Köşe Yazısı

Kurtuluş, 100 Yılın İndirim ve Sempozyum’un ardından

Kurtuluş, 100 Yılın İndirim ve Sempozyum’un ardından

Erdoğan DEMİR-

Keşan’ın Kurtuluşu’nun 100. Yıldönümü törenlerini 19 Kasım 2022 Cumartesi günü kutladık.

Ben törenlerle ilgili olarak, bu törenlerin 100.Yıla özel olarak kutlanıp kutlanamadığı ile ilgili görüşleri bu yazı ile kamuoyuna aktarmak istiyorum.

Öncelikle bu törenlerdeki müzik organizasyonlarının İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı ve 6 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle iptal edilmesini belirten bir köşe yazısı yazmıştım.

Bu yazımın üzerine Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu , 19 Kasım akşamı düzenlenecek olan Müzik Şöleni’nin iptal edildiğini kamuoyuna açıkladı.

Bu çağrıma kulak vererek bu organizasyonu erteleyen Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na buradan teşekkür ederken, 18-19 ve 20 Kasım tarihlerinde düzenlenen 100 Yılın İndirimli Günleri’nde maalesef müzik organizasyonlarının ve eğlencenin devam ettiğini de üzüntü ile takip ettik.

Keşke Ticaret Odası ve esnaf odaları da bu konuda duyarlı olsalar ve bu etkinlikteki müzik organizasyonlarını ve eğlenceyi de iptal etselerdi.

Bu arada şunu belirtmek isterim, daha önce Ekim ayı içinde yapılacağı açıklanan ancak gerçekleşemeyen Keşan’ın Değerleri çalışması da 100.Yıl etkinlikleri içerisinde uygulanabilse çok anlamlı olurdu.

Kısaca bu etkinliğin tam olarak ne olduğunu da burada vurgulayayım. Keşan Belediyesi, Kent Müzesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Keşan’da öne çıkan ve Keşan’ın değerleri olan isimler tespit edilerek kendilerine Ekim ayı içinde ödülleri takdim edilecekti. Ekim ayında bu program yapılamadı ama güzel bir çalışma sergilenebilseydi ve bu belirlenecek isimlere 100. Yıl anısına ödülleri takdim edilebilseydi bence çok anlamlı olurdu.

Yine 100. Yıl nedeniyle düzenlenen Keşan Sempozyumu’na gelecek olursak şunları söyleyebiliriz.

Öncelikle bu sempozyumun düzenlenmesinde emekleri geçen Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na,  Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Ahmet Atakişi, Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Tülay Demiralay, Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hulusi Ekber Kaya’ya teşekkür ediyorum.

Ama bu sempozyumun yaklaşık 1-1.5 yıldan bu yana altyapısını hazırlayan ve fikri ortaya atan Trakya Üniversitesi Kültür Spor Daire Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Keşanlı hemşehrimiz Öğretim Görevlisi Burak İşçimen ile Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Arkeolog Aslı Avcı’ya ayrı bir teşekkür etmek gerektiğine inanıyorum.

Bu arada Kent Müzesi’nde çalıştığım dönemde 100. Yıl da bir Keşan Sempozyumu yapılması konusunda benim de naçizane bir teklifimin olduğunu da buradan kamuoyuna duyurmak istiyorum.

Bu teklifimin kabul edilmesi beni mutlu ederken keşke bu süreç içerisinde benim de görüş ve düşüncelerimden yararlanılsaydı ben elimden geleni yapmaya çalışırdım.

Belki de emekliye ayrıldığım için böyle bir düşünce oluşmadı ama ben bir Keşanlı olarak bu konuda elimden geleni yapmaya hazırdım. Bunu da buradan belirtmeden geçemeyeceğim.

Sempozyumla ilgili olarak da böyle önemli bir sempozyumun Keşan’da yeteri kadar basın lansmanı ayağının yapılamadığını belirtmek istiyorum.

Mesela gazetemize 16 Kasım Çarşamba günü saat 13.00 gibi hala 17 Kasım Perşembe günü başlayacak sempozyumla ilgili herhangi bir basın bülteni gelmemişti.

Daha sonra Sayın Atakişi’yi arayarak sempozyum programının gazetemize ulaşmadığını belirttim ve kendisinin programı göndermesini istedim.

Yine Keşan Belediyesi Medya Grubu’ndan bir arkadaşımızı arayarak sempozyumla ilgili bir haber gelip gelmeyeceğini sordum. Arkadaşımız haber göndereceklerini belirtti.

Atakişi, sempozyumla ilgili olarak sempozyumla ilgili web sitesinin linkini gazetemize göndererek programa oradan ulaşabileceğimizi belrtirken, belediye Medya Grubu’ndan arkadaşımız da sadece Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’ndaki sempozyum programını gönderdi.

Yani anlayacağınız sevgili okurlarımız, 100. Yıl Anısı’na yapılacak olan ve 17 Kasım Perşembe günü başlayacak sempozyumun programı basına 16 Kasım tarihinde o da belki de benim aramam ve hatırlatmam ile gönderilebilmişti.

Bu arada sayın Atakişi’nin gönderdiği linke girdiğimizde programla ilgili dosyanın gazetemizde kullanılamayacağını anladık ve yaklaşık 2.5 saat süren bir çalışma ile programın tam içeriğini hazırladım ve 17 Kasım’da gazetemizde Sempozyum Programını gazetemizde tam sayfa olarak yayınladık. Çünkü sempozyuma katılmak isteyenler tüm programı görmeli ve istediği konuşmacıyı dinleyebilmeli diye bu çalışmayı kendimize bir gazetecilik görevi saydık.

Bu haberler 17 Kasım Perşembe günkü yerel basında yer aldı. Yani aynı gün saat 10.00’da başlayacak sempozyumun haberi maalesef sempozyumun başlayacağı tarihte yerel gazetelerde yayınlanmış oldu.

Böyle önemli bir sempozyum yapılırken bu konuda basın ayağının maalesef yetersiz kaldığını söyleyebilirim.

Ayrıca sempozyumun açılışında Keşan Kaymakamı Sayın Cemalettin Yılmaz ile daire kurum amirlerinin de salonda olmaması dikkatleri çekerken konuyla ilgili herhangi bir açıklama da yapılmadı.

Belki de bu sempozyumdan bir çok Keşanlı geç bir zamanda haberdar olabildi. Böyle bir etkinliğin basına duyurulması ve programı çok daha erken günlerde yapılabilmeliydi.

Gerçi sempozyumla ilgili bir basın toplantısı yine aynı hafta içinde yapılmıştı. Ama bu toplantıda programla ilgili bir açıklama yapılmamıştı. Yani gelecek konuşmacılar hangi gün nerde hangi salonda konuşacak anlamında bir bilgi verilmedi.

Ben bu yaşananlardan sonra Keşan’ın Kurtuluşu’nun 100. Yıl Dönümü törenlerinin imkanlar ölçüsünde ve İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı saldırı nedeniyle iptal edilen müzik şölenine rağmen gayet olumlu geçtiğini söyleyebilirim.

100 Yılın İndirimli Günler Etkinliği ile ilgili Keşan’da bir çok esnafın bu etkinliklerden doğru dürüst haberi olmadığı ve kendilerine yeterli bilgi verilmemesi nedeniyle ve ertelenmesi gerektiğine inandığım müzik ve eğlence etkinliklerinin ertelenmemesi, Kurtuluş Caddesi’nde başlayan bu İndirimli Günler Geleneği’nin Keşan’ın 100. Kurtuluş Yıldönümünde Kurtuluş Caddesi’nde uygulanmaması ve uygulanan alanların kamuoyuna çok iyi duyurulamaması nedeniyle hedefine ulaşamadığını söylemek isterim.

Yine aslında Keşan için çok önem arz eden 100.Yıl nedeniyle gerçekleştirilen Keşan Sempozyumu’nun da maalesef basın ayağının eksik olması ve kamuoyuna yeteri kadar duyurulamaması ve etkinliğe katılan çok önemli konukların Keşan’a gelişlerinde yetkililer tarafından karşılanmamış olmasının da bir eksiklik olduğunu belirterek maalesef ki çok iyi şekilde geçen bir organizasyon olduğunu söyleyemediğimi belirtmek istiyorum.

Umarım ki bu sempozyumda konuşulanlar ve hocaların bildirileri kamera ile kayıt altına alınmış olup yarın Keşanlılara sunulabilecek güzel bir sempozyum filmi ve sonunda da 2003 yılında gerçekleşen Keşan Sempozyumu’ndaki gibi güzel bir sempozyum kitapçığı Keşan’ın tarihteki yerini alır.

Her şeye rağmen yine de bu 3 organizasyona emeği geçen herkesi kutluyor, ama benim ve birçok vatandaşımızın yaptığı eleştirilerin de en azından bundan sonra gerçekleştirilecek organizasyonlarda dikkate alınmasını gerektiğini belirtiyorum.

Sağlıcakla kalan sevgili okurlarım.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL