HESABIM
Üye Ol

KURU ÇEŞME PARKI.

       Hilmi DİNÇER  hdincer@kesanpostasi.com   Efendim, başlığı attım ama doğrusunu söyleyeyim; nereden başlasam diye düşünüyorum! Acaba diyorum: Bu yazıyı “sarımsaklasak da mı saklasak, yoksa; sarımsaklamadan mı saklasak!” Neyse! Efendim, Dünyanın inci gerdanlığı İstanbul Boğazını bilenler bilir ve bilmeyenler de; bu boğazı üzerinde bir kuzeye bir güneye giderek günde binlerce yolcu taşıyan, yolcu vapurlarının...

Yazar: Hilmi Dinçer - Yazının Tarihi: 22 Mayıs 2019 - Okunma Sayısı:577 defa okundu.

       Hilmi DİNÇER

 hdincer@kesanpostasi.com

 

Efendim, başlığı attım ama doğrusunu söyleyeyim; nereden başlasam diye düşünüyorum! Acaba diyorum: Bu yazıyı “sarımsaklasak da mı saklasak, yoksa; sarımsaklamadan mı saklasak!”

Neyse! Efendim, Dünyanın inci gerdanlığı İstanbul Boğazını bilenler bilir ve bilmeyenler de; bu boğazı üzerinde bir kuzeye bir güneye giderek günde binlerce yolcu taşıyan, yolcu vapurlarının görüntüsüyle en azından fotoğraflarından anımsayabilirler..

Kuruçeşme parkına gelince: Kuruçeşme Parkı, Boğazın Trakya yakasında ve TRT binalarının altındaki boğaz kıyısında yer alan yemyeşil ve de sakin bir parktır.. Hiçbir kelleşme göstermeyen yemyeşil çimenler üzerinde sere serpe uzanarak, İstanbul Boğazı’nı doyasıya seyredeceğiniz bir park Kuruçeşme parkı.

Yukarıda yolcu taşıyan gemilerden söz etmiştim. Boğazda sadece bu gemiler yok! Özel dizayn edilmiş eğlence gemileri de var. Bu gemilerde düğünler yapılıyor ve özel yemekler yenirken bir taraftan da Boğaz turu yapılıyor!

Neyse; sözü fazla uzatmayım. Geçtiğimiz günlerde Kuruçeşme Parkı’na gittik ve kendimizi çimenlerin üzerine bırakarak, Boğazı seyretmeye başladık!

Bir müddet sonra; parkın yanındaki iskeleye demirlemiş, sözünü ettiğim o eğlence gemilerinin birinden; darbuka seslerine karışan Arapça şarkılar yükselmeye başladı. Ara sıra “Suriye-Suriye” diye haykırmalarından burada eğlenenlerin Suriyeli olduklarını anladım..

Evet, şehitlerimizin döktüğü kanlar sayesinde, zengin Suriyeliler, ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan İstanbul Boğazında eğleniyordu!

İçim acıdı! Kahroldum! “Bu böyle süremez!” dedim kendi kendime..

Ailemle birlikte şehitlerimizi anarak ve de; bize zehir olan Kuruçeşme Parkı’nı üzüntüyle terk ettik!

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı