Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 35

Kusurlusun TUVTURK

       Ahmet AK   0 533 3423055 ahmet.ak.315080@facebook.com     TUVTURK lütfetmiş, geçen haftaki yazımıza nazik bir cevap vermiş lâkin cevap yetersiz, dayanaksız ve afaki: “Sayın Ahmet Ak,..

Kusurlusun TUVTURK

ahmet-ak1112-1

       Ahmet AK

  0 533 3423055

ahmet.ak.315080@facebook.com

 

 

TUVTURK lütfetmiş, geçen haftaki yazımıza nazik bir cevap vermiş lâkin cevap yetersiz, dayanaksız ve afaki:

“Sayın Ahmet Ak,

Bizimle paylaştığınız e-mail için teşekkür ederiz.

Araçların lastik ve jant ebatları aracın tip etiketi üzerinde ya da kataloğunda yazan ebatlarla uyumlu olmalıdır, uyumlu olmaması durumunda Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Aynı zamanda lastiklerin toplam taşıma kapasitesi ve dingil başına düşen lastik kapasiteleri aracın üreticisinin belirlediği AYAĞ değerini ve dingil kapasitelerini karşılayacak kapasitede lastik olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Lastik üzerindeki ebat ve ölçülerin sonunda belirtilen yük taşıma indeksleri ve karşılık gelen ağırlıklarına göre yapılan incelemede aracınızın; azami ağırlığını 4 lastiğinizin karşıladığı (91 lastik indeksi 615×4=2460 kg yapar, azami yüklü ağırlığı 2240 kg kurtarır) ancak üreticinin belirlediği arka dingil kapasitesinin yetersiz geldiği anlaşılmıştır. Buna göre aracın arka aks üzerindeki lastiklerde 91 yerine en az 95 kapasiteli (95=690kg) veya daha fazla olan lastik araçta kullanılmalıdır.

Bilgilerinize sunar, güvenli yolculuklar dileriz.

Saygılarımızla, TÜVTÜRK”

***

TUVTURK’un cevabına benim yanıtım:

Sayın TÜVTÜRK Yetkilisi,

Yanıt verdiğiniz e-mail için teşekkür ederim.

Lastiklerin toplam taşıma kapasitesi ve dingil başına düşen lastik kapasiteleri değerlendirildiğinde, aracın üreticisinin belirlediği AYAĞ değerini ve dingil kapasitelerini karşılayacak ölçüde lastikler olduğu açıktır. Objektif ve fenne uygun bir şekilde kontrol edildiğinde açıkça görüldüğü gibi aracım “Ağır Kusurlu” değildir.

Lastik üzerindeki ebat ve ölçülerin sonunda belirtilen yük taşıma indeksleri ve karşılık gelen ağırlıklarına göre yapılan incelemede aracımın; azami ağırlığını 4 lastiğin karşıladığı açıktır: (91 lastik indeksi 615×4=2460 kg yapar, azami yüklü ağırlığı 2240 kg kurtarır). Buraya kadar hepsi doğrudur. “Üreticinin belirlediği arka dingil kapasitesinin yetersiz geldiğini…” öne sürmüşsünüz. Ruhsatta yazılı, izin verilen ölçüler için  ruhsatta AZAMİ YÜKLÜ AĞIRLIK: 2240 KG olarak boşuna mı yazılmış! Teknik bilirkişi arkadaşlarıma da sordum, araştırdım: FORD CONNET COMBİ K 210S 1.8 TDCI 2009 model N1 araç sınıfı için 195 65 R15 91 T lastik ebadı (beher lastik için 615 kg x 4 adet= 2460 kg) iken ruhsatta yazılı 2240 kg yük kapasitesine göre yeterli ve hatta fazlası bile vardır. Üreticinin belirlediği arka dingil kapasitesi ölçülerini gösterir belgeleri ekte sunuyorum. (Gönderdim)

Buna göre “…aracın arka aks üzerindeki lastiklerde 91 yerine en az 95 kapasiteli (95=690kg) veya daha fazla olan lastik araçta kullanılmalıdır…” yönündeki savınız yetersiz, dayanaksız ve afakidir.

Bilgilerinize sunar, güvenilir, objektif ve fenne uygun çalışmalar dilerim.

Saygılarımla, A.AK

***

Sayın Ahmet Ak,

İletmiş olduğunuz veriler ışığında konu tekrar değerlendirilmiş olup,

Araç üzerinde ekte ilettiğiniz ve istasyonda da tespit edilen üretici tip etiketinde arka dingil kapasitesi 1290kg olması sebebi ile arka lastiklerde aynı ebatlarda 2 adet 93 kapasite (650+650=1300kg) olarak kullanılması durumunda muayene tekrar işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu, daha detaylı bilgi için işlem yapılan istasyona da başvurabileceğinizi belirtir güvenli yolculuklar dileriz.

Saygılarımızla, TÜVTÜRK

***

Sayın TÜVTÜRK Yetkilisi, yeniden merhaba;

Yanıtlarınızın hepsi için teşekkür ederim. Buna göre “…aracın arka aks üzerindeki lastiklerde 91 yerine en az 95 kapasiteli (95=690kg) veya daha fazla olan lastik araçta kullanılmalıdır…” yönündeki savınız, sizin de kabul etmiş olduğunuz gibi çökmüştür. 4 adet 91 kapasiteli lastik yeterlidir. Keza sizin savınızı dikkate alsak bile arkadaki iki tekerleğin 93 kapasiteli olmasının yanı sıra önde iki tekerleğin 91 kapasiteli olması yeterli olup fazla bile geldiği açıkça gözükmektedir.

“En az 95 kapasiteli (95=690kg) veya daha fazla olan lastik araçta kullanılmalıdır…” yönündeki haksız iddianızla “Ağır Kusur” atfettiğiniz aracımın muayenesini yapmamış bulunmaktasınız.

Aracımın muayenesinin onaylanmasını, etiket verilmesini, (Yanlış lastik ebadı, yük kapasitesi çok düşük) yönündeki haksız ve yersiz raporunuzun düzeltilmesini istiyorum.

Talebimin kabul görmemesi halinde yetkili dava merciinin ve dava açma süresinin son gününün tarafıma bildirilmesini talep ediyorum. Saygılarımla,  A.AK

***

SONUÇ: Hafta içinde TUVTURK beni aradı, 0850 222 8888 numaralı telefonlarından 14.12.2018, saat 11:11 itibariyle görüştük. Şikâyetimi kabul ettiklerini ve durumu düzelteceklerini bildirdi.

Yukarıdaki bilgiler ışığında TUVTURK temsilcilerinin, bir türlü kabul etmediği ancak nihayetinde “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı temsilcilerinin uyarısıyla” ezberlerinin bozulduğu görülmektedir.

Son bilgilendirmesinde TUVTURK bana; “sıfır olan lastikleri değiştirmeseniz de olur”, demektedir.

Konu hakkında yeniden muayene için  19 Aralık Çarşamba gününe randevu vererek Esenyurt istasyonuna çağırdılar. O gün saat 10:15 itibariyle yeniden görüşeceğiz. Elbette, yepyeni kış lastiklerimi değiştirmeksizin bu randevuya gideceğim, bakalım? ! …

“Kusura Bakma TUVTURK”(!) Kusurlusun.

 

YORUMLAR (2)

  1. Ahmet diyorki:

    Sevgili Baybars, ilginize teşekkür ederiz. Her türlü haksızlığı dile getirmeye devam edeceğiz. Sevgilerimizle. A.AK

  2. Baybars diyorki:

    Bu konuyu yazdığınız için teşekkür ederim. Bu TuvTurk’un yetkisini kötüye kullandığı bir çok örmek durumdan bir tanesi. Bizim standart üretim aracımızda da arka koltukta emniyet kemeri yok( biz elimizle göstermeliymişiz) diye ağır kusur yazıp etiket vermediler. Kendilerine şikayet yazısı yazdık. Cevap “biz görmedik!” İkinci defa gidildi ve hiç bir işlem olmadan onaylandı. Sanırım bunlar bakın ne kadar titiz çalışıyoruz, performansımız yüksek demek için gerekçe yaratıp araçları ikinci defa çağırıyorlar. Kaybolan enerji, emek ve gerilen sinirler cabası.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL