Bölgeden

KYK’dan Ecdada Vefa

KYK’dan Ecdada Vefa

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Edirne İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Çınaraltı Gençlik Söyleşileri Vefa Günleri kapsamında Sultan 2.Abdülhamit Han’ı Anma programına Prof. Dr.Mehmet ÇELİK konuşmacı olarak katıldı. Program öğrenciler tarafından yoğun bir ile takip edildi.

kyk-8 kyk-6

İl Müdürü Mustafa İkiz yaptığı açıklamada, öğrencilere yönelik,  spordan- sanata, edebiyattan- tarihe, kurslardan-gezilere, milli ve manevi değerlerimizden – kültürel değerlere, geçmişini anma ve daha iyi anlatma noktasında programlar düzenlendiğini belirtti. Bu programlarda Medeniyetimize ruh katan değerli devlet adamlarımızı, ilim adamlarını, manevi önderlerimizi gündeme getirme ve gençliğimize örnek gösterme amacı taşıdıklarını ifade etti. Genel Müdürlükçe belirlenen program çerçevesinde Sultan Abdulhamid Han’ı andıklarını belirtti.

Program Eski Camii müezzini Hafız Veli Öztürk’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. Mehmet Çelik, Tarihi milletlerin hafızası olarak niteledi. Günümüzü anlamak için Sultan Abdulhamid dönemine gitmek ve Batı devletlerinin bu coğrafya üzerindeki emellerini iyi bilmek gerektiğini belirtti. Konuşmasında, yüz senedir İslam Coğrafyasında kan ve gözyaşı içinde olduğunu belirten Çelik, Osmanlı’ya ihanet sebebiyle midir nedir? Ne balkanlarda, ne Afrika’da ne de bu topraklarda insanların yüzünün gülmediğini söyledi.

Osmanlı topraklarını bölüşmek isteyen güçlerin Sultan Abdülhamid ile uğraştığını belirterek Sultanın suikaste uğradığını ve bundan kurtulduğunu ifade etti. Sultan Abdülhamid’in reformcu bir kişi olduğunu söyleyen Çelik günümüzde yer alan ilk ve orta düzey eğitim kurumlarının o dönemde kurulduğunu ve bir çok alanda yenilikler yapıldığını söyledi. Cumhuriyeti kuran kadronun bu dönemde yetiştiğini ifade etti. Konuşmasının sonunda gençlere seslenen Çelik, Siz 1800’lü yıllarda ufukların efendisi olan bir milletin torunlarınız onun için çok çalışmalı ilimde ve fende ileri gitmelisiniz dedi. Sultan Abdülhamid’e rahmet dileyerek konuşmasını tamamladı.

Program sonunda öğrencilerle birlikte verilen ikrama katılan Çelik, öğrencilerle sohbet etti.

Programa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erhan Tabakaoğlu, İl Müdürleri, Kamu Kurum ve kuruluşlarından yöneticiler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL