Levent Saray- Biz

Levent Saray
Okuma Sayısı:406

 Levent SARAY

lsaray@kesanpostasi.com

Biz, köy enstitülerinin kırıntılarıyla mayalanmış olan öğretmen okullarında yetişip toplumsal aydınlanma yolunda kendini insanlığın hizmetine adamış, çağdaş cumhuriyetin cefakar, vefakar, çalışkan, üretken ve yurtsever bireyleriyiz.

Biz, severek, çalışarak, üretip paylaşarak insanca yaşamanın gereğine inandık ve yaşama bu pencereden baktık. Biz, insanlığın aydınlanmasında rol almayı hedef, misyon yaptık. Biz, farkındalığı olmayan, ıssızlığa sığınmış, elinden tutulmamış, olanaksız memleket evlatlarını ezilmekten, sömürülmekten kurtarıp, onların birey olma erdemine ulaştırılmasına, çağdaşlaştırılmasına ve cumhuriyete kazandırılmasına çalıştık.

Biz, insanımızı en üst düzeyde yetiştirme uğruna geceyi gündüzle birleştirip bilimi, kağıdı ve kalemi aklın ve iradenin hizmetine kattık. Ve biz, bütün bunları yaparken daima, aydınlanma ve özgürlük, mesleki onurun korunması ve geliştirilmesi mücadelemizden bir saniye bile uzaklaşmadık, uzaklaşmayacağız.

Biz, şikayet etmek yerine, enerjimizi emek ve hizmet üretmede kullandık, kullanacağız. Bizim, köşe dönmek, rant peşinde olmak, mevki makam kapmak, insanı aldatmak ve aldatarak kazanmak gibi hayallerimiz olmadı. Biz öylesi bir kültürü tanımadık, öylesi bir kültürü kanıksamadık.

Biz, ‘hak verilmez alınır’ bilinç ve felsefemizden uzaklaşmadık. Hiç kimsenin bize ve topluma, insanca yaşam standartlarına uygun hakları kendiliğinden vereceğine inanmadık.

Biz, çabalarımız, mücadelemiz ve duruşumuzla haklarımızın sadece bir kısmını alabildik. İnanıyoruz ki insanoğlunun, alınamayan ve verilmeyen hakları alacak(!) hanesine yazılmış olup bu haram zıkkım olası haklar, toplumları yanlış yöneten, sömüren ve sömürülmesine göz yuman koca koca adamların minnacık vicdanlarında, kan ter rüyalarında ve sonsuzluğa göçtüklerinde de karıştıkları toprağın her tanesinde var olacaktır.

Her şeye rağmen, varoluşa minnetle, insanlığın geleceğine umut besleyen biz, kendimizden söz ederken ‘ben’ dilini kullanmaktan imtina eden, ben dili yerine; Çağdaş, sosyal, demokrat, üretken, paylaşımdan yana ve insanlığın üstünlüğüne inanarak, umutla yaşayanlar adına ‘biz’ dilini kullanmayı tercih ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Keşan Belediyesi'nden 10 Ocak Filmi

Keşan Belediyesi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle […]