Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 4.395

LGS Açıklanmadan Önce Yapılacaklar 2

Bundan önce LGS Açıklanmadan Önce Yapılacaklar konulu yazımı okuyamayanlar için bir hatırlatmayla başlıyorum yazıma. Tercih konusunda düşünmek açısından da çok az zaman var anlamına geliyor bu tarih, diye başlamıştım. O..

LGS Açıklanmadan Önce Yapılacaklar 2

Bundan önce LGS Açıklanmadan Önce Yapılacaklar konulu yazımı okuyamayanlar için bir hatırlatmayla başlıyorum yazıma.

Tercih konusunda düşünmek açısından da çok az zaman var anlamına geliyor bu tarih, diye başlamıştım.

O tarihten bu yana süre seller sular gibi azaldı. Sonuçların açıklanmasına 6 gün kaldı.

Eğer tarih değişmezse 16 Temmuz’ da açıklanacak sınav sonuçları. O tarihe çok az bir zaman kaldı. Ve şöyle devam etmiştim yazıma, okuyanlar hatırlayacaktır : “Sınav sonuçları açıklandıktan sonra iki ayak bir pabuçta hangi okulu tercih etsek telaşı alıyor veli ve çocuklarımızı. Anne, baba, çocuk heyecanlı… Yanlış yapmak istemiyor; çünkü ikinci tercih hakkı yok.

“Çocuğumuzun geleceği bugün yapılacak tercihle belirlenecek. “ demiş ve bu konuda siz anne ve babaları aydınlatmaya çalışmıştım.

Bu yazımda da daha çok sonuçlar alındıktan sonraki veli psikolojisi üzerinde durmak istiyorum.

Bir kere veliler olarak çocuklarımızla ilgili büyük beklentilerin içine girmeyelim; girmişsek eğer, o beklentilerin içinden lütfen çıkalım.

Neden mi bu sözlerim; hayal kırıklığı yaşamamanız için.

Çocuklarımız bazen sınavda ne yaptığını hatırlamıyor bu bir, bazen de yanlış mı doğrumu olduğunu kontrol etmeden  kaç soru yaptığını söylüyor bu da iki… Gerçek er geç ortaya çıkıyor veeeee…

Sınavların açıklandığı güne ışınlanıyorum…

Ve sınav sonuçlandığında her şey çıkıyor sonuç ortaya…( Bilinçli çocuklarımız da var elbet. Ben hep kötüden başlıyorum ki iyi çıkarsa bahtımıza.)

İşte, senaryoyu hazırladık değerli anne babalar… İstediğiniz başarıyı yakalayamamışsa çocuğunuz,  başlıyorsunuz en değerli varlığınıza: ”Yemedim yedirdim, içmedim içirdim. Saçımı süpürge ettim, en iyi okullarda okuttum, bana reva olan bu mu, seni doğuracağıma taş doğuraydım. Bilmem kimin oğlu kızı şu kadar puan çıkarmış? Ben seni daha iyi bir okula gönderdim, özel dersler aldırdım…

İşte o gün ve sonraki birkaç gün yaşanacak sahne…

Çocuklarımız kapasiteleri neyse onu başardılar, belki birkaç soruyu da heyecandan yapamadılar. Her koşulda onlar bizim çocuklarımız; onlar da isterdi elbet başarılı olmayı, bizleri memnun etmeyi; ama kapasiteleri o kadar.

Belki güzel sanatlar dalında başarılı olacaklar, belki sağlıkla ilgili bir bölümde, belki motor, belki kuaförlük…

Her çocuğun yeteneği ayrı…

Rehber öğretmenleriyle, sınıf öğretmenleriyle konuşarak bu konuda çocuğunuzla ilgili bilgi alabilir ve tercihler konusunda şimdiden hazırlanabilirsiniz.

Kolay gelsin değerli anne ve babalar…

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL