Köşe Yazısı

MADDİ VE MANEVİ TEMİZLİK İMANIN YARISIDIR.

Alemlerin Rabbi olan Allahın razı olduğubarış dini İslamiyet, maddi ve manevi temizliğe çok önem verir,  Allah, temizliği imanın yarısı kabul eder. Peygamberimiz Hz. Muhammed  Aleyhisselam,  Temizlik, imandandır. Temizlik, imanın yarısıdır…

MADDİ VE  MANEVİ  TEMİZLİK  İMANIN YARISIDIR.

Alemlerin Rabbi olan Allahın razı olduğubarış dini İslamiyet, maddi ve manevi temizliğe çok önem verir,  Allah, temizliği imanın yarısı kabul eder. Peygamberimiz Hz. Muhammed  Aleyhisselam,  Temizlik, imandandır.

Temizlik, imanın yarısıdır. Allah, güzeldir, güzeli sever, Allah temizdir, temiz olanı sever, Allah lütüfkardır, lütüfkar olanı sever. (Sahihi Buhari ve  Sahihi Müslim) buyururlar.

Maddi temizlik, kişinin kendisine Allah ve toplum katında değer katmasını sağlayan, bedenini, evini, çevresini, yaşadığı şehri, kamusal alanları temiz tutması, toplum içinde temizlik kurallarına çok dikkat etmesidir. Dinimiz İslam, çevre ve mekan temizliğine  çok önem verdiği gibi, yoldan, çevreden   insanlara eziyet veren taş vb. engelleri  kaldırmayı da Allaha imandan sayar,  güzel sadakalardan kabul eder. Sevgili  Peygamberimiz  Hz. Muhammed  Aleyhisselam, kendisi insanları temiz olarak İslama davet etmiş, ve bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır.

İman, yetmiş küsür şubedir. İmanın en üstünü, La ilahe illellah sözüdür.  i imanın en aşağısı da,  yoldan insanlara eziyet veren bir taşı kaldırmaktır. Haya da, imandan bir şubedir.

Dikkat edin, hayası olmayan kimsenin imanı yoktur. (Sahihi Buhari iman) Buyururlar. Allah, Bakara Suresi 222. Ayet Mealinde, Şüphesiz ki Allah, çok tevbe edenleri, çok çok temizlenenleei sever.

Buyururlar. Manevi Temizlik ise, kişinin kalbini her türlü kötü duygu ve düşüncelerden aındırması, Allaha çok tevbe etmesi, kendisinde Allahın emaneti  olan organlarını  haramlardan, şüpheli şeylerden, günahlardan koruması demektir Sahihi Buhari kaynaklı bir hadiste Sevgili Peygamberimiz şöyle buyururlar, Allah sizin kalıbınıza ve suretlerinize bakmaz, fakat Allah sizin kalbinize bakar. Dikkat edin, vücutta bir et parçası vardır ki,  o iyi olursa, bütün vıcut iyi olur, o, kötü olursa bütün vücutta kötü olur. O da kalptir. Bu bağlamda, yaşadığımız  şehre ve İnsanlara  sorumluluğumuz bir gereği olarak, maddi ve manevi temizliğe çok önem verelim, şehrimizde kamusal alanları kirletenleri uyaralım.

Yüce Allahtan kalbimizi kötü düşüncelerden koruması, vucut organlarımızı her türlü günahtan koruması için duada bulunalım, Allaha , Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam gibi günde en az yüz kere  tevbe edelim.

Mevlana Celalettin Rumi’nin hikmetli beyitleriyle sözümü bitiririm.

Günahlara keffarettir, gönüldeki keder.

Niyetler halis olunca, Ameller olmaz heder. Biraz sabret bak, neler göreceksin, neler.

 

İLANIN DETAYI İÇİN FOTOĞRFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL