TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 256

MAHATMA GANDHİ VE GANDİ KEMAL…(1)

Hafızam beni yanıltmıyorsa; yaklaşık bundan on beş yıl önce Fransız gazeteci DominiqueLapierre ve Amerikalı gazeteci LarryCollins tarafından yazılan ve MahatmaGandhi’nin yaşamını ve Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesini anlatan ve de iki ciltten..

MAHATMA GANDHİ VE GANDİ KEMAL…(1)

Hafızam beni yanıltmıyorsa; yaklaşık bundan on beş yıl önce Fransız gazeteci DominiqueLapierre ve Amerikalı gazeteci LarryCollins tarafından yazılan ve MahatmaGandhi’nin yaşamını ve Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesini anlatan ve de iki ciltten oluşan  “Bu Gece Özgürlük” isimli kitabı neredeyse bir nefeste okudum. Unutamadıklarım arasında yer alan bu kitabı okurken adeta Gandhi ile birlikte yaşadım.

Gandi’nin yaşamı Atatürk ile eş zamanlıdır ve her ikisinin de ortak yanları vardır. En önemlisi de: Emperyalizme; onun işgalciliğine, halklar üzerinde sürdürdüğü sömürüye karşı duruşlarıdır.

Atatürk, yurdumuzu silah zoruyla işgal edenlere karşı unutulmaz Milli Mücadele Savaşımızı silah kullanarak vermiş ve emperyalizmi dize getirerek, Bağımsız yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni yaratırken, ayni dönemlerde Gandi; Hindistan’da sessiz bir direnişle, ülkesini yıllardır sömüren emperyalist İngiltere’ye karşı; arkasına aldığı sessiz yığınların desteğiyle, Hindistan’ı Bağımsızlığına kavuşturmuştur.

Şu an; önümüzdeki CHP Kurultayında neredeyse tek aday olarak gösterilen Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, fiziki görünüşü itibariyle Sayın Mahatma Gandi’ye benzetilerek, Gandi Kemal lâkabı takılmıştır.

Ben, Sayın Kılıçdaroğlu’nun fiziki olarak, Gandi’ye benzemesinin ötesinde; yapı olarak da benzediğine inanıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu sahip olduğu sakin ama güçlü tavrıyla kavga etmeden, ülkemizde yıllardır ezilmiş sessiz yığınların sessizliğini kendi sessizliği ile birleştirerek, ülkemizdeki emperyalist uygulamalara ve gerçekleştirilmek istenen oyunlara  bir kez daha şamar vuracak ve bizlere özgür bir ülkede emeğinin hakkını alan, emeğinin değerini hakça paylaşan özgür bir toplum olarak yaşamamızı sağlayacak bir lider olarak görüyorum.

Bir sonraki yazımda Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

(Devam edecek)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL