Bölgeden Ekonomi Haberleri Güncel

Mahmut Demirkan, “Şoför esnafı Böyle giderse marşa basamayacak ”

Erdoğan DEMİR Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, Erdoğan Demir’e yaptığı açıklamada Ankara’da katıldıkları Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun 32.Genel Kurulu’nu değerlendirerek son günlerde akaryakıta gelen zamları ve..

Mahmut Demirkan, “Şoför esnafı Böyle giderse marşa basamayacak ”

Erdoğan DEMİR

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, Erdoğan Demir’e yaptığı açıklamada Ankara’da katıldıkları Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun 32.Genel Kurulu’nu değerlendirerek son günlerde akaryakıta gelen zamları ve taşımacılık sektörünün sıkıntılarını dile getirerek “Yakında marşa basamayacak duruma geleceğiz” dedi.

Demirkan’ın yaptığı açıklama şöyle;

TÜRKİYE ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA FEVZİ APAYDIN GÜVEN TAZELEDİ

İlk olarak Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, 32 nci olağan genel kurulumuzu. 8 Haziran  2022 tarihinde yaptık.  Başkan adayımız Fevzi Apaydın bir kez daha seçilerek güven tazeledi. Yeni yönetim kurulunu gönülden tebrik ediyoruz camiamıza. Hayırlara vesile olmasını istiyoruz. Görevlerinde başarılar diliyoruz.

FEVZİ AĞBİMİZİ TEBRİK EDİYORUZ

Ankara biliyorsunuz, bizim belkemiğimiz yani Türkiye’nin bel kemiği. Orada bizlere sahip çıkan, Fevzi başkanımız var ve yönetim kurulları var. Isteklerimizi temennilerimizi noksanlarımızı, yapılması gerekenleri yapılmaması gerekenleri biz Ankara’ya bildiriyoruz. Ankara’da onlar da gerekli mercilere bizim taleplerimizi yani  Türkiye’den gelen Şoförler Odasından gelen taleplerin değerlendirilmesi için uğraşıyorlar,  yardımcı olmaya çalışıyorlar. Biz başkanımıza Fevzi ağbi diyoruz bürokrasiyle arası iyi,  mütevazi davranışlarıyla. İşlerimizin yolunda gitmesi için gösterdiği mücadele çok yüksek. Çok iyi bir insan konuşmasını biliyor, davranışları biliyor tekrar biz ona canı gönülden güveniyoruz tebrik ediyoruz. Biliyorsunuz akaryakıta yine evvelsi akşam zam geldi. Biz de Ankara yolculuğumuzu başlatmıştık ayın 7 sinde. 7 sinde buradan bir yakıt aldık. Aynı gece bir kez daha yakıt aldığımızda gelen zamdan DA etkilendik. Ayrı bir  maliyet çıktı karşımıza.

Şimdi şunu düşünelim, okullar hayırlısıyla işte kapanacak. Öğrenci taşımacılığı ettiğimiz zararlardan yarın kurtuluyoruz. Hayırlısıyla buna sevinilir mi hiç.  Yani işimiz elden gidiyor diye ara vereceğiz diye üzülmemiz lazım. Biz bir an önce okullar kapansın,  taşımalı eğitimle her gün içeri giriyoruz, her gün zarar ediyoruz işte. Gördüğünüz gibi son 2 günde de sürprizlerle karşılaştık.

MİNİBÜS ,TAKSİLER VE TIRCILARDA  ZAMLARDAN ETKİLENİYOR

Şehir içi minibüslerinden söz etmek istiyorum. Ticari taksilerden söz etmek istiyor. Gerçi bütün sektörümüz bunun için de, yani bugün biliyorsunuz. Sudan tutalım gıdadan tutalım, . Gelen zamlar bütün herşeyin fiyatını arttırıyor. Bizdeki sıkıntı şöyle, yani bugün bir fiyat veriyorum size  yarın başka bir fiyat vermek zorunda kalıyorum. Yani bizde şaşırdık. Bizimle iş yapan firmalar, şirketler onlar da şaşırdı. Yani taşımacılık, taksi, minibüs, servis, kamyon otobüs tır, lojistik böyle başlıyor. Düşünebiliyor musunuz? Erzak getiren gıda getiren 1 tane tır. Yakıtını doldurmaya kalksın. 32.000 bin gibi para lazım. Yani, paranın adı var. Iş yapmaz hale geldi gibi düşünüyoruz biz artık. Çünkü 30.000 lira ile nasıl gezecek? Şoför arkadaşımız. Işveren arkadaşımız 2 tane taşıtı olan, 1 tane taşıdığı olan yani gidip cebinden çıkaracak istasyona 30.000 lira para sayacak, yakıt alacak. Nakliye anlaşacak zaten 30000 liraya kadar yakıt almış adam, bugün  yani Adana ya, Adana ya iş çıksa,  bu yakıtla gidip gelecek 60.000 lira yapar. Nasıl yiyecek? Karşı tarafa 60 bin lira nasıl verecek?

Düşünebiliyor musunuz? Yani 30.000 lira maliyet yapıp, 6.000 lira kazançla çalışmaya, ayakta durmaya çalışıyoruz. 3.000 liralık lastik 9.000 lira olacak. Bilmiyorum, biz karmaşık bir düzene girdik, işte yine her zaman söylüyoruz. Tabii ki bu yakıta geldiği zaman. Günlük hayatımızdaki her şeye iğneden, ipliğe nedeniyle her şeye geliyor. Tabii bunun önünde çok önemli bir unsur kara taşımacılığı,  en çok da bizim bölgemizde ve dünyada da zaten kara taşımacılığı biliyorsunuz ön planda şimdi nakliye diye kara taşımacılığından kaynaklanıyor.

TİCARİ PLAKA OLANLARA AKARYAKITTA İNDİRİM OLAMAZ MI?

Biz vergi levhası ticari yazan en azından ticari yazan araçlara yakıtta  artık destek mi yaparlar? Biraz aşağımı çekerler. Tabi ki zor süreçten geçiyoruz. Hiçbir şeyi görmezlikten gelmenin bir mantığı yok. Yani talepleri de mantıklı yapmak zorundayız. İşte. bakın bir savaş çıktı, günlerdir devam ediyor, aylarda da devam ediyor. Belki de yılı bulacak bu. Kuru gıdamızın ana yatağıymış  % 45  bir buğdayı sağladığımız ülkeler bunlar. Bu savaşın olmasıyla birlikte işte varil fiyatı herhalde 122 ye çıktı diye haberlerde dinlemiştim. Bilmiyorum bugün bir değişiklik oldu mu? Dünya bir ekonomi bozukluğu yaşıyor. Tabi bunun içinde memleketler yaşıyor. Tabi Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de yaşıyoruz. Dışarı bağımlı olduğumuz konular var, olmadığımız konular var. Tabiki her şeye zam geliyor. Biz inanın zammın peşinde değiliz. Yani bugün. Zam almak, bizim için geçimimizi iyileştirmek değil. Çünkü aldığımız yakıt az önce söylediğim gibi bakın 24 saatte değişen rakamlara bakalım. Yani bir insan 1 haftada. 200 -250 lira ile mutfak masrafını karşılayabiliyor, 4 kişilik aile.. Bilmem ne yoktur ama sonuçta geçirmeli hem temel ihtiyaçlarını karşılıyor. Bunu biz bir pompadan bir pompaya geçince veriyoruz. Bize bir iyileştirme, kamyoncuya, tırcıya . Dediğim gibi taşımacılık sektöründeki vergi levhasında taşımacılık olanlara artık bir  indirim mi, bir destek mi yapılır ki? Biz fiyatlarımızın üstüne fiyat koymayı bırakmamız lazım. Düşünebiliyor musunuz? Bugün şehir içinde biniyorsunuz işte 4 buçuk lira veriyorsunuz. Bir yerden bir yere gidiyorsunuz, taksiye biniyorsunuz, şehir içi indi bindi biliyorsunuz ki Keşan  için konuşuyorum da 30 lira gibi bir rakam. Sonra son 1 haftada 4 lira gibi bir zam geldi. Şimdi bu arkadaşlarımız bu işi yapan bende ticaret yapıyorum. Bende taksicilik yapıyorum. Ne kadar zorlandığını anlayabiliyor musunuz? Peki 30 lira verip te taksiye binen zorlanmıyor mu? . Bunu düşünmek lazım. Şimdi bu zammı yaptık taksiye de zam yaptığımız zaman elli lira  olsa kimler binecek? Bizim taksimize,  veya vatandaş hastaneye nasıl gidecek?  acil ihtiyaçlarında zaten taksi kullanan oluyor, insanların düşkün zamanlarında yoksa hemen hemen nüfusumuzun bilmiyorum ama yarısının altında otomobil var.

VATANDAŞLARIMIZIN YARIN KENDİ OTOMOBİLLERİNİ DE KULLANMAYACAK

Yarın kendi otomobillerini de kullanamayacak hale gelecek vatandaş. Bakın yaklaşık. 1510 km gibi bir yol yaptık 24 saatte. Tabii ki yollarımız geniş, otobanlarımız çok ama, her ne olursa olsun. daha önceleri de bu yolculukları sık sık yapan sürücülerdeniz. Inanır mısınız? Kamyon tır, bir kaç tane otobüs. Az sayıda daotomobil. Demek ki her türlü her eve,  bu zamlar girdiğinde her vasıta  kullanana etki ediyor. Tabi ki bu vasıtanı evden çıkarmaya bilirsin. Sen binersin minibüse gidebilirsin, öyle değil mi? Otomobilini kullanmayabilirsin, sen niye 4 buçuk lira vermek varken, zaten arabanın marşına bassan senin 4 lira çıkacak .Yani bugün şehir içimiz iki buçuk -3 k km civarında, boydan boya 6 kilometre civarında bir hattımız var mı? Sen hiç kullanma, bizim araçlarımızda ne güzel kendine bedavaya getirtebilirsin. Sen yani ücretini verirsin ama otomobiline çıkarsan maliyetin 50 lira olacak daha marşa basarken. O yüzden bende diyorum ki biz de şehir içinde 10 lira yapmıyorum minibüsü. Kamyoncu ya Antalya’dan buraya mal getirecek insanlara 23.000 lira, 25.000 lira nakliye yapmayalım. Bize artık dediğim gibi bir destek mi bulurlar, bir indirim mi yaparlar. Vergi levhası üzerinden vergi indirimi demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Gittiğimiz istasyon da yakıt alırken şu kadar litreyi şu kadar rakamdan veya yılda şu kadar litre şu paradan bir indirim teklif ediyoruz. Ben dediğim gibi yani zam geliyor tabi ki doğal olarak yaklaşık 670 tane üye sahibiz. Bu üyelerimizin hepsi de yakıtla işini çeviren insanlar. Düşünebiliyor musunuz? Bir gün zarar iki gün zarar,  yine bak taşımadan taşımalı eğitimden örnek vereceğim yine şimdi. Taşımalı eğitimin ikinci döneminden beri samimiyetimle konuşuyorum. Aldığımız  ihaleyi 250 TL alırsak 250 lira zarar ettik. Yani bırakın o 250’yi üstüne 250 lira cebimizden çıktı bizim. Bakın malum bu şartlarda istasyonlarda zor durumda. Yani bize satış yapar istasyonlar da zor durumda.Ne iskonto bıraktılar ne  bir şey bıraktılar. Onlarda zor durumda. Onların da geçimlerini zorlaştı. Yani kolay değil yine de bizleri Allah razı olsun, idare ettiler. Dünya kadar borçlarımız var istasyonlara telefon edip paralarını istiyorlar. Haklılar. Onların kaybı da 1 litrede 4 lira olunca bizim aldığımız böyle 1 lt 2 lt yakıt değil. Aldığımız yakıt az önce 1 tırdan bahsettim size yani. Bugün kamyonlar 800.000 liradan aşağı olmuyor. Otomobil 45, çarpı 28 yapın hesabını 1.050 liraya falan geliyor.  Kolay değil, bugün sokakta çevirelim. Biz kaç kişinin cebinde 1000 lira para çıkacak Allah aşkına? Kaç kişinin cebinden çıkacak yani? Zor durumdayız. Dediğim gibi vergi levhası ticari faaliyet taşımacılık sektöründe olanlara köklü bir çözüm gerekli. Sayın başkanımızın çalışma raporlarında daha önceden de bu konu vardı. Ulaştırma ile alakalı nerelere müracaat edeceği varsa oralara, Devamını getireceğini, çalışma planlarının en ön sırasında almış. Bunu gördük.

YAZ SEZONU GELDİ MİNİBÜSLER BOŞ GİDİP BOŞ GELİYOR NEREDEYSE

Şimdi sezonumuz başlıyor, başladı Çok acayip bir şeyle karşılaştık. Biz mart ayında başlayan taşımacılık sektörü için söyleyeyim, ben yani denize girip yüzmek, güneşlenmek gibi değil. Mart aylarında temizlik telaşı için  başlıyordu gelmeye.  Şimdi bu sene bakıyoruz kimi ? Mart geçti yok, insan geçti yok, Mayıs geçti yok Haziran hadi dedim. Okullar falan kapanacak işte sınavlar vardır ama tabi her yılın bu dönemlerinde okul sınavları oluyordu. Ama temizlik için gelenler dediğim gibi mart ayından başlıyordu. Şimdi halen hazırda bugün Artık sahillerimizin yüzde  yetmişi dolu olması lazımdı. Biz eskiye göre konuşuyoruz bunları tabi. Şimdi Erikli’ye  bakıyoruz şu an 5 araç çalıştırıyoruz.  Işte belli 1 saatte. Araç% 50 kapasitenin üstünde gidiyor. Dönüşü boş. Günde yaptığımız 5-6 serviste. 1 servis tatmin edici. 4-5 servisimiz hiç tatmin edici değil.

HALKIMIZDAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

Yayla sahili. Sabah Yayla’dan Keşan’a bir araç yapıyorduk. Buradan da bir tane araç oraya yapıyor. Yine yayla’ya arada bir arkadaşımız daha destek için çıkıyordu. En son işte 15 gün içinde Seferlerimizin yetmediği şikayetlerini aldık. Yayla sahili için konuşuyorum. Baktık yine boş gidip geliyoruz. Hizmeti halkın nasıl ayağına götüreceğimizi düşünüyoruz ? Yani yayla deyip geçmeyin git gel 100 kilometre. Yani bizim aracımız marşına bastığında. 27 kişilik Aracımız yaklaşık , 600 lira yakıyor, gidecek gelecek. Yolcu yok, 1 kere gittik 2 kere gittik umutla. İnanın beşinci de altıncı da. Ne cebimizde para kalır. Ne istasyon bize yakıt verir. Bu Erikli içinde geçerli. Dediğim gibi yine biz halkımızı mağdur etmemek için elimizden gelen ne varsa sefer sayılarımızı, yoğunluk saatine göre ayarlayıp en azından ek seferlerle devam etmeye yine rutinde saatlerimize okullar kapansın diye bekledik. Gerek gelen sahile gelen misafirlerimizden gerekse yani bizim kendi halkımızdan Erikli sahiline Yayla sahile gidip gelen vatandaşlarımızdan da sabır bekliyoruz, bizleri anlasınlar,  zaten bunun içinde onlar da her şeyi birlikte yaşıyoruz. Bizim yaşadığımız sıkıntıların çoğunu kullanan taşımacılığımıza  özen gösteren vatandaşlarımız da biliyor. Birbirimizi idare etmeye çalışacağız. Dediğim gibi ama biz hiçbir zaman için taşımacılık sektörü olarak insanların cebini boşaltırım peşine düşmedik. Dediğim gibi yakıt yukarı çıktıkça bize de zam geliyor, zam almak zorunda kalıyoruz. Aldığımız hiçbir zam da hiçbir işe inanın yaramıyor. Biz zam almayalım, fiyatları aşağıya çekelim. Bizim yakıt fiyatlarımız da aşağıda olsun.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL