Ekonomi Güncel

Mahmut Şengül, “Emekliler torun seveceklerine sokaklarda eylem yapıyor”

Mahmut Şengül, “Emekliler torun seveceklerine sokaklarda eylem yapıyor”

ERDOĞAN DEMİR- Birleşik Emekliler Sendikası Genel Başkanı Mahmut Şengül, emeklilerin torun sevip hayatının son baharında rahat bir yaşam sürmesi gerekirken neden sokaklarda eylem yaptıklarını belirten bir yazılı açıklama yaptı.

Şengül’ün açıklaması şöyle; “Ülkemizde SGK, Bağkur, emekli sandığı, dul ve yetim, tarım emeklisi,yaşlılık aylığı alan 16.2 milyonluk geniş bir kitle. Geçmişte istihdama yönelik politikalar ile 3 çalışana 1 emekli düşüyordu. Özellikle 2021 sonrası üretim dayalı politikalardan vazgeçilmesi kaçak işçi ve göçmen işçilerle birlikte günümüzde bir buçuk çalışana 1 emekli düşmekte ve sistem bunu kaldırmakta zorlanmakta.

Öncelikle kayıt içi istihdamın artırılması ve üretim politikalarının geliştirilmesi ile bugün emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntının giderilmesi mümkün. Peki geçmişte en düşük emekli aylığı asgari ücretin %40 fazlası iken bugün neden asgari ücretin %40’ın altına düştü?

Ekonomiyi yönetemeyen iktidarın ülkedeki krizin faturasını ilk etapta üretimden gelen gücü olmayan ve örgütlü olmayan emeklilere fatura ediyor.

Çünkü emekliler örgütsüz olduğu için bu uygulamalara karşı direnç gösterecek bir örgütlülüğe sahip olmadığı ve üretim gücünü etkilemeyeceği görüşü hakim.

Emekliler her geçen gün yoksulluğu daha derin yaşarken ülkemizde gerçek açlık sınırının 17 bin TL olduğu yoksulluk sınırının 50 bin TL olduğu her gün sağlıktan, ulaşıma, kiradan, gıdadan, zorunlu tüketim ürünlerine gelen zamlarla birlikte bırakın 7.500 TL ile geçinmeyi yaşayamıyoruz.

Bu sebeple emekliler artık örgütlenmenin ve örgütlü hareket etmenin önemini her geçen gün daha iyi anlıyor. Başta dediğimiz gibi hayatımızın son baharında bir nebzede olsa rahat bir yaşam sürmemiz gerekirken biz emeklileri bu yaşta sokağa dökenler utansın diyoruz.

Cumhurbaşkanımız 2.500₺ kira verirken ev sahibinin kirayı 7.500 TL yükseltilmesine vicdansızlık derken.

Maalesef en düşük ev kirasının 10.000 TL olduğu ülkemizde emekliye 7.500 TL maaşı reva görüyorlar biz emeklilerde el insaf ve vicdan diyoruz.

Tüm bu gerekçelerden kaynaklı emekliler olarak bizler artık yeter diyerek sokaklara ve meydanlara iniyoruz krizi biz yaratmadık faturasını biz emekliler ödemeyeceğiz diyoruz.

Sadaka değil yıllarca verdiğimiz emeğin peşin, peşin ödediğimiz verginin ve alın terimizin karşılığını istiyoruz ve bu hakkımızı almak için örgütleniyoruz ve alanlara iniyoruz.

Artık Yeter yandaşa değil Emekliye bütçe demek için alanlara iniyoruz.

Sadaka kültürüne alıştıramayacaksınız demek için alanlara iniyoruz.

En düşük Emekli aylığı tabanın 18.500 TL olması için alanlara iniyoruz.

Yılda iki bayram verilen ikramiyenin Asgari ücret oranında olması için alanlara iniyoruz.

Sağlıkta Emekliden katkı payı kesilmemesi için alanlara iniyoruz.

Biz ölmedik yaşıyoruz 16.2 Milyon Emekliyi yok sayamazsınız demek için alanlara iniyoruz.

Ve diyoruz ki İktidar emekliyi hedef aldığında 16.2 Milyon emekli iktidara direniş oluruz demek için alanlara iniyoruz .

Bizler bu ülkeyi yönetenlerin babası, annesi, amcası, teyzesi, dayısı, halası, dedesi, babaannesi, anneannesiyiz bizleri bu yaşta yaşamımızı idame ettirmek için sokağa dökenler utansın diyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL