Siyaset

MALİ DENETİM VE HESAP VERME

MALİ DENETİM VE HESAP VERME
1 Kasım tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri için tüm CHP, MHP ve AKP seçim beyannamelerini açıkladılar. 1 Kasım’da yapılacak seçim herkesin bildiği gibi gereksiz olduğudur.
sadansimsek-300x18012111111
Siyasi partiler seçim beyannamelerinde seçilmiş ve atanmış kişilerin yönettiği kurumların mali denetim ve hesap vermelerinin altını çizmediler.
Son zamanda yapılan ankette halk nezdinde siyasilere ve adalete güven kalmadığı görülmüştür. Siyasilere ve adalete halk nezdinde güvenin olması için gerekli adımların atılması gereklidir. Bunu yapacak olanda siyasi otoriterdir.
Ülke yönetimine baktığımızda seçilmiş ve atanmış kişilerin yönettiği kurumlarda mali ve idari işlerde tamamen koltuk ile siyasi otoriteye yarayacak işler daha doğrusu koltuklarını korumak için işler yapmaktadırlar. Ülkemizde var olan Sayıştay tamamen var olmak için, tamamen makam olsun diye işlem görmektedir. Sayıştay bu kurumların mali denetimini yapıp, raporlamak zorundadır. Ama görevini yapamayacak durumdadır. Sayıştay kuruluş aşamasındaki, teşkilat kanunda verilen yetkilerine görev yapmalıdır.
Seçilmiş ve atanmış kişiler yönettiği kurumların hesap vermesini halka yapmak zorundadır. Yapılan araştırmalara göre kurumlarda 34 milyar TL’lık gelirlerinin kayıtlarının olmadığı yazılmaktadır. Bugün belediyelerde, kurum ve kuruluşlarda işe gitmeden her ay bankamatik şubelerine giderek maaşını alanların sayısı 100 binlerle ifade edilmektedir. Bir çok vasıflı, ülkemize faydalı hizmetler yapacak kişilerin de sırf siyasi düşüncelerle kızak kadrolarda tutulduğu ortadadır.
Ayrıca; siyasi etik, ahlak ve denetim yasası çıkmak zorundadır. Bugün Milletvekili maaşı yaklaşık 15 bin TL yıllık 180 bin TL 4 yıl milletvekilliği yapan bir kişi 720 bin TL toplamda maaş alacaktır. Seçimlerde bir Milletvekili adayı 3 trilyon TL harcıyorsa bunu bir düşünmek gerekir. Biz daha önce hazırlamış olduğumuz yasa taslağında Milletvekili, Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi v.s. adayları seçime girmeden önce gidip vergi mükellefleri gibi hesap açtırsınlar, harcamalarını yapsınlar, bağışlarını toplasınlar seçim bittiğinde ise gibi hesaplarını kapatsınlar.
Sonuç; Siyasete ve siyasetçiye güven oluşması için, bizlere oy veren, bizlere güvenen, makama layık gören halkımıza hesap vermekten geçer. Bunu unutmamak gerekir. 1 Kasım seçimlerinin ülkemize hayırlı olmasını diler, aday arkadaşlarımı da başarılar dilerim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL