Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nde Cumhuriyet Coşkusu

kesanpostasi
Okuma Sayısı:29

29 Ekim Cumhuriyet bayramı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinde saat 12.00 da coşkulu bir şekilde kutlandı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Osman Başak yaptı.

     Bugün ,Türk Milleti olarak Şanlı tarihimizde çok önemli bir dönüm noktasını  Cumhuriyetimizin ilanın 95’inci yıl dönümünü kutluyoruz.

       Okulumuzun, İlçemizin, ilimizin ,ülkemizin  ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın her birinin Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

        Bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağa düşen kahraman şehitlerimize yüce Mevla’dan rahmet diliyorum.

         Başta Cumhuriyetimizin banisi , Kurtuluş Savaşımızın Eşsiz Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimize rahmet diliyorum.

           Türk Cumhuriyeti; asırlardır hürriyetinden ve onurundan  taviz vermektense  ölmeyi tercih eden  asil bir milletin şahlanışının , küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir.

           Türk  Milleti 29 ekim 1923 ‘te bir kez daha  tüm dünya iradesine pranga vurdurmayacağını kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir.

           İstiklal Savaşımızın ( Harbimizi )  zafere taşıyan,  Cumhuriyetimize hayat veren duygu (ruh ),tıpkı 95 yıl olduğu gibi  bugünde dimdik ayaktadır.

          Cumhuriyet Egemenliğinin milletinin elinde  olduğu yönetim şeklidir. Cumhuriyet , Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş, uygar ve medeni bir yoldur. Cumhuriyet özgürlüktür, kurallar çerçevesinde istenildiği gibi yaşamaktır. Cumhuriyet Türk oluşun vazgeçilmezi ve ülkenin yönetiminin temelidir. Cumhuriyet En büyük eserdir, en büyük mirastır. Halkın gücüdür, milletin sesidir, tam bağımsızlığın çerçevesidir.

        Cumhuriyet ,Uğruna nice savaşlar verilen ,direnişler yapılan istiklal mücadelesinin, tam bağımsızlık savaşının en güzel örneğidir. Cumhuriyet , yurdumuz için en büyük kazançtır. Çağdaşlığın göstergesi, Demokrasi  dayanağı  ve aynı  zamanda en büyük erdemdir. Daima ileri yürümektir. Uğruna verilen canların, dökülen kanların en büyük meyvesidir. Özgürlük  konusunda verilen en büyük güvencedir.

          Cumhuriyetin ilanı ; hem kendi tarihimiz , hem de dünya tarihi açısından bir dönüm noktası ,bir kilometre taşıdır. Çanakkale savaşlarında bir güneş gibi doğan Mustafa Kemal , Türklere karşı düzenlenen son  haçlı seferinin Muzaffer komutanı Selahaddin EYYUBİ gibi en büyük haçlı ordularını dağıtan şanlı bir liderdir. Bizlere bırakılan en büyük miras olan Cumhuriyeti daima koruyacağız ve yücelteceğiz. Yarınlara  Umut İle bakabiliyorsak , planlar yapabiliyorsak  bu Cumhuriyettir.

               Fitne içimizden uzak olsun. Birliğimiz , beraberliğimiz daim olsun. Türkiye Cumhuriyeti kıyamete kadar baki olsun. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Cumhuriyet Programı Büyük Beğeni Topladı

    Keşan Belediyesi ve Uğur Okulları İşbirliği İle […]