Güncel Manşet Okuma Sayısı: 21

Mehmet Özcan’a çevre duyarlılığından dolayı yemek ve plaket

Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi , çevreye duyarlığından ve MMO ile protokol imzalamasından dolayı Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın onuruna bir yemek verdi ve plaket takdim etti.   4 Mart..

Mehmet Özcan’a çevre duyarlılığından dolayı yemek ve plaket

Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi , çevreye duyarlığından ve MMO ile protokol imzalamasından dolayı Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın onuruna bir yemek verdi ve plaket takdim etti.

DSC_0016 DSC_0018

4 Mart 2014 Salı günü akşamı Şapçı Prestij Hotel’de düzenlenen yemeğe Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ile Makine Mühendisleri Odası Edirne Şube Başkanı Yaver Tetik ile yönetim kurulu üyeleri,Makine Mühendisleri  Odası Keşan Temsilcisi ve Keşan Belediye Meclis Üyesi Tanju Şapçı, Keşan Belediye Meclis Üyesi ve Makine Mühendisi Cem Taşkın, Keşan Çevre Kontrol ve Koruma Müdürü Arzu Akbunar,Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü ve Makine Mühendisi Ayşegül Arslan Aydın ile Keşan’daki makine mühendisleri katıldılar.

DSC_0020 DSC_0028

Gecenin açış konuşmasını yapan Tanju Şapçı,tüm katılımcılara “Hoşgeldiniz” dedikten sonra sözü Yaver Tetik’e verdi.

DSC_0031

Tetik,tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür ederek “Öncelikle çevreye olan duyarlığından dolayı çevremizdeki ve bölgemizdeki belediyelere örnek bir çalışma uygulayan Sayın Keşan Belediye Başkanımız Mehmet Özcan ve ekibine, Çevre Koruma Kontrol ve Zabıta Müdürümüze çevreye olan duyarlılıklarından dolayı Şube Yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum.Ocak ayında Şube kongremizi yaptık.Bundan 10 gün önce Ankara’da Danışma Kurulu toplantısı yapıldı. Arkadaşlarımız Şubemizi orada temsil etti. Şubemiz yönetim kurulu ilk yaptığı toplantıda İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili Türkiye’de 18 Şubesi bulunan Makine Mühendisleri Odası’nın Edirne Şubesi iş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili bir program hazırladı.Bu hazırlamış olduğu programda işyerlerinde çalışanlara verilecek olan eğitimlerle ilgili bir ders programı hazırlanıp bakanlığa sunuldu.Buradan alınacak olan belgelerle Edirne Şubemizin programı diğer 17 Şubeye uygulanmak üzere gönderilecek.Çevreye olan duyarlıklarından dolayı ve bunu biz Ankara’da ve diğer yerlerde dile getirdiğimiz gibi Makine Mühendisleri il protokol imzalama olayını ilk kez Keşan Belediyesi Türkiye’de uygulayan tek belediye oldu. Keşan Belediyesi ayrıca çevrede kömür satan madencilerle toplantı yaparak madencilerle ortaklaşa bir toplantı yapıldı ve bu toplantıda toz kireci kullanılması için çok güzel kararlar alındı. Bunu ben bizzat çeşitli yerlerde dile getirdim. Bu örnek çalışmayı başkanımızla diğer başkanlarımızla paylaşabileceğini ve bunu nasıl uyguladıklarını öğrenebileceklerini dile getirdim.Bu iş bir ekip işidir.4 Mart 2014 tarihinde çevre kirliğinin azalması anlamında iyi bir gelişme var.Bu konuda hem sayın başkanımı hem ekibini hem de odamızın Keşan temsilciliğinde gönüllü olarak çalışan arkadaşlarımızı kutluyorum.Hepinize teşekkür ediyorum.Bu bölgenin madenlerinin iyi şekilde kullanılması için oda olarak gerekli her şeyi yapmaya hazırız.Yine asansörlerle ilgili olarak diğer belediyelere örnek olacak şekilde çalışmalarından dolayı Keşan Belediye Başkanımızı yine kutluyorum.” dedi.

DSC_0037

Tetik konuşmasının ardından günün anısına ve çevreye karşı gösterdiği duyarlılıktan dolayı Makine Mühendisleri Edirne Şubesi adına Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’a plaket takdim etti.

DSC_0042 DSC_0043

Plaket töreni sırasında konuşan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’da şöyle konuştu”Ülkemizin en büyük sıkıntılarından biri, hatta insanoğlunun ideal idare arayışı var dünyada modern demokrasilerde.Ben yaptımla olmuyor.Şu an Türkiye bu sıkıntıları çekiyor.Hava kirliliği sorunumuz var.Ben cerrahım,evet vatandaş beni başkan seçti ama ben her şeyden anlayan adam değilim.Ne beynim yeter ne bedenim yeter.Hiçbirimizin yetmez.Sıkıntı var ne yapalım.Çağırdık Makine Mühendisleri Odamızın temsilcilerini konuştuk. Kesin çözüm doğal gaz diyorsunuz da bu da kendi kaynağımız değil.Hadi gelse ona da razıyız.Oturduk konuştuk ben bu kadar ilk olduğunu düşünmüyordum.Ama önce Tanju beye bizim arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim böyle bir öneride bulundular.Biz de madencileri çağırdık.Arkadaşlar bakın bu kent bizim biz burada yaşıyoruz.Satan da bu pis havayı soluyor,yakan da pis havayı soluyor.Dolayısıyla hepimiz zehirleniyoruz.Yakıcıların çuval toplaması,eğitiminden başladık.Kazan denetimlerine başladık.Arkadaşlarımız öneri getirdi. Ton başına 20 kg kireç için.Biz de madencileri çağırdık.Sattığınız ton başı kömür için 20 kg kömür vermelerini istedik. Ücretsiz olarak bunu kendilerinden talep ettik.2 senedir uyguluyoruz bunu ama bu sene bizim kontrollarımızla bu uygulama % 100 değil ama % 50’ler civarında başardık.Bakın bu kadarcık şeyle de 1-2 ciddi işle ve gelen hava kirliliği ölçme cihazlarıyla bu işi kontrol altına aldık. Bu önlemler sayesinde hava kirliliğinde önemli azalma oldu.Biz hiçbir zaman kendi kaynağımızın dışında dışarıdan döviz ödeyerek alacağımız bu yakıtları almayalım.Kömürümüz çok kaliteli değil,keşke kömürümüz Güney Afrika Kömürü gibi olsa.Ankarada’dan gelen bir ekip Keşan’da normal kömürün ölçümünü yaptılar.3000’lerde çıkan karbondioksit oranı , ton başına 20 kg toz kireç atıp ölçüm yapıldığında karbondioksit oranı 300’lere indi.Aradaki farkı görüyor musunuz? Bizim hiçbir şekilde kendi öz kaynaklarımızı kullanmayalım diye bir derdimiz yok.Çünkü benim burada yer altında kömürüm duruyorken gidip dışarıdan döviz ödeyerek getireceğim yakıt belki benim yakıtımdan ucuz bile olsa  bunun karşılığında ben döviz vereceğim.Dolayısıyla kendi yakıtına bir döviz vermiyorsun.Bu içinde yaşadığımız kent hepimizin , bu bizim sorunumuz. Keşan’da yaşayan ve bu işi bilen insanlar olarak bize mümkün olduğu kadar yol gösterin ki bizde gerekeni yapalım.İşte katılımcı demokrasi bu sorunumuz hepimizin çözüm de ortaklaşa.Yoksa yasakçı zihniyetle onu yapma bunu yapma.Bu demokrasi değildir.Bu bize layık olan bir demokrasi şekli değildir.Plaketiniz için teşekkür ederim.Katkılarınızın devamını bekliyorum.Asansör çalışmalarımız da var.Diğer bölgelere göre nasılız bunu da görmek istiyorum.Bu kontrollerde sadece belediye ekiplerini görevlendirmedik.Sağolsun Tanju beyin önerisi ile Edirne’de Makine Mühendisleri Odası’nın gönderdiği tarafsız bir bilimsel sıfatla bir gözlemci de olsun istedik.Onu da yaptık.Hepinize saygılar sunuyoruz. Mesleğiniz de başarılar diliyoruz.

Özcan konuşmasının ardından Makine Mühendisleri Keşan Odası Temsilcisi Tanju Şapçı’ya plaketini verdi.

unnamed DSC_0054

DSC_0058

Kubilay Özkaya’nın plaketini Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Makine Mühendisi Ayşegül Arslan Aydın,Yaşar Şahinbaş’ın plaketini Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Arzu Akbunar ve meslekte 25 yılını dolduran Mehmet Ali Şahin’e de plaketini Makine Mühendisleri Odası Keşan Temsilcisi Tanju Şapçı tarafından verildi.

DSC_0064

Yemek plaket töreninin ardından gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL