Meme Kanseri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Meme Kanseri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Keşan Belediyesi, Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı kapsamı nedeniyle bayanlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı, Köşk Düğün Salonu’nda 18 Ekim 2016 Salı günü gerçekleştirildi ve saat 14.00 sıralarında başladı.   Bilgilendirme, Keşan Toplum Sağlığı Merkezi KETEM (Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi) Sorumlu Hekimi Dr....

Haberin Tarihi: 18 Ekim 2016 - Okunma Sayısı:629 defa okundu.

Keşan Belediyesi, Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı kapsamı nedeniyle bayanlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

dsc_3208Toplantı, Köşk Düğün Salonu’nda 18 Ekim 2016 Salı günü gerçekleştirildi ve saat 14.00 sıralarında başladı.

 

Bilgilendirme, Keşan Toplum Sağlığı Merkezi KETEM (Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi) Sorumlu Hekimi Dr. Züleyha Can’ın sunumunda slayt eşliğinde yapıldı.

 

Hemşire Hatice Kapancı ve Veri Hazırlama Uzmanı Ayfer Karakaş’ın desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikte; bayanlara girişte meme kanseri farkındalığını artırmak amacıyla pembe kurdele asıldı.

Toplantıda Can, meme kanserinin düzenli mamografi çekilerek erken tespit edilebilen bir hastalık olduğunu vurguladı. Erken dönemdeki meme kanserinin tespiti halinde %98 oranında iyileşme şansı olduğuna vurgu yapan Züleyha Can, erken tespit için kadınların; düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmaları gerektiğini, sağlık personeline meme muayenesi yaptırmaları gerektiğini, mamografi çektirmeleri gerektiğini dile getirdi.

20 yaşından sonra 2 yılda bir sağlık personeline meme muayenesi yapılması gerektiğine işaret eden Can, 40 yaşından sonra ise her yıl sağlık personeline meme muayenesi yaptırılması gerektiğini ifade etti.

Züleyha Can, 40 yaşından sonra 2 yılda bir mamografi çektirilmesi gerektiğini anlattı ve bir mamografi için en uygun zamanın meme dokusunun en hassas olduğu adet dönemini takip eden ilk hafta olduğunu bildirdi.

 

Züleyha Can, bilgilendirme toplantısı sonrası katılımları için bayanlara ve desteği nedeniyle Keşan Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı