Güncel Okuma Sayısı: 12

Meriç Nehrinin Kumu Trenle Taşınacak

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Meriç Nehri’nden elde edilen kumun vagonlarla İstanbul’a taşınacağını söyledi. Şahin, yaptığı açıklamada, yağışların yüksek olduğu dönemlerde su seviyesi yükselen nehrin, milyonlarca metreküplük kumu önünde sürüklediğini..

Meriç Nehrinin Kumu Trenle Taşınacak

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Meriç Nehri’nden elde edilen kumun vagonlarla İstanbul’a taşınacağını söyledi. Şahin, yaptığı açıklamada, yağışların yüksek olduğu dönemlerde su seviyesi yükselen nehrin, milyonlarca metreküplük kumu önünde sürüklediğini belirtti.

2b368469e0680cf1_mansetresim_8

Suyun azalmasıyla, kumun nehir yatağında biriktiğini ve kum adacıkları oluştuğunu belirten Vali Şahin, bu durumun yağışlar arttığında taşkın tehlikesi oluşturduğunu aktardı. Taşkın tehlikesinin azaltılması ve su akışının düzenli sağlanması için nehir yatağındaki kumun temizlenmesi gerektiğini ifade eden Şahin, “Şu ana kadar Meriç Nehri kumuna ciddi bir alıcı bulunamadı. Meriç kumunun taşınması için Edirne Valiliği harekete geçti. Kumun taşınması için önce bir şirket kurulacak. Ardından kum vagonlarla İstanbul’a nakledilecek. Büyükçekmece’de kiralanan 10 dönümlük bir araziye nakledilecek kum, buradan satışa sunulacak. Kumun taşınması konusunda devlet demiryollarıyla anlaşma halindeyiz. Günde 20 vagon, her vagon 36 ton alıyor. Buradan İstanbul’a kum nakli olacak. Meriç kumu artık pazara inmiş olacak” dedi.
Kumun alınmasıyla Meriç Nehri’nin normal şekilde akmaya devam edeceğini ve çevreye zarar vermesinin önleneceğini dile getiren Şahin, “Şirketi kurma çalışmaları devam ediyor. Dün Devlet Demiryolları Genel Müdürü ile görüştüm. Ton başına fiyat biraz yüksek geldi. Buradan giden yolcu trenlerinin arkasına 20 vagon bağlanacak hepsi bu kadar. Böyle vagonlar da varmış. Her gün 20 vagonun böylece İstanbul’a sevkiyatını yapmış olacağız. Edirneliler bu işten karlı çıkacak” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL