Güncel Manşet

Mübadil söyleşileri 8 Aralık’ta yapılacak.

Mübadil söyleşileri 8 Aralık’ta yapılacak.
Mübadele söyleşileri “Mübadil Kentler”   
Balkanlar-Kırık Kimlikler ile Ayvalık ve Mübadele
                                                                                            
 
Haber Merkezi
İstanbul(Anayurt)-
 Üç yıl önce 2009 yılının Şubat  ayında başlayan  “Mübadil Kentler” söyleşileri Lozan Mübadilleri  Vakıf  merkezimizin taşınması nedeniyle  bu yıl Aralık ayında yeniden başlıyor.
Daha önceki yıllarda yapılan sunuşlar iki cilt halinde yayımlanan; cildin birisi Türkiye’deki, diğeri ise Yunanistan’daki  mübadil kentleri  kapsıyor. Bundan sonraki  söyleşilerin sunuşları da kitap haline getirilecektir.

8 Aralık Cumartesi saat 14:00’daki konuşma Mesut Tufan  “Balkanlar-Kırık Kimlikler” filmini gösterdikten sonra sunuşunu yapacak.

11 Ocak 2013’de ise  Gönenç Turan “Ayvalık ve Mübadele” konulu bir sunum gerçekleştirecek.
Mesut Y. Tufan’ın üçüncü belgesel filmi olan, Lübnanlı yönetmen Jacques Debs ile gerçekleştirdiği ‘Avrupa’nın Müslümanları ve Orta Doğu’nun Hıristiyanları : Kırık Aynalar’ (2006-124’)Saraybosna’dan Kosova’ya, Makedonya’dan Arnavutluk’a, İstanbul ve Mardin üzerinden Lübnan’a İsrail’e, Filistin’e uzanan ve Kudüs’te sona eren bir yol filmi.
Eski Osmanlı coğrafyasından çıkan devletler bünyesindeki toplulukları, yaşanan kimlik çatışmalarını ele alan film herhangi bir tez savunmadan ve yorum katmadan yerel tanıkları,onların dinler arası uyum ve barış için çabalarını sergiler. Bu filmdeki amaç‘birinin ötekini’ tanımasını ve anlamasını sağlamaya çalışmak.
8 Aralık programında filmin balkanları kapsayan ilk bölümü gösterilecektir.

Mesut Y.Tufan hakkında;

Mesut Y. Tufan, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra yüksek öğrenim için gittiği Fransa’da Siyaset Sosyolojisi, ‘Balkanlar, Orta Doğu ve Kafkasya Tarihi ve Kültürleri ’ üzerine uzmanlaştı. 1979’dan 1993’e kadar SIPA Press Haber Ajansı’nda Foto Editörü olarak çalıştı. Doğu Avrupa, Sovyetler ve Yakın Doğu konularında uzman gazeteci ve danışman olarak görev yaptı ; ajansın sergi, gösteri ve kitap projelerini yürüttü.
Fransız Alman Kültür Kanalı Arte için dört belgesel film yapan ve Balkan Orta Doğu uzmanı olarak tanınan Mesut Tufan Fransa’da yayınlanan uluslararası aktualite dergisi Courrier International’dan sonra 2000-2006 yılları arasında Fransız Uluslararası Devlet Radyosu RFI’nin Türkçe Yayınlar Masası’nda kronikçi olarak çalışmıştır. Üniversitelerde Balkanlar ve Ortadoğu üzerine dersler vermekte, programlara konuşmacı olarak davet edilmekte, çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanmaktadır. Ayrıca aynı konular çerçevesinde on iki fotoğraf sergisi ve eşya enstalasyonu yapmıştır.
İlk seminer tarihi : 8 Aralık 2012 Cumartesi/Saat :14.00. Yer : Lozan Mübadilleri Vakfı, Ayhan Işık Sokak  No: 16 Arcan Apt. Kat:1  Beyoğlu İstanbul Türkiye,Telefon: +90 212 245 61 55

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL