Bölgeden

MÜBADİLLER 92 YIL SONRA ATA TOPRAKLARINDA

MÜBADİLLER 92 YIL SONRA ATA TOPRAKLARINDA

İstanbul (Özel)- Sarıyer Belediyesi, Sarıyer’de yaşayan Lozan Mübadilleri’ni Lozan Antlaşması’nın 92.yılında ata topraklarına götürdü. Dedelerinin doğduğu, büyüdüğü toprakları ziyaret etme fırsatı bulan torunları dört otobüsle Yunanistan’a gitti.

 20151121_161210 IMG_0437 IMG_0522 IMG_0542
Yunanistan gezisi için Bahçeköy’den yola çıkan kafile önce 522 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamış bir kent olan Vodina’yı ziyaret etti. Yeni adı Edessa olan ve şelaleleri ile ünlü olan kenti gezen Sarıyerli heyet, küçük bir köy olan Fuştan ve Karaçova’dan sonra Atatürk’ün doğduğu Selanik’e ulaştı.

IMG_0634 IMG_0640 IMG_0643 IMG_0715

Özellikle mübadillerin yoğun olarak göç ettiği Fuştan köyünde oldukça duygusal anlar yaşandı. Mübadiller yanlarında getirdikleri kahve ve lokumları bölgede yaşayan Rum vatandaşların kapılarını çalarak hediye ettiler. Ardından köy mezarlığına giden mübadiller zaman içerisinde mezarlık olma özelliğini kaybeden yerde dedeleri için dua ettiler.IMG_0744 IMG_1159 IMG_1226 IMG_1185

Mübadele süreci sonrası 1960 yılına kadar Yunanistan’da bulunan evlerine tekrar dönme umudunu içlerinde yaşayan mübadiller ev anahtarlarını boyunlarında taşımışlar. Giderek umutlarını yitiren dedelerinin içlerinde taşıdıkları özlemle hayata göz yumduklarını anlatan torunları bugün o evlerden kalıntıları gözyaşlarıyla gezdiler.

IMG_1189 IMG_1192 IMG_1206 IMG_1226

Başkan Şükrü Genç ve Başkan Yardımcısı İsmail Erdem’e Teşekkür

IMG_1248 IMG_1254 IMG_1255 IMG_1262

2013 yılında düzenlenen tura katılamayan, ata toprakları hasretini giderme fırsatı bulmayana mübadiller bu yıl gerçekleştirilen tur sayesinde özlemlerini giderdiler. Bu iki seyahatin mübadiller için çok önemli olduğunu dile getiren Lozan Mübadilleri Dernek Başkanı Hüseyin Sönmez: “Çok uzun süredir Sarıyer’de yaşıyoruz. Ata toprakları özlemi hepimizin içerisinde yıllarca sürdü. Sağ olsun Şükrü Genç başkan bizi ilk defa 2013 yılında bu topraklara ulaştırdı. O dönem katılamayan diğer mübadil dostlarımızı da unutmayarak bu yılda bize bu fırsatı sundu. Kendisine çok şey borçluyuz. Çok teşekkür ediyoruz. Bize ilk defa bu fırsatı veren belediye başkanı oldu.” dedi.

IMG_1276   IMG_1299

Konuşmasında Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Erdem’e de değinen Sönmez: “Belediye Başkanı Şükrü Genç ile birlikte bu seyahatin gerçekleşmesinde büyük emek veren bir isimde İsmail başkan oldu. En başından bu turun gerçekleşmesine kadar her zaman yanımızdaydı. Her ayrıntıya dikkat etti. Bizlerin huzurla ve mutlulukla bu seyahati gerçekleştirmesi için büyük destek oldu, kendisine de teşekkür ediyorum.” dedi.

Mübadiller Atatürk’ün evinde
IMG_1287 IMG_1281
Yunanistan’ın ikinci büyük şehri olan Selanik’te önce Beyaz Kule ziyaret edildi. Selanik’in simgesi olan kule önünde hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından şehir turu yapıldı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün evini ziyaret eden mübadiller, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun doğduğu evde büyük bir heyecan yaşarlarken, Atatürk’ün ve annesi Zübeyde Hanım’ın balmumu heykelinin de bulunduğu evde bol bol fotoğraf çektiler.

IMG_1329 IMG_1377

Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan ile sohbet  

Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem ve beraberindeki heyetin Atatürk’ün evi ziyareti sırasında evin bahçesinde bulunan Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan ile karşılaştı. Sarıyerlilere hoş geldiniz diyen Okan ile bir süre sohbet eden İsmail Erdem kendisine Belediye Başkanı Şükrü Genç’in selamını ileterek yanında getirdiği plaketi takdim etti.

İki kıyının benzerliği


unnamed (1) unnamed (2)
Sarıyer’de yaşayan Lozan Mübadillerinin Yunanistan gezisinin ilk günü akşam yemeği ile sona erdi. Geleneksel Yunan gecesinde ezgileri ve yemeklerin benzerliği iki karşı komşunun birbirlerine ne kadar yakın olduğunu bir kez daha gösterdi. Barış için yükselen ezgiler eşliğinde sirtaki yapan mübadiller gönüllerince bir akşam yaşadılar.

Türk Nüfusun Yaşadığı Bölgelere Ziyaret

unnamed (3) unnamed

Ata topraklarına kavuşmanın hüznü, heyecanı ve mutluluğunu yaşayan Lozan Mübadilleri, ikinci günde Sarıyer Belediyesi’nin kardeş belediye olma yönünde adımlar attığı Kavala ile Türk nüfusunun fazla olduğu Gümülcine ve İskeçe’yi gezdiler. Türkiye’nin Ege kıyılarında ki şehirlerine benzerliği şaşırtan Kavala’yı ziyaret eden mübadiller, eğlenceli bir yolculuk geçirdiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL