Kültür Sanat Okuma Sayısı: 25

MUHTEŞEM BİNADA İLK NİKAH HAYALDİ, GERÇEK OLDU

 1930 yılında İtalyanlar tarafından yapılan ve jeneratörler vasıtasıyla 1980 yılına kadar Edirne’nin elektrik ihtiyacını karşılayan Tarihi Elektrik Fabrikası düzenlenen törenle Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak hizmete açıldı. Yeni haliyle..

MUHTEŞEM BİNADA İLK NİKAH  HAYALDİ, GERÇEK OLDU

 1930 yılında İtalyanlar tarafından yapılan ve jeneratörler vasıtasıyla 1980 yılına kadar Edirne’nin elektrik ihtiyacını karşılayan Tarihi Elektrik Fabrikası düzenlenen törenle Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak hizmete açıldı. Yeni haliyle birçok insanı adeta büyüleyen ve göz kamaştıran bu binada kıyılan ilk nikah Sevcan Güler ile Murat Tuncinar çiftinin oldu. Genç çiftin nikahını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kıydı.

img_9205 DCIM100MEDIADJI_0110.JPG

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli seçim vaatlerinin içerisinde yer alan; bazı çevreler tarafından ‘Hayal’ proje olarak nitelendirilen, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyonu 20 Mayıs 2015 tarihinde başlatıldı. Restorasyonun tamamlanmasının ardından bina, Edirne Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, önceki dönem belediye başkanı İbrahim Ay, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, siyasi parti temsilcileri, kurum ve oda başkanları, bürokratlar ile Sevcan Güler ve Murat Tuncinar’ın ailesi ve yakınları katıldı.

Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyonu hakkında konuklara bilgiler verdi.

img_9068 DCIM100MEDIADJI_0119.JPG

Edirne Belediyesi’nin 117 yıldır Tarihi Belediye Binası’nda hizmet verdiğini anlatan Gürkan, “Aynı zamanda Edirne Belediyesi’nin kuruluşunun 150’inci yılını kutluyoruz. 150 yıllık bir belediyeyiz ama tarihi belediye binamız 117 yıldır, Türkiye’deki en eski belediye binası olarak hizmet veriyor. Tabi, Cumhuriyetten sonra resmi nikahın medeni kanunla gelmesiyle birlikte, Edirne’deki bütün nikahlar da o günden bugüne; yani 1923 yılından bu yana tarihi belediye binasında kıyıldı. O yıllarda ki,  Edirne’nin nüfusu ve Edirne’nin ihtiyaçlarıyla; bugün Edirne’nin nüfusu ve Edirne’nin ihtiyaçlarıyla çok çok değişti, farklılıklar gösterdi. Oradaki nikah salonu artık Edirnelilere yetmiyor” diye konuştu.

‘YAPAMAZ’ DEDİLER, YAPTIK

img_8802 DCIM100MEDIADJI_0066.JPG

               

Önceki dönem belediye başkanları İbrahim Ay, Güngör Mazlum, Şevki Arman ve Hamdi Sedefçinin Tarihi Elektrik Fabrikası’nı restore etmek için bir takım girişimlerde bulunduklarını anlatan Gürkan, “Bu muhteşem binanın restorasyonu bize kısmet oldu.       Tabi seçimlerde bu binanın restorasyonunu projelerimizin arasına alınca bir arkadaşımız ‘yalan söylüyor, ben yapamadım; hiç kimsede yapamaz’ dedi. Yaptık. Bunun tartışmasına girmeyeceğim. Ama bu şunu gösteriyor; Edirne için birlik olursanız, Edirne için kavga yerine barışı seçerseniz. Çatışma yerine huzuru seçerseniz oluyor. Buranın restorasyonunda herkesin payı var. Benim, emekçi arkadaşlarımın, müdürümün, belediye meclisinin, il genel meclisinin, siyasi parti temsilcilerinin, Valimizin payı var. Bu elektrik fabrikası herkesin ortak çalışması, arzusu, heyecanıyla meydana çıktı. Gerçekten bu eseri tekrar restore ederken çok titiz davrandık. Orijinalinin asla bozulmaması için mücadele ettik. Örneğin; orijinali İtalya’dan gelmiş olan çini seramiklerinin aynılarını yapabilmek için 4 ay boyunca Kütahya’daki fabrikayla gece gündüz çalıştı arkadaşlarımız. Böyle bir eser meydana getirdik” ifadelerine yer verdi.

                “TÜRBE OLSAYDI; TÜRBEYİ BÜYÜK BİR MUTLULUKLA YAPARDIM”     

Edirne’nin 8 bin 300 yıllık tarihi kent olduğunu ve bu kentten birçok medeniyettin gelip geçtiğini anlatan Gürkan, “Bu muhteşem kentin altı bu medeniyetlerin, o kültürlerin temsilcilerinin kabirleriyle dolu. Bu içinde bulunduğumuz bölge, 1400’lü yıllarda Tatarhaniler Mezarlığı olarak bilinen bir bölge. Bazı vatandaşlarımızın hassasiyetleri var. Çokta haklılar. O vatandaşlarımız burada herhangi bir mezarlığının ruhuna, yapısına aykırı bir şey olmaması için mücadele ettiler. Bu bölgede Edirne Müzesi tarafından tam 4 kez kazı yapıldı. 4 kazının hiçbirinde de önemli bir zattın ve Muhammed Bin Kutbüddin İznik’i Hazretlerinin mezarının olmadığı ispatlandı. Eğer olsaydı ilk ben sahip çıkar, türbesini büyük bir mutlulukla yapardım. Çünkü Edirneliler, bazılarının sandığı gibi dinden çıkmış yada dini hassasiyetleri olmayan insanlar değildir. Edirneliler, Balkan, Rumeli çocukları tam aksine bütün geçmişleri boyunca İslam dinini korumak adına bedel ödemiş, can vermiş, zulüm görmüş insanlardır. İslamiyet’e, Müslümanlığa, Balkanlar’dan Rumelilerden daha iyi kimse sahip çıkamaz bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

                “BU BİNADA ASLA EĞLENCE OLMAYACAK”

                Yapılan bütün kazılarda Kutbüddin İzniki  Hazretlerinin mezarının bulunamadığını ifade eden Gürkan, “Biz yine de hassasiyet göstereceğiz. Bahçemizde o dönemin mezar taşlarını sergileyeceğiz. Biz ecdadıyla gurur duyan insanlarız. Bu binada kültürel etkinlikler yapılacak, nikah kıyılacak ama asla ve asla müzikli gösteri, eğlence, alkol olmayacak. Burada bu toprağı vatan yapmak için canını veren aziz ecdadınızın canını yakacak hiçbir şey olmayacak. Olmadı olmayacak. Bunun herkes tarafından bilinmesini isterim” diye konuştu.

                GENÇ ÇİFT MUTLULUĞA ‘EVET’ DEDİ            

               

Açılış kurdelesinin kesilmesinin arından Sevcan Güler ile Murat Tuncinar’in nikahına geçildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından kıyılan nikahta Sevcan Güler’in şahitliğini Burcu Güler, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, önceki dönem belediye başkanı İbrahim Ay; Murat Tuncinar’ın nikah şahitliğini Yılmaz Girdi, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk yaptı.

                Bir ömür boyu mutluluğa ‘Evet’ diyen çifte, Başkan Gürkan altın, kahve takımı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yazığı ‘Nutuk’ kitabını hediye etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL