Güncel

Murat Derin, Külliye’de Sadık Ahmet’i anma programına katıldı

Sonay CAN TÜ (Trakya Üniversitesi) Keşan Yusuf Çapraz UBYO (Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu)  Personeli ve RUBASAM (Rumeli Balkan Stratejik Araştımalar Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi – Balkan Uzmanı Murat DERİN, T…

Murat Derin, Külliye’de Sadık Ahmet’i anma programına katıldı

Sonay CAN

TÜ (Trakya Üniversitesi) Keşan Yusuf Çapraz UBYO (Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu)  Personeli ve RUBASAM (Rumeli Balkan Stratejik Araştımalar Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi – Balkan Uzmanı Murat DERİN, T. C. Kültür Bakanlığı YTB (Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı) tarafından Batı Trakya Türklerinin merhum önderi Dr. Sadık Ahmet’i anmak ve kendisiyle ilgili hazırlanan kitabın lansmanını gerçekleştirmek amacıyla “Doğumunun 75. Yılında Dr. Sadık Ahmet’i Anma Programı” başlıklı programa katıldı.

7 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen ve saat 19:30’da başlayan  programa; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Yunanistan DEB (Dostluk Eşitlik Barış Partisi) Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, YTB Başkanı Abdullah Eren, Dr. Sadık Ahmet’in ailesi; eşi Işık Ahmet, oğlu Levent Sadık Ahmet, kızı Funda Sadık Ahmet, Balkanlardaki Türk Parti Genel Başkanları, eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Köksal Toptan, milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet Komutanları, yurtiçi ve yurtdışından birçok davetli katıldı.

Sadık Ahmet’in yaşamı ve mücadelesi ayrıntılı olarak elealındığı program kapsamında Sadık Ahmet’e ait kişisel eşyalar konferans salonunun dışında sergilenirken, tören için hazırlanan yaka rozeti, pul ve Dr. Sadık Ahmet anısına hazırlanan kitap tanıtıldı.“Doktor Sadık Ahmet” başlıklı kitapta, Balkan Uzmanı Murat DERİN’in “Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi’nin (DEB) Kuruluşu ve Batı Trakya Türklerinin Siyasi Hayatındaki Yeri”konulu makalesi de yer aldı. Dolayısıyla diğer yazarlarla birlikte özel davetliler arasında yer aldı.

Balkanlar üzerine çalışmaları bulunan Derin’in, birkaç ay önce Yunanistan’ın BAKEŞ kurumundan “Batı Trakya Türklerinin Gür Sesi: Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi” başlıklı kitabı da yayımlanmıştı.

Murat Derin, program gecesi ve ertesi gün birçok üst düzey kişi, kurum ve kuruluş yöneticileriyle görüşme ve temaslarda da bulundu.  Derin, Ankara dönüşü Keşan’da yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “İsmiyle müsemma, milletine sadık olan Dr. Sadık Ahmet Batı Trakya Türklüğü için direnişin ve hak arama mücadelesinin simge ismi olmakla birlikte, Türk Dünyasının en önemli liderlerinden de biridir. Biz de Batı Trakya Türklerinin davasına gönül vermiş bir aydınlar olarak hem merhum lider Dr. Sadık Ahmet’i hem de Batı Trakya Türklerinin haklı davalarına destek olmak için DEB Partisini anlatan ve tanıtan çalışmalarımıza devam ediyoruz. DEB Partisi Batı Trakya Türklerinin ilk ve tek partisi olmasının yanı sıra Türkiye’de ve Yunanistan’da DEB Partisi ile ilgili tek çalışmayı üstlenmekten onur duyuyorum.”

Derin halen, Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler doktora programında çalışmalarını sürdürmekte.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL