Belediyeler Güncel

Mustafa Helvacıoğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutladı

Mustafa Helvacıoğlu: “Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir” Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesaj yayımladı. Helvacıoğlu; “İnsanlık tarihi..

Mustafa Helvacıoğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutladı

Mustafa Helvacıoğlu: “Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesaj yayımladı.

Helvacıoğlu; “İnsanlık tarihi boyunca sürdürülen hak ve özgürlük savaşımlarının en önemli kazanımlarından biri, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 10 Aralık 1948 günü kabul edilen ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’dir” dedi.

Mustafa Helvacıoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bildirgeye imza atan devletlerin insanın doğuştan sahip olduğu, devredilemez ve vazgeçilemez nitelikteki temel hakları tanımlayıp koruma altına almalarıyla, insan hakları kavramı ilk kez ulusal sınırları aşarak evrensel boyut kazanmıştır. İnsan hak ve özgürlüklerini koruma, yaygınlaştırma ve geliştirme çabası, Bildirge’nin kabulünden sonra da sürmüştür. Temel hak ve özgürlükler, birçok ulusal ve uluslararası sözleşme ve denetim düzeneğine konu olmuştur. İnsan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü, günümüzde demokrasinin temel göstergeleri durumuna gelmiştir. Ülkemizde insan haklarına saygı öncelikle Anayasa’dan kaynaklanan bir yükümlülüktür. Anayasamıza göre, Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir ve bu özellikler, Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez niteliklerindendir. İnsan haklarının geliştirilmesi, korunması ve pekiştirilmesi amacıyla son yıllarda ülkemizde geniş bir toplumsal dayanışma içinde gerçekleştirilen çalışmalar, Türk Ulusu’nun bu hakların tam olarak kullanılması ve daha da ileriye götürülmesi yönündeki istenç ve duyarlılığını ortaya koymuştur. Bu çizginin önümüzdeki dönemde de kararlılıkla izleneceği kuşkusuzdur. Küreselleşen dünyada, her alanda sorunlarla savaşım, artan biçimde ortak çaba ve işbirliği gerektirmektedir. İnsan haklarının geliştirilmesi, korunması ve yaygınlaştırılması için de uluslararası örgütler, ülkeler, kurumlar ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi kaçınılmazdır. Türkiye hem kendi içinde hem de uluslararası toplumla bu alandaki dayanışmasını aynı anlayışla sürdürmeye kararlıdır. Türk Ulusu’nun ve tüm insanlığın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününü içtenlikle kutluyor, insan haklarına saygı temelinde güvenli ve aydınlık yarınlar diliyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL