Güncel

Mustafa Helvacıoğlu, Kalkınma Ajansı’nın Genel Kurulunda “Kalkınma Kurulu Yönetimine” Seçildi.

Mustafa Helvacıoğlu, Kalkınma Ajansı’nın Genel Kurulunda “Kalkınma Kurulu Yönetimine” Seçildi.

 

Trakya Kalkınma Ajansı’nın seçimli genel kurulu gerçekleştirildi. Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı’na Kırklareli Ticaret Odası Başkanı Turhan Altıntel yeniden gelirken, Kurul Katip Üyeliğine de Mustafa Helvacıoğlu ve Taner Karaoğlu seçildi.

16122015i25z3N0AYDlhOe4F 12359912_1722047104694797_6879498861301295542_n

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu; Keşan TSO adına kurul üyesi seçilerek görev verilmesi konusunda iş camiasına ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulunarak; Kalkınma Ajansı’nın hizmet bölgesindeki Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli dışındaki büyük illerde de olağan kurul toplantılarının yapılması, İllerin dışında Trakya’nın büyük ilçelerine yönelik proje desteğinin ve istihdam kaynaklı mesleki eğitimlerin arttırılması için 2016 yılında daha fazla kaynak aktarılması, yerli marka ve malların tanıtımının yapıldığı etkinliklerin geliştirilerek bölge markalarının öne çıkarılması, yöresel ürünlere önem verilip coğrafi işaretlerin alınmasında eğitim ve hibe desteklerinin programa alınması, aile şirketlerinde kurumsallaşma ve sürdürülebilme özelliklerinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılması, Saros Körfezi kıyı köylerinde yöresel pazarlar oluşturacak çalışma örneklerinin geliştirilmesi, Yunanistan ve Bulgaristan ile işbirliklerini arttıracak, ortaklık kültürünü geliştirecek iş forumları gerçekleştirilmesi ve bölgede alternatif tarım ürünleri yetiştirilmesi ile ilgili pilot çalışmalar yapılması gerektiği konularında öneriler sunarak, bu önerilerin Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2016 yılındaki öncelikli görevleri arasında olmasını istedi.

12365944_976555209078029_6632634731364963728_o 16122015EleYsTN17n6RJPmz

Saat 10.00’da başlayan Kalkınma Kurulu Toplantısına, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun yanı sıra, Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kalkınma Bakanı Uzmanı Nuri Barış Tartıcı, Kurul Üyeleri, Ajans Personeli ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Seçimden önce konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, 2015 yılının ikinci kalkınma kurulu toplantısını gerçekleştirmek üzere bir araya geldiklerini belirterek; “Bugün bölgesel kalkınmanın önemli bileşenleri olarak burada bulunuyoruz. Bildiğiniz üzere kalkınma kurulları bölgesel gelişme hedefine yönelik olarak; bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmek ve ajansları yönlendirmek üzere oluşturulmuş yönetişim organları işlevi görmektedirler. Bugüne değin yürüttüğümüz faaliyetlerde, Ajans’ın kuruluş kanununda tanımlanmış bu göreve yönelik işbirliği çabaları sergiledik. Trakya Turizm Platformu, İl Yatırım Komiteleri gibi yapılar ve zaman zaman gerçekleştirilen toplantılar vasıtası ile bölgedeki paydaş kurumlar arasında eşgüdüm ve işbirliğinin sağlanması, kurulduğu günden bu yana Ajans öncelikleri arasında yer almıştır” şeklinde konuştu.

Genel Sekreter Şahin’in 2015 Yılı Ajans faaliyetlerine ilişkin sunumunun ardından Kalkınma Kurulu Başkanlığı seçimine geçildi.

Kalkınma Kurulu Başkanlığına Turhan Altıntel Seçildi…

Kalkınma Kurulu Başkanlığı seçimi için geçici bir divan kurulu oluşturuldu ve divan kurulu üyelerinin seçimine geçildi. İki turda yapılan oylama sonucunda Mustafa Helvacıoğlu ve Taner Karaoğlu asıl kâtip üyeliklere seçilirken, Kalkınma Kurulu Başkanlığına Turhan Altınel ve Osman Sarı aday oldu. Başkan adaylarının kendini kurula tanıtmasından sonra başlayan seçimde ise Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı’na toplam 88 katılımcının 46’sının oyunu alan Turhan Altıntel yeniden seçildi.

Altıntel toplantı sonunda yaptığı teşekkür konuşmasında kurul üyelerinin ve Trakya’nın sesi olmaya devam edeceğini ve kurulun yapısının değişmesi ve etkinliğinin arttırılması için daha çok çaba göstereceğini söyledi.

Toplantının son bölümünde kurul üyeleri görüş ve önerilerini ilettiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL