Kültür Sanat Manşet

“Neyzen” Büyük beğeni ile izlendi…

“Neyzen” Büyük beğeni ile izlendi…

“NEYZEN” BÜYÜK BEĞENİ İLE İZLENDİ

Keşan Belediyesi’nin kültür etkinlikleri çerçevesinde Keşan’a gelen Samsun Sanat Tiyatrosu’nun 27 Mart 2013 Çarşamba akşamı sergilediği Neyzen adlı tiyatro oyunu, Keşanlı tiyatroseverler tarafından büyük beğeni ile izlendi.

DSC_0047 DSC_0070

Saat 20.00’de başlayan ve tek perde halinde oynanan oyunu; Keşan Belediye Başkan Vekili İlhan Boz, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Küçükkarakaş, Keşan Belediye Meclis Üyesi Samet Serdar Dinçer, CHP Keşan İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan, Kent Konseyi Başkanı Bayramali Kalfalar ve çok sayıda Keşanlı tiyatrosever izledi.

DSC_0073 DSC_0088

Ünlü şair, müzisyen ve hiciv ustası Neyzen Tevfik’in hayatını konu alan “Neyzen” adlı tiyatronun;  yönetmenliğini Mehmet Esatoğlu yaptı. Oyunda Neyzen Tevfik rolünü Uğur Taşkın oynuyor. Tuncer Cücenoğlu’nun kaleme aldığı eserin müzikleri Nedim Yıldız, koreografisi ise İhsan Benginer tarafından hazırlandı.

DSC_0095 DSC_0107

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenen ve ödüle layık görülen oyunda, Neyzen ve Şair Neyzen Tevfik”‘in çalkantılı yaşam hikayesi, komedi-dram arası gidip gelen yaşam öyküsü başarı ile gözler önüne serildi.

DSC_0104

Oyun sonrası sahneye çıkan ve tiyatro oyuncularına çiçek takdim eden Keşan Belediye Başkan Vekili İlhan Boz, Keşanlı tiyatroseverleri Dünya Tiyatrolar Günü’nde güzel bir tiyatro oyunu ile buluşturmaktan ötürü Keşan Belediyesi olarak mutlu olduklarını ve tiyatro sanatına emek veren tüm tiyatrı emekçilerinin Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutladığını söyledi ve oyuncuları tek tek tebrik etti.

Keşan Belediyesi’nin kültür etkinliklerine önem veren bir belediye olduğuna dikkat çeken Boz, kültürel etkinliklerin devamının geleceğini aktardı.

                NEYZEN TEVFİK KİMDİR?

24 Mart 1879’da Bodrum’da doğdu, 28 Ocak 1953 ‘de İstanbul’da öldü.

Neyzen Tevfik genellikle toplum kurallarına uymadan yaşamını sürdürmüştür. Neyi bir geçim kapısı haline getirmemek için direnmiş, yalnızca içinden geldiği zaman ney üflemiştir. Neydeki ustalığı; iyi üflemesi, belirli müzik kurallarının dışına çıkarak ama hep duyarak çalması ile dinleyenleri etkilerdi.

Neyzenliğinin yanı sıra adını yergi ve taşlamaları ile de duyurmuştur. Yergilerini genellikle siyasal ve dinsel baskıya, çıkarcılığa yöneltmiş, toplumdaki tüm haksızlıkları çekinmeden dile getirmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL