NORMAL VAJİNAL DOĞUM İLE SEZARYEN DOĞUM KARŞILAŞTIRMASI

kesanpostasi
Okuma Sayısı:78

Özel Keşan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Güneş ile yapılan röportaj

Normal Vajinal Doğum Avantajları ve dejavantajları ile sezaryen avantaş ve dezavantajlarını  göreceğiz

SORU:  Normal vajinal doğum,  SEZARYEN  nedir?.

tamamen doğal bir yolla tıbbi müdahale olmadan bebeğin doğmasıdır.  Sezaryen ise  bebeğin karından ameliyatla alınmasıdır.

SORU Normal doğumun avantajları nelerdir?  Neden normal doğum?

 

 

SORU : Ağrısız normal doğum nedir avantajı ve dezavantajı nelerdir.

Doğumdan sonra iyileşme daha çabuk olur ve doğum sonu ağrılar daha az hissedilir.

Vajinal doğum, bebek doğum kanalından geçerken akciğerlerdeki ekstra sıvının dışarı çıkmasına neden olur. Ayrıca normal doğum sancıları epinefrin hormonunun serbestleşmesini sağlar, bu hormon da akciğerlerdeki sıvıyı temizler.

Yeni doğan bebeklerde geçici olarak ortaya çıkan solunum sıkıntısı ve yaş akciğer problemleri daha az görülür.

Vajinal doğum, bebeğin akciğerlerine normal kan akımı ve oksijen geçişinin azalmasına neden olan kalıcı pulmoner hipertansiyon riskini azaltır.

Vajinal doğan bebekler, doğum kanalında faydalı bakterilere maruz kaldıkları için ilerki yaşamlarında astım, gıda allerjisi ve laktoz intoleransı gelişme olasılığı daha azdır.

Vajinal doğumdan sonra anneler bebeklerini daha çabuk ve daha etkin bir şekilde emzirebilir ve bebekle daha kolay temas sağlarlar.

Vajinal doğum ile doğum sonu kanaması daha az olur. İç organlar zarar görmez.

Normal vajinal doğum yapanların sonraki doğumları daha kısa sürer ve daha çabuk ayağa kalkarlar.

Hastanede kalış süresi daha kısadır.

Anne sütü gelmesi hemen olur bebek beslenmesi gecikmez,

SORU: Normal Vajinal Doğumun Dezavantajları varmıdır?

Vajinal doğum yapma korkusu bazı kadınlarda anksiyete ve depresyona neden olur.

Vajinal doğum sırasında da beklenmedik komplikasyonlar (aşırı vajinal kanama, bebeğin ters pozisyonda gelmesi, doğum kanalında ilerlememesi, kalp atışlarının bozulması, v.s) ortaya çıkabilir.

Vajinal doğum sancıları sırasında ya da vajinal doğum sırasında bebeğin göbek kordonuna olan bası nedeniyle bebeğe oksijen geçişi azalabilir.

Bebek doğum kanalından geçerken fiziksel travmaya bağlı olarak vücudunda morluk, şişlik olabilir, bazen nadir kemik kırıklarına bile rastlanabilir. Bu riskler daha çok forseps ve vakum doğumlarında gözlenir.

Nadir vakalarda normal vajinal doğumda plasentanın çıkartılması sırasında rahim ters yüz olur (uterin invension). Bu durumda rahmin derhal yerine yerleştirilmesi gerekir, aksi halde aşırı kanama, şok, hatta anne ölümü bile gerçekleşebilir.

Vajinal doğum sırasında perinede dördüncü dereceye kadar varan yırtıklar olabilir; bu durumda rektum da yırtılabilir, iyileşme zamanı uzar ve iyi tamir edilmezse daha sonra gaz ve gaita kaçışları gözlenir.

Normal vajinal doğumun seyri sırasında her aşamada acil sezaryen doğum endikasyonu olasılığının çıkabileceği asla unutulmamalıdır.

Vajinal doğumda bebek iri ya da pelvik yapısı dar ise kuyruk sokumunda bulunan kemik (koksiks kemiği) incinebilir, morarabilir ya da kırılabilir; bu durum şiddetli ağrılara neden olur.

Daha çok iri bebek ya da pelvis kemiği dar olan vakalarda, vajinal doğumdan sonra mesane, rektum gibi pelvik organlarda çeşitli derecede sarkmalar, vajinada genişlik ortaya çıkabilir.

Vajinal doğum yapan kadınlarda bebek iriyse ve doğumun üçüncü fazı (ıkınma) uzun sürdüyse üriner inkontinans (idrar kaçırma) daha sık oranda görülür.

Doğumdan sonra ilk üç ay ilişki sırasında, doğum yırtıkları ve epizyotomi dikiş hattında ağrılar hissedilir.

SORU: Planlı Sezaryen Doğumun Avantajları nelerdir?

Gebeler ne zaman doğuracaklarını bildiklerinden doğuma daha hazırlıklı ve uyumludurlar. İş izinlerini, bebek bakıcılarını önceden ayarlarlar. Doğum hakkında stresleri daha azdır.

Planlanmış sezaryen doğumlarda gebelikler genellikle 39-40 haftada sonlandırıldığı için post term gebelik ve buna bağlı riskler söz konusu olmaz.

Planlanmış sezaryen doğumlarında doğum sonu atoni kanaması riski,   acil sezaryen doğum ile karşılaştırıldığında, oldukça azdır (atoni kanaması; doğumdan sonra karşılaşılan, rahim kasılamamasına bağlı aşırı vajinal kanamadır).

Vajinada cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya enfeksiyonlar (herpes, hepatitis, HPV virüs, HIV virüsü v.s) mevcutsa, doğum sezaryenle gerçekleştirildiğinde bebeğin enfekte olma riski oldukça azdır.

Şişlik, morluk gibi riskler sezaryen doğumda daha az görülür.

Sezaryen doğumda pelvik taban zedelenmesi daha az olacağından, üriner inkontinans (idrar kaçırma) daha az rastlanır.

 

SORU: Planlı sezaryen kimlere uygundur?

Eski sezaryen , makad ve yan geliş , plasenta previa totalis vb

SORU: Acil sezaryen kime uygulanır tehlikeleri nelerdir.

Anne be bek hayatı tehlikede ise yapılır , kompikasyonları hem anne hem bebek için diğer deoğum tekniklerinden en fazladır.

SORU: Planlı Sezaryen Doğumun Dezavantajları

Sezaryen, majör cerrahi bir operasyon olduğu için tüm cerrahi ve anesteziye bağlı riskleri beraberinde taşır. Anesteziye bağlı bulantı, kusma, baş ağrısı olabilir. Anestezi bebeği de etkileyerek bebeğin de durgun ve inaktif olmasına neden olabilir.

Sezaryen sırasında mesane ve barsak aniden kesilebilir.

Sezaryen doğumda vajinal doğumdan daha fazla kan kaybı olur; ortalama bir litreye yakın kan kaybı olabilir.

Bazen sezaryen doğum sırasında bistürinin neden olduğu bebek vücudunda hafif derecede kesikler izlenebilir.

Sezaryen doğumdan sonra emzirme sırasında oldukça zorluklar yaşanır.

Yeni doğanda görülen solunum problemleri (respiratory distress sendromu) ve pulmoner hipertansiyon riski sezaryen doğumlarda daha sık görülür.

Sezaryenden sonra barsak hareketleri azaldığı için batında şişkinlik olur, gaz çıkması vajinal doğuma göre daha geç olur.

Sezaryen doğumdan sonra hastanede kalış süresi ve iyileşme süresi daha uzun olur.

Sezaryen doğumundan sonra ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bunlar; kalp krizi, sezaryen kesi yerinde hematom (kan toplanması), rahim içinde bakteriyel enfeksiyon (puerperal enfeksiyon), venlerde kan pıhtısı toplanması (derin ven trombozu), rahimde aşırı kanama (atoni), dikişlerin açılması, sezaryen kesi hattı etrafında uyuşukluk ve ağrı, doğum sonu enfeksiyonu (postpartum enfeksiyon).

Beklenen doğum tarihi yanlış hesaplanırsa erken doğum riskleri ile karşılaşılabilir.

Bir veya daha fazla sezaryen doğum yapanlarda plasenta previa ya da plasenta accreta (gebelik sırasında ya da doğumda şiddetli kanamalara neden olan) takip eden gebeliklerde daha sık görülür.

Önceden sezaryen olanlarda, sonraki gebeliklerinde sezaryen kesisi yapılan rahim duvarında rüptür (yırtılma, delinme) riski artar.

 

SORU: Sezaryenın uzun vadede ne gibi zararları vardır?

Mesela bir kere sezaryenden sonra normal doğum yapabilir mi. Genelde yapamaz.

Yada fıtık ve barsak yapışıklıkları barsak düğümlenmesi daha sık görülür

 

SORU : Neden sezaryen eğilimi giderek artmıştır:

 

Ebeler sistemin dışına itiliyor” “Sistem rant sebebiyle sezaryeni destekliyor. Bir doktor günde dört sezaryen yapabilir. Oysa doğum uzun bir süreç, kimse bu süreyi beklemek istemiyor. Anne adayları korkutularak sezaryene yönlendiriliyor. Oysa doğum ebenin işi, doktorun işi patalojik. Tarih boyunca doğum sırasında annenin başında bir kadın olmuş, doktor değil. Hamilelik boyunca tahliller normal, bebeğin büyümesi normal, ultrason sonuçları normal. Ee ne oluyor da dokuz ayın sonunda aniden bir anormallik olup sezaryen şart oluyor? Gebeleri suyu geldi, bel ağrısı var, kasılma var hadi sezaryene alalım diyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

SARDOS LÜBİFEST'TEN DÖNDÜ

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) geçtiğimiz […]