Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 413

NORMALLEŞTİK

Aylardır neredeyse tüm dünyayı saran ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan, hakkında tam olarak kesin bir bilgi edinemediğimiz koronavirüs ile savaşmaktayız. Daha doğrusu savaşmakta mıyız, acaba? Gözümle gördüklerime bakılırsa, biraz..

Aylardır neredeyse tüm dünyayı saran ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan, hakkında tam olarak kesin bir bilgi edinemediğimiz koronavirüs ile savaşmaktayız. Daha doğrusu savaşmakta mıyız, acaba?
Gözümle gördüklerime bakılırsa, biraz erken normalleştik sanırım. Ne şekilde bulaştığını az çok bilsek de nelerden bulaştığını kesin olarak bilmediğimiz, mutasyona uğrayan, henüz tedavisi bulunmayan, her gün yeni canlar almaya devam eden bu virüsü ciddiye almayıp, sevdiklerinin ve kendi hayatlarını tehlikeye atan insanlar var maalesef. Gördüğüm manzaralar gözlerimin fal taşı gibi açılmasına sebep oluyor her seferinde. Yazlıkta olduğum için mecburiyetten her gün aynı markete gidiyorum.

Her gittiğimde en az beş altı kişi de maske olmadığını görüyor, çalışanları uyarıyorum. Karşılığında aldığım cevap ise hiç değişmiyor, “ Ne diyeyim abla.” Ne diyeyimi var mı, satış yapma  dışarı çıkar olsun bitsin. Ama yooook olur mu hiç, para tatlı tabi insan hayatı ucuz. Sahildeki manzarayı görmek emin olun daha da dehşet verici. Mesafe kurallarını unutup  dip dibe güneşlenen insanlar mı ararsın, yanyana kurulan çadırlarda üç beş kişi kalanlar mı, toprağa serilen örtüler de yatanlar mı, kamyonete doluşup bir sürü nefesle uyuyanlar mı?…

Toplu taşıma araçlarına gelince, söz konusu para olunca on beş kişilik minibüslere en fazla altı kişi yerine kırk kişi doldurmanın mantığını çözmek zor değil. Ne demişti Napolyon Bonapart, “Para para para.” Pazarlarda, sahillerde, parklarda duyarsızlık ve cehalet diz boyu maalesef. Bana bir şey olmaz mantığıyla hareket edip kendilerini tehlikeye atanlar, kurallara uyarak kendisini korumaya çalışanları da tehlikeye attıklarının bilincinde değiller.

Koronavirüs tablosunun düşmemesi sebebi biziz. Her şeyi alıştığımız gibi buna da alıştık ve gereğinden fazla normalleştik. Pandeminin ta başından beri yapılan hatalar yüzünden çoğalan ölüm sayısı, ne yazık ki hataların devam etmesi ile sıfırlanmakta zorlanıyor. İnsan kendi kendisini koruyacak ki, bu virüs bir an önce ülkemizi ve tüm dünyayı terk etsin.

Biraz sabır. Yaşamak için, sevdiklerimiz için, sevenlerimiz için, normal bir hayat, sağlıklı bir dünya için biraz sabır biraz duyarlılık…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL