Köşe Yazısı

ÖĞRENCİLERİMİZDE YARI YIL TATİL HEYECANI

ÖĞRENCİLERİMİZDE YARI YIL TATİL HEYECANI

nurun dunyasi

  NURUN DÜNYASI
ndunyasi@kesanpostasi.com

 

 

 

 

2013-2014 eğitim öğretim yılının 16 Eylül 2013’de başlayan ilk yarısı, bu hafta cuma günü sona erecek.

Yarıyıl tatili 24 Ocak’ta başlayıp 7 Şubat tarihi arasında yapılacak.

Öğrenciler karnelerini aldıktan sonra tatile çıkacak. Öğrenciler ve öğretmenler yaklaşık 2 hafta tatil yapacak. Okula bu yıl başlayan ilköğretim öğrencisi ilk kez karne ile tanışacakve bunun heyecanını yaşayacaklar.Bazı çocuklarımız başarılı bazılarıda başarısız notlarla ellerine verilecek!Başarılı olan öğrenci sevincine sevinç katarken,diğer tarafta ilk yarıyı dönem,onun için olumsuzluk olsada çocuklarımızı suçluymuş gibi sorgulamamak lazım.Bir çocuğun başarısı ve başarısızlığı onun olduğu kadar aileninde sorumluluğu olduğuna inanıyorum…Çocuğumuza nekadar ilgi gösterip nekadar sevgi vakit ayırdığımızın hesabını yapmamız lazım.Karnede zayıf not olmasıyla zeka ve kişilikle değerlendirilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum.

“Çocuğumuzun karnesinde zayıfların olmasını, kişiliğinin ve zekasının göstergesi olarak değerlendirmemiz son derece yanlıştır. Başarısızlığa üzülmek ve çocuğumuzuda üzmek yerine, onunla birlikte neler yapabileceklerimizi konuşmamız her iki taraf için daha olumlu olacağına inanıyorum. Sürekli ders çalışmaya zorlayan, sık sık okulu ziyaret eden, şikayet eden, eleştiren, başarı endişesi yüksek ebeveynler çocuğun da başarılı olma konusundaki endişesini tetikler ve çocuk bu endişe nedeni ile başarısız olabilir.Buda anne ve babaların farkında olmadan yaptıkları en büyük hatalardan birisi. Bunun için asla tehditkar tutumlar sergilememek lazım. Çocuklarımız ile başarısızlığının nedenlerinin neler olabileceğini paylaşmalı ve çözümleri beraberce düşünmeliyiz. Mutlaka onları anladığımızı sevgimizi ve ilgimizi bi şekilde gösterip pozitif duygular beslememiz gerekiyor. Karne üzerinden çocuklarımıza tehdit etmek ve azarlamak yerine; ikinci dönem daha iyi nasıl olunabileceği üzerine elbirliğiyle bunuda başarırız gibi sözlerle cesaretlendirip özgüvenini yeniden kazanmasını sağlamalıyız. Bu tutumumuz, çocuğumuzun psikolojik olarak destekler ve güvenerek iletişiminizin de güçlenmesini sağlar,diye düşünüyorum.Unutmayın başarısız çocuk yoktur,ilgi ve sevgiye hasret çocuklar var…Çocuklarımızın başarısı biz anne babaların ilgi ve sevgis’inden doğar

Tatil, sıkıntı yaşadığımız konu ya da derslerle de yüzleşmek için bir fırsattır. Takıldığımız veya baş edemediğimiz bir ders ya da konu ile karşılaşınca bırakıp kaçmak yerine onunla yüzleşmek en doğrusudur. Sıkıntı yaşanan konu ya da derslerle öğretmenden destek almadan önce biz uğraşmalıyız. Kendi mantığımızla yola çıkarak o sorunu çözmeye çalışılmalı. Ancak bu dönemin tatil olduğu unutmamalıyız. Öğrencileri tatilden sonra yoğun sınavlar ve dersler bekliyor. Bu yüzden tatilde her şeyden önce dinlenmiş olmak, ikinci döneme tazelenmiş bir şekilde başlamak en doğrusu.Şimdiden bütün öğrencilerimize iyi tatiller diliyor ve ikinci dönem herşeyin çok daha güzel olacağına inanıyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL