TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 233

ÖĞRETMEN

  Öğretmen kelimesinin kökü ise öğretmekten türediği bilinse de muallim(e) veya hoca diye dillendirilmiştir. Fedakar bir meslek grubu olan vazifedir. Öğretmenlik ise zamana ve mekana bağlı değildir. Eğitimci ve öğretimcidir…

ÖĞRETMEN

 

Öğretmen kelimesinin kökü ise öğretmekten türediği bilinse de muallim(e) veya hoca diye dillendirilmiştir. Fedakar bir meslek grubu olan vazifedir. Öğretmenlik ise zamana ve mekana bağlı değildir. Eğitimci ve öğretimcidir. Aslında her yetişkin bir öğretmendir.

Annelerin küçükken çocuklara ses yapmaması gerektiğini anlatan da anne öğretmendir. Eğer tanım olarak düşünürsek; öğretmen: toplumun eğitim hedeflerinin doğrulusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli olan mesleki unvanı olan kişilerdir.

Tüm toplumlarda öğretmenlik önemli bir meslek grubu göründüğü gibi İslam dinin de ise; ilk öğretmen MUSAB BİN UMEYR’ dir. Ne yazık ki ilk kelimesi oku diye nida olan bu dinimizin en güzeli olmasına rağmen İslam ümmetinde ne yazık ki okuma ve eğitim oranı düşük olmuştur.

Modern veya klasik öğretmen tarzı gelişse de aslında öğretmen fedakârlık yapabilir ise o zaman öğretmendir. Öğretmen; aldığı devlet maaşı ile 40 dakika anlattığı ders ile öğretmen olmaz. Öğretmen bir neslin yetiştirmesi olarak bilinir.

Sorumluluğu en büyük olan meslek grubudur. Bu meslek grubunda fazla ücret beklemeden sadece temiz toplum yetiştiren bireyler oluşmaktadır. Aldığı asgari ücret veya ders başı ücret alan öğretmen de toplumu etkileyecektir.

Öğrencilerin sorunlarını halletmek için gerekli bilgi, tecrübe ve teknolojiye ulaşmalarını fırsatlar sağlamıştır. Belirlenen müfredat ya da plan dâhilinde zamanı da etkin kullanarak eğitim vermesini uygulayan kişilerdir.

Pasif öğrenciyi aktif, durgun öğrenciyi girişken, tembel öğrenciyi ise çalışkan kişilik haline getirir. Ülkemizde ise:

  • Kadrolu öğretmen;
  • Sözleşmeli öğretmen;
  • Ücretli öğretmen;

gibi tanımlar ile öğretmenlik sınıflandırıldı.

Öğretmenlik ise toplumun eseridir. Bu meslek grubu için gerekli devlet adamları ve ya şairler de övmüştür. Ülkemizin kurucusu GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ‘de öğretmenlik için önemli sözlerde bulunmuştur. Şimdi bu meslek grubunu toplum da üst mertebe koyulmasa da az ücret ile tüm gönüllere girmiştir.

Öğretmenlik ile en özel sözler ise:

Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir.  — GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.  —HZ. ALİ

Ve bu şekilde kutsal görevi yapan ise İSTİKLAL MARŞI yazarımız MEHMET AKİF ERSOY ’dur.

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL