Köşe Yazısı

Öğretmenler Günü’

Öğretmenler Günü’

Bugünkü takvim yaprakları 24 Kasım 2023, Cuma gününü göstermekle birlikte aynı zamanda bizleri Gazi M. Kemal Atatürk’ün başöğretmenliği kabul edişine götürmektedir. 1 Kasım 1928 tarihinde harf devrimini yapan, Cumhuriyetimizin öncü kurumlarından millet mekteplerini açan Büyük Önderimiz Gazi M. Kemal Atatürk’ün 95 yıl önce, başöğretmenliği kabul ettiği gündür 24 Kasım.. (1928 – 95 yıl öncesi)
Atatürk’ün doğumunun 100. Yılı olan 1981 yılında ilk kez kutlanan Öğretmenler gününün ve bugün 42.si kutlanmaktadır.
Özgürlüğü, öz bakımı, hakkı adaleti, dürüstlük, sevgi, saygı ve insanca yaşamı ilmek ilmek işleyerek, insanoğlunun geleceğine yön veren, kıymetli öğretmenlerimizin ve hepimizin ‘öğretmenler günü’ kutlu olsun.
Bugün 24 Kasım, Toplumsal aydınlanma ve kalkınmanın öncüsünün ‘öğretmenler ordusu’ olduğunu hatırlama ve hatırlatma günüdür.
Bugün, Öğretmenlik mesleğinin duyarlılık, planlılık, çalışkanlık, insan severlik, adanmışlık, onur, gurur ve sevgi mesleği olduğunu bütün dünyaya haykırma günüdür.
Bugün, Sadece, değerli ve mutlu öğretmenlerin değerli ve mutlu bireyleri yetiştirebileceğini, kamuoyuna, topluma, ilgililere ve yetkililere anlatma günüdür.
Bugün, Bir bayram, bir eğlence veya bir şenlik olmamakla birlikte, bir yas günü de değildir! Bugün, ulusal eğitime, ulusal eğitimdeki öğretmene ve öğretmenlik mesleğine ayna tutma günüdür.
Bugün,
öğretmenin toplumdaki yerinin, topluma etkilerinin ve toplumdaki kıymetinin gözden geçirildiği gündür.
Bugün, Hem devletin hem de toplumun, eğitim öğretime ve öğretmene bakışının sorgulandığı, samimiyetin değerlendirilip test edildiği ve öğretmenin, günümüzün Türkiye koşullarında, açlık ve yoksulluk sınırlarındaki geliriyle yaşam mücadelesi verirken ‘Çocuklarımızı ve gençlerimizi hangi psikoloji, hangi özgüven ve hangi dinamikle geleceğe hazırlayabilir? ‘sorusuyla yüzleşme günüdür.
Hiç kuşkusuzdur ki yaşamın en kıymetli varlıkları çocuklardır. Ancak, çocuklar ne kadar kıymetli ise, onları geleceğe hazırlayan eğitim, öğretim, öğretmen, öğretmenlik gibi unsurlar da o kadar kıymetli olmalıdır.
Pekiyi, Güzel ülkemizde, eğitim öğretim ne kadar planlı programlı ve sistemlidir! Türk Toplumu, eğitime ne kadar sahip çıkmaktadır? Eğitim sistemimiz çağın neresindedir? Sistem içerisindeki öğretmenin etkileri nelerdir? Bu ve benzeri konuları lütfen inceleyiniz, sorgulayınız, gerekirse eleştirip yargılayınız ve demokratik bir biçimde devletin en üst kademelerine kadar ulaşarak, olumlu veya olumsuz toplumsal tepkiye katkı veriniz.
Sevgili Çocuklar, Sevgili Gençler,
Bugün, 24 Kasım Öğretmenler Günü… Bugün, bilime inanan, bilimin yolundan giden, çağdaş, çalışkan ve özverili öğretmenlerinizi anlama günüdür.
Bugün, Sizler için, geleceğiniz için, sizlerin en iyi biçimde yetişip mutlu olmanız için belki de ailenizden daha fazla emek veren öğretmenlerinizin disiplinli ve şefkatli duruşlarını sizlere hatırlatma günüdür.
Yeri geldiğinde sizlerle gülen
ve gerekirse sizlerle kederlenen öğretmenleriniz saygındır. Onların düşünceleri, duyarlılıkları ve onların görevleri tamamen sizlere ve geleceğinize yönelik kutsal hizmetlerdir. Lütfen bunu anlayınız! Öğretmenlerinizi olumsuz etkileyebilecek, üzecek veya sıkıntıya sokacak davranışlardan kaçınınız. Ve Çalışkanlığınızla, titiz ve disiplinli davranışlarınızla, öğretmenlerinize teşekkür ve minnetinizi sıklıkla yansıtınız.
Saygıdeğer Meslektaşım, Sevgili Genç Öğretmenim,
En derin saygıyla, kutsal mesleğinin önünde eğiliyorum. Sen bilgesin, aklına fikrine başvurulan ve eğitip öğretensin. Sen örnek, sen model, sen aydınlatırken eriyen bir mum, diğer bir anlatımla, erirken aydınlatan kutsal bir ışıksın!
Genç Öğretmenim,
Öğretmenlik mesleğinin gerektireceği bilgi, beceri ve deneyimlerin hiçbir zaman sınırı olmayacaktır! Daima yenilenmeli, gelişmeli, bilimin ve çağdaş yaşamın içerisinde olmalısın. Öğretmenlik, kalıba ve kaba sığmayan, kişiye, zümreye ve görüşe göre hareket etmeyen, eğitime, adalete, demokrasiye ve uygarlığa inananların mesleğidir. Öğretmenlik, duyarsızlığı, disiplinsizliği, sevgisizliği ve tembelliği asla kabul etmez. Öğretmenlik, diplomadan ve kariyerden beslenmez. O, çalışmakla, yenilenmekle ve tecrübeyle güçlenen ve yükselen bir meslektir. Bu gerçeklerle yürümeli, yürümeli hatta, güzel ülkemiz için koşmalısın.
Kıymetli Okuyucularım, Sevgili Çocuklar ve Sevgili Gençler,
Öğretmenleriniz, yaşam boyu aklınızda, gönlünüzde ve yüreğinizde vardır, var olacaktır. Onlara olan saygı, sevgi ve minnetinizi göstermekten ve paylaşmaktan çekinmeyiniz. Çekinmeyiniz ki, o kıymetli öğretmen tarafından yetiştirilmiş olmanın gururu omuzlarınızdan eksilmesin!
Başta, Başöğretmenimiz Gazi M.Kemal Atatürk’ü,
ebediyete göçmüş, şehit olmuş öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyor, aydınlanmanın meşalesi tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor ve öğretmenler gününü kutluyorum. Yüreğinizden sevgi eksilmesin… Saygılarımla, 24 Kasım 2023,

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL