Güncel Manşet

Öğretmenler Günü kutlandı…

Öğretmenler Günü kutlandı…

 

24 Kasım Öğretmenler Günü Saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Milli Eğitim Müdürü Feyyaz Yüksel tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

 

Saat 09.30’da Okul idareci ve öğretmenleri Kaymakamlılığa geçti.Kaymakam Bekir Dınkırcı toplantı salonunda idareci ve öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

 

Kutlama programı kapsamında Saat 10.00’da Sevim Yenice Konferans Salonu’na geçildi. Burada İlçe Milli Eğitim Müdürü Feryaz Yüksel, Emekli Öğretmen Özcan Engin ve Genç Öğretmenler adına İlknur Yavaş’ın konuşmalarından sonra Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin Yemin Töreni yapıldı.

 

 

 

Yemin eden öğretmenleri tek tek kutlayan Dınkırcı yaptığı konuşmada; ” Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul etmesinin 84. yıldönümü olan bugün, O’nun yaktığı eğitim meşalesinin ışığını yeni nesillere taşıyan geleceğimizin mimarları, ülkemizin aydınlık yüzleri öğretmenlerimizin de “Öğretmenler Günü”dür.

Atatürk’ün “Eğitimdir ki bir ulusu ya özgür, bağımsız ve yüce bir toplum halinde yaşatır, ya da yoksulluğa sürükler” ve “Eğitim ve eğitimciden yoksun bir ulus, ulus olma kimliğini kazanamamıştır” sözleri, O’nun eğitime, eğitimciye ve eğitim kurumlarına verdiği önemi açıkça göstermektedir.

Bir gönül işi olan eğitim, değer üreten bu değeri aktaran bir süreçtir. Düşünen ve üreten nesillerin yetiştirilmesiyle, aydınlık bir gelecek inşa etme yolunda öğretmenlerimizin önemli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu da, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın, çok özel ve yüce bir mesleğin sahibi olarak sevgi ve fedakârlık gerektiren, sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil sesiyle başlayıp bitmeyecek kadar önemli bir sorumluluktur.

Öğretmenlerimiz yarınlarımıza şekil ve yön verecek çocuklarımızı, en zor koşullarda dahi ülkesine ve milletine olan bağlılık ve hizmet anlayışından kopmadan, erdemli, hoşgörülü, insani değerlere bağlı, sorgulayıcı ve araştırmayı ilke edinmiş bireyler olarak çağdaş donanımlarla hayata hazırlamayı kendilerine hedef edinmişlerdir. Öğretmenlerimizin vatan ve millet sevgisiyle en iyi şekilde bunu yerine getireceklerine inanıyorum.

Daima hakikati arayan ve anlatan öğretmenlerimizin, tıpkı Yunus misali gönüllere sevgi tohumu saçıp, saygını en büyüğünü hak ediyorlar.

Bu düşünce ve duygularla, başta Başöğretmenimiz ATATÜRK olmak üzere, bugün aramızda bulunmayan öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Cesaretini ve özgüvenini hiçbir zaman kaybetmeyen, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip, ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma gayreti içerisinde olan tüm öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutluyor, aile bireyleriyle birlikte yaşamları boyunca sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdürmelerini diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.” Dedi.

 

Program, yıl içinde emekli olan öğretmenlere plaket ve hizmet şeref belgesi verilmesi, Şiir yarışmasında birinci seçilen eserlerin ve Öğretmen Marşı’nın okunması ile sona erdi.

 

Sevim Yenice Konferans Salonu’ndaki programdan sonra  Bekir Dınkırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Feyyaz Yüksel, Şube Müdürleri Murat Aras ve Feyzullah Koçak öğretmen evini ziyaret ederek burada bulunan öğretmelerin öğretmenler gününü kutladı.

 

Daha sonra  Dınkırcı, Milli Eğitim Müdürü Feyyaz Yüksel, Öğretmen Evi Müdürü, Halil Akgül Şube Müdürleri Murat Aras ve Feyzullah Koçak trafik kazası geçiren ve vücudunun tamamımı felç olan eski Keşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sait Yücelen’i evinde ziyaret ederek öğretmeler gününü kutladı.  Bekir Dınkırcı özellikte Sait Yücelen’in eşi Rusen Yücelen’e Sait hocamıza fedakârlık göstererek ilgi alaka ve hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL