Kültür Sanat

Ogün Kurt’tan Festival Açıklamaları

HABER MERKEZİ- İpsala halkının merakla beklediği ve 30 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 22. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı’yla alakalı açıklamalar yapan komisyon başkanı Ogün Kurt..

Ogün Kurt’tan Festival Açıklamaları

HABER MERKEZİ- İpsala halkının merakla beklediği ve 30 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 22. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı’yla alakalı açıklamalar yapan komisyon başkanı Ogün Kurt önemli başlıklara yer verdi.

3 PARTİNİN MECLİS ÜYELERİ İSTİŞARE KÜLTÜRÜNDE VE ORTAK KARARLARLA SÜRECİ YÜRÜTÜYORUZ

Kurt, 15.08.2023 tarihinde bir belediye çalışanının meclis üyeleri ve belediye personellerine dönük olarak sosyal medyadan yapmış olduğu bir sataşmayla ve diğer mecralarda dile getirdiği benzer hususlarla ilgili açıklama yapılması, aynı zamanda kamuoyunun süreçlerle alakalı aydınlatılması ihtiyacı oluştuğunu belirterek “2023 yılı Nisan ayında düzenlenen olağan belediye meclisinde, belediye meclis üyeleri Volkan Korkmaz, Nuri Kavakkorulu, Şebnem Çelik Albayrak, Aykut Özduman ve şahsım Ogün Kurt’un üyesi olduğu Bütçe ve Denetim Komisyonu’nun, belediyemizin 2022 yılı bütçesinin incelenip ilgili konularla alakalı raporunu hazırlamasıyla beraber, komisyon raporunun T.C. İpsala Kaymakamlığı makamına iletilmek üzere belediye meclisine havalesi yapılmıştır. Bunun paralelinde aynı meclis toplantısında; görülen lüzum gereği, 2023 yılında tertip edilecek festivalimiz için her partiden 1 meclis üyesinin ve 2 belediye personelinin yer alacağı toplam 5 kişilik bir komisyon kurulmasına, ilgili komisyona parti temsilcileri olarak belediye meclis üyeleri; Nuri Kavakkorulu, Gürel Kale ve şahsımın katılmasına belediye meclisince oy birliğiyle karar verilmiştir. Ayrıca komisyon içinde yaptığımız oylama neticesinde komisyon başkanlığını yürütmek üzere tarafıma yetki verilmiştir.

Komisyon olarak bilinmesini isteriz ki; belediye meclisinde yer alan 3 partiyi temsil eden meclis üyeleri olarak, istişare kültüründe, herkesin fikrini açıkça beyan ettiği, kimi zaman tartışarak, kimi zaman sakinlikle, günün sonunda doğrunun altına herkesin imza attığı,vicdanen rahat olduğumuz bir süreçte bu işi yürütmekteyiz. Komisyonumuzda yer alan ne İYİ Parti temsilcisi Nuri Kavakkorulu, ne CHP temsilcisi Gürel Kale ne şahsım Cumhur İttifakı temsilcisi Ogün Kurt, ne de memur arkadaşlarımız kendini günden güne daha çok seven veya bir işi kendinden başkasının yapamayacağını düşünen narsist bir yapıdadır. Her şeye rağmen yürüttüğümüz bu çalışmalarda, İpsala halkının ve belediyesinin çıkarlarını gözetip yanımızda olan, desteğini ve tecrübelerini esirgemeyen, şu ana kadar bu süreçte emeği geçen ve ismini vermek istemediğim 12 belediye personelimize, meclis üyeleri Nuri ve Gürel beylere teşekkür ediyorum. Ayrıca festivalin düzenleneceği tarihte sahada da yanımızda yer alacak ve vazifelerini 4-4’lük yerine getirecek çalışma arkadaşlarımıza da şimdiden teşekkür ediyorum. İnşallah Belediye Başkanlık makamımızın da destekleriyle son yıllara damgasını vuracak, insanlarımızın güzelce ağırlanıp eğleneceği bir 5 gün geçireceğiz” dedi.

FESTİVALDE BU YIL 5 BÜYÜK SANATÇI YER ALACAK

Festival komisyonu olarak bilgilendirmeye devam eden Kurt,”Festival Komisyonu olarak ilki Nisan ayında olmak üzere toplamda 10’un üzerinde toplantı gerçekleştirmiş, ikisi önceki yıllarda çalışılmış ve başkanlık makamının önerdiği firmalar olmak üzeretoplam 5 organizatör firmayla tüm komisyon üyeleriyle beraber yüz yüze görüşme ve pazarlıklaryapılmış, İpsala’ya yakışır sanatçıların sahne alacağı festival için organizasyonu sorunsuz yürütecek ve en uygun teklifi veren firmayla anlaşma sağlanmıştır. Buna istinaden festivalimizde sanat camiasının önde gelen isimlerinden Ümit Besen, Pamela, Bengü, Gökhan Tepe ve Ziynet Sali’nin sahne alması için organizatör firmayla sözleşme imzalanmıştır.”

6 DIŞ ÜLKEDEN GÖSTERİCİLERLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Gelecek sanatçıların yanı sıra bu yıl tek bayrak altında yüzlerce yıl beraber yaşadığımız ve hala karşılıklı özlem duyduğumuz Ukrayna, Bulgaristan, Yunanistan, Bosna Hersek, Moldova ve KKTC ülkelerinden folklor grupları ile ülkemizden 2 grubun katılım sağlamaları için son görüşmeleri yapmaktayız.

YERELDEN KATILIM BU YIL OLDUKÇA FAZLA

Kurt , “Ek olarak yerel sanatçı ve gruplarımızı desteklemek, aynı zamanda yüreklendirmek adına bize ulaşan tüm taleplere uygun ortamlar yaratarak cevap vermiş, festivalimizde yer oluşturmuş bulunmaktayız. Grup 7’li, Sedat İşçi ve Orkestrası, Ozan Aypar ve grubu, Ergun Gürgen ve grubu, Çağatay Bülbül ve grubu Sınır22, Burhan İşçi ve Murat Irkıl grubundaki arkadaşlarımızla güzel konserlere ve etkinliklere imza atacağız.”  Şeklinde konuştu.

BU YIL MİSAFİRİ ARTTIRMAK İÇİN TANITIMLARA AĞIRLIK VERİLECEK

Festivale davet için afiş tasarımlarını, davetiye tasarımlarını tamamladıklareını belirten Oğün Kurt, “Ayrıca Yunanistan ve Bulgaristan başta olmak üzere son yıllarda turistik ve ticari etkileşimin oldukça arttığı bu ortamda, bölgemizde sık sık ağırladığımız Balkan ülkelerindeki dostlarımızı festivalimize davet etmek için sosyal medyanın ve oradaki yerel radyoların gücünden yararlanmak adına ciddi çalışmalar yürütmekteyiz. Aynı tanıtım ve davetler Trakya bölgemiz içinde geçerli. Burada amaç önümüzden geçip giden, ilçemize ekonomik katkıda zayıf kalan kesimleri İpsala esnafımızla ve festivalde yer alacak diğer esnaflarımızla buluşturmak, ilçemize ilk adımı attırmaktır.” Dedi.

SAHNE, KONSER ALANI VE STAND YERLERİ YENİDEN PROJELENDİRİLİYOR

Kurt açıklamasını şöyle tamamladı. “Ayrıca bilinmesini isteriz ki; Başkanlık makamının kararına istinaden 2019’dan bu yana Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen festivalimizde bu yıl; geçtiğimiz yıllarda gözlemlediğimiz sıkışıklık ve sorunların hafifletilmesi, sanatçılarımızın yaratacağı yoğunluğu göz önüne alarak daha fazla misafirin daha konforlu ağırlanabilmesi, meydanda yer alan 2 çay bahçemizin etkinliğini arttırarak özellikle çocuklu ailelerin ve yaşlılarımızın konserlere daha rahat ortamlardan iştirak edebilmeleri; netice itibariyle konser alanının daha efektif kullanılması amacıyla sahnemizin yerinin Halk Eğitim Merkezi önünde olmasına komisyon olarak karar verdik, gerekli izinler için görüşmeleri yürütüyoruz. Ayrıca gelecek sanatçıların talepleri göz önüne alınarak teknik şartnamesi oluşturulan, geçtiğimiz yıllardan daha profesyonel ve büyük bir sahne kurulumu yapılması için açılan ihaleye, ihale komisyonu tarafından 9 firmaya davet gönderilmiş olup teklif aşamaları tamamlanmıştır. Buna göre teknik şartnamemizde talep edilen sahne için; 5 günlük hizmet alımıve kiralama bedeli için piyasa fiyatlarının yaklaşık%40 altında bir teklif alınmıştır.

Standlarımızla alakalı ise; yollarda meydana gelen kalabalık ve sıkışıklığı hafifletmek maksadıyla stand kurulum alanları komisyonumuzca tekrar projelendirilmiştir. Özellikle vatandaşlarımızın sıra beklerken veya açılan masaların yer kaplamasından ötürü tüm yeme-içme standlarını yollardan alıp şuan minibüslerimizin park ettiği, Belediye Oteli arkasında yer alan, eskiden düğünlerin yapıldığı alana ‘’L’’ şeklinde yerleştirerek burayı ayrı bir alan haline getirilecektir. Ayrıca panayır kurulan alanı genişleterek alandaki oyuncakların aralarını açması için firmayla gerekli görüşmeler yapılmıştır. Bu alana giden aynı zamanda hali hazırda pazar yerine iniş yolu olan güzergahın çok yoğunluk yaşaması sebebiyle buradaki yol geniş tutulacaktır. Standlarla ilgili son olarak; alanda dükkanı olan esnaflarımız bilsinler ki bu yıl kişi ayrımı yapılmaksızınkomisyonumuzca dükkanlarının önleri kesinlikle kapatılmayacak bir düzenleme üzerinde çalışılmıştır. İlerleyen süreçlerde ihtiyaç görülmesi halinde yeni açıklamalar yapılacaktır. Tüm kamuoyunun bilgilerine sunarız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL