TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 355.226
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.197
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 221
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 20.458
Çevre Siyaset

Okan Gaytancıoğlu bir grup CHP’li Milletvekili ile Muğla’daki Yangın alanına gitti

Şafak ÇEKVER-Erdoğan DEMİR EDİRNE-KEŞAN/UHA CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu bir grup CHP’li milletvekili ile Muğla’da devam eden orman yangınları için Muğla’ya gitti. Gaytancıoğlu, İkizce’deki yangın alanına yakın bir bölgede bir..

Şafak ÇEKVER-Erdoğan DEMİR

EDİRNE-KEŞAN/UHA

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu bir grup CHP’li milletvekili ile Muğla’da devam eden orman yangınları için Muğla’ya gitti.

Gaytancıoğlu, İkizce’deki yangın alanına yakın bir bölgede bir açıklamada bulunarak şunları söyledi.

Muğla İkizce’deyiz. Burada orman yangını hala devam ediyor. Üzerimizde bir helikopter var helikopter yakınlardaki gölden 5 dakikada bir su alıyor ama yetersiz, bunlar da iki günden beri yapılıyor, yangın 9 günden beri devam ediyor. Bu helikopter daha yeni çalışıyor, yani büyük tepkiler olduğundan dolayı helikopterler şimdi çalışmaya başladı. Yangın yerleşim yerlerini tehdit ediyor, buradaki köylülerinin hayvanları toplandı Büyükşehir Belediyesi’nde bir merkeze, yemleri tedarik ediliyor, insanlar uzaklaştırıldı. Bölge ciddi bir tehdit altında tam 412 bin  dekar alan yandı. Geçen sene Türkiye genelindeki 200 bin dekar yanan  alanın tam 2 katı. Şu anda Milas, Muğla,  Bodrum,  Marmaris’te köylerde mahallelerde yanan alan halen sönmüş değil. Rüzgar bazen sağdan esiyor-  bazen soldan esiyor ciddi bir tehdit var. Hiçbir şekilde uçak göremedik orman işçileri çok zor koşullarda çalışıyor. Köylüler olmasa, belediye işçileri olmasa, Orman muhafaza  memurları işçiler zaten yetersiz. Halkın gayretleri ile bu ormanlar kurtarılmaya çalışılıyor. Devletimizi göreve çağırıyorum, Türk Hava Kurumu uçakları neden uçurulmuyor?  Neden başka uçak ülkelerden uçak temin ediliyor, edilmeye çalışılıyor. Birinin 13 tane uçağı var,  ama Türk Hava kurumunda müdahale edebilecek bu yangınları söndürebilecek uçak yok. Bunların tamamen neden olduğunu çok iyi anlıyoruz. 17-18 Temmuz’da çıkartılan Turizm yasası gereği yapılaşmaya Turizm Bakanlığı karar verecek,  yetkilendirilecek. Orman Bakanlığı yok Türkiye’de, Tarım ve Orman Bakanlığı var. Bunlar hep çelişki bunu bunları daha sonra ilerleyen yayınlar da paylaşacağım

Gaytancıoğlu daha sonra Muğla CHP İl Başkanlığı’nda yapılan toplantı ile ilgili olarak da “Genel Merkezimizin görevlendirmesiyle yangın bölgesine geldim. Muğla İl Başkanlığımızda, Grup Başkan Vekilimiz Sayın Engin Altay, Genel Başkan Yardımcılarımız Muharrem Erkek, Ali Öztunç, Ahmet Akın, Milletvekilli arkadaşlarımız Burak Erbay, Mürsel Alban, Suat Özcan, Orhan Sarıbal’ın da katılımıyla bir basın toplantısı düzenledik. Toplantı sonrası ekiplere bölünerek yangın olan yerlere gidip, söndürme faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olacağız.“dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL