Güncel Siyaset

Okan Gaytancıoğlu: “Keşan’ın acilen doğalgaza geçmesi lazım”

Okan Gaytancıoğlu: “Keşan’ın acilen doğalgaza geçmesi lazım”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye gündemine oturan ve Keşan’da büyük tepki toplayan hava kirliği konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, Keşan’da bir an önce doğalgaza geçilmesi gerektiğini vurguladı.

567ce63698483

Son günlerde ülke gündeminde dahi geniş yer bulan ve Türkiye’nin havası en kirli ilçesi olan Keşan’da yaşanan bu durum bir çok kesim tarafından tepkiyle karşılanıyor. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız CHP Edirne MilletvekiliGaytancıoğlu da, yaşanan sıkıntının büyük olduğunu belirterek, bir an önce gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Gaytancıoğlu; “Bende kamuoyuna yansıyan haberleri okudum.  Keşan’ın mutlaka temiz enerjiye geçmesi lazım. Bu konuda tabii ki kamuoyu yatırımlarının ciddi bir şekilde hızlandırılması gerektiğini düşünüyorum.”

Keşan’ın  doğalgaza geçmesi şart

Bakanlığın Keşan’a acilen doğalgaz getirilmesi yönündeki görüşlerini de dile getiren Okan Gaytancıoğlu; “Doğalgaz temiz enerji olarak geçiyor ama başka ülkenin enerjisi bu ve bunu klullanmak için ciddi döviz ödüyoruz.  Türkiye’nin dövize ihtiyacı olduğu bu ortamda daha ucuz temiz enerjiye ihtiyacımız var. Maalesef tüm kullandığımız enerjinin %50’sini doğalgazdan karşılayan bir ülkeyiz. Geçtipğimiz haftalarda Rus ucağının düşürülmesiyle birlikte yaşanan sorunda herkesin kafasında ‘Acaba Rusya doğalgazı keser mi?’ diye bir düşünce oluştu. Bu derece enerjide dışa bağımlılık ve doğalgazın tek alternatif  olarak gösterilmesi beni açıkçası ürkütüyor.  Ama şu anda Keşan’a kısa ve çabuk bir çözüm lazım doğalgaz gibi.  Örneğini Ankara  en kirli iller arasında 1. Sırada gelirken, şuan tamamen doğalgaz sayesinde en temiz iller arasına girdi. Ama bu da enerjide dışa bağımlılık sorunu olan  bir ülkede enerji planlamasını doğru yapmaktan geçiyor.”
Gaytancıoğlu Keşan’da yaşanan hava kirliği ile alakalı bakanlık düzeyinde görüşmelerde bulunacağını ve bu sorunun ortadan kalkması için elinden gelenin fazlasını yapacağını vurguladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL