TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 356.636
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 29.643
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 215
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 31.467
Eğitim Sağlık Haberleri

OKULLAR AÇIK OLMALI, YÜZ YÜZE ÖĞRETİM DEVAM ETMELİDİR

 Keşan’da iki okulda birer sınıfta yaşanan Covid vakaları nedeniyle bu sınıftaki öğrencilerin aileleri ile birlikte karantinaya alındıkları belirtildi.   Eğitim-Sen Keşan Temnsilcisi Vedat Bulut,  Eğitim-İş Keşan Temsilcisi Erol Yazla, Türk..

 Keşan’da iki okulda birer sınıfta yaşanan Covid vakaları nedeniyle bu sınıftaki öğrencilerin aileleri ile birlikte karantinaya alındıkları belirtildi.

 

Eğitim-Sen Keşan Temnsilcisi Vedat Bulut,  Eğitim-İş Keşan Temsilcisi Erol Yazla, Türk Tabibler Birliği ( TTB) Keşan Temsilcisi Dr. Uğur Özdağlı Keşan’daki okulların pandemi durumu ile ilgili olarak ortak bir açıklama yaptılar.

Özdağlı tarafından yapılan açıklama şöyle;

Ülkemiz genelinde okulların açılıp yüz yüze eğitimin başlaması ikici haftasını doldurdu. Bu süre zarfında ülke genlinde bir çok okuldan yaygın vaka ve karantina haberleri gelmektedir. Bu durumun Keşan’da da yaşanmaması, salgının artış göstermemesi ve okulların açık tutulması için;

 1. Her okulda ciddi anlamda eksik olan temizlik görevlisi sayıları okul ihtiyaçları dikkate alınarak mutlaka tamamlanmalıdır.
 2. Okulun günlük genel temizliği yapılmalı sık dokunulan yüzeylerin dezenfeksiyonu her ders saati sırasında öğrenciler içerideyken mutlaka yapılmadır. Okul koridorları günde en az 3-4 kez paspasla temizlenmelidir.
 3. Her okulda okul girişinde HES kodunu kontrol ederek düzene sokan bir güvenlik görevlisi olmalı, veli ve öğrencilerin kontrolü mutlaka yapılmalıdır.
 4. Okul girişlerine ve koridorlarına maske, mesafe, temizlik, temalı görseller konulmalıdır. Okul çalışanları ve öğrencilerin bu konuda doğru bir şekilde bilgilendirilmesi, solunum hijyeni kurallarının öğretilmesi (öksürme ve hapşırma sırasında dirsek içi ile ağzı ve burnu kapama) ve havalandırmanın önemi vurgulanmalıdır.
 5. Sınıftaki toplam öğrenci sayısı 20 kişiyi geçmemeli  bu sağlanamıyorsa kurumun şartlarına uygun ikili öğretim yada boş olan dersliklerin değerlendirilmesi gibi seçenekler oluşturulmalıdır.
 6. Sınıflarda her hafta başı COVİD 19 ile ilgili bilgiler ilk derslerde güncellenmelidir.
 7. Okul servisleri yarı kapasite ile çalıştırılmalı, servis sayıları arttırılmalıdır .
 8. 12 yaş üstü öğrencilerin aşılanması başlamış olup öğrencilerin aşılamaya teşvik edilmesi ve farkındalık yaratılması için çeşitli etkinlikler düzenlenmelidir..
 9. Öğrenci velilerinin, evde beraber temas ettiği büyüklerin mutlaka aşı durumu sorgulanmalı ve aşı olmaları sağlanmalıdır.
 10. Kreş, gündüz bakımevi ve okul öncesi eğitim kurumlarında öğrencilerin yaşlarına uygun olarak COVID-19 eğitimi verilmeli ve önlemlere uyum oyunlaştırılarak beceri kazandırılmalıdır.
 11. Yatılı okullarda yatakhanelerde ve diğer ortak yaşam alanlarında mesafe, maske ve temizlik/hijyen önlemlerine tam uyulmalıdır.
 12. Seminer, konferans, toplantı, ziyaret ve saha gezileri gibi toplu açık kapalı alan etkinlikleri COVID-19 salgın döneminde zorunlu değil ise yapılmamalıdır.
 13. Yemekhanesi bulunan okullarda yemekhane kullanımında damlacık ve temas yolu ile bulaşmayı engelleyecek önlemler alınmalıdır.
 14. Okulların açılmasını takip eden 2-4. haftasında öğrenci ve öğretmenlerde tespit edilen vakalar ve okul içi bulaşma bilgileri çok yakından İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki ilgili birimler tarafından takip edilmeli ve şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır.Bu veriler sağlık müdürlüğü ve ilçe hıfzıssıhha kurulu ile koordine edilmeli ve bu dönemde toplanacak verilere göre önlemler sıkılaştırılmalı ya da gevşetilmelidir.
 15. Sınıfların düzenli olarak havalandırılması ve penceresi açılmayan sınıfların derslik olarak kullanılmamasının sağlanması, ders sırasında 20 dakikada bir pencerelerin ve kapının açılması genel anlamda riski azaltacaktır.
 16. İl ve ilçelerde Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde mutlaka sağlık birimleri oluşturulmalı. Bu birimlerde yeteri kadar doktor, hemşire gibi sağlık çalışanı istihdam edilmeli ve kalıcı hale getirilmelidir

 

Aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak, bu konuda her türlü desteğe hazır olduğumuzu ve bu konuların eksiksiz uygulanması için  sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.

Özdağlı’nın açıklamasından sonra söz alan Eğitim Sen Keşan Temsilcisi Vedat Bulut ve Eğitim İş Keşan Temsilcisi Erol Yazla‘da okullarda temizlik görevlisi sıkıntısı bulunduğunu belirterek yetkililerin bu konuya çözüm bulmalarını ve Keşan’da iki okulda birer sınıfta yaşanan covid vakaları nedeniyle bu sınıflardaki öğrencilerin aileleri ile birlikte karantinaya alındıklarını belirttiler.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL