Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 1.673

OKULLAR AÇILIYORKEN

“If it is important to you, you will find a way. If not, you’ll find an excuse.” “Eğer senin için önemliyse bir yolunu bulursun; eğer değilse bir bahane bulursun.” Büyük..

OKULLAR AÇILIYORKEN

“If it is important to you, you will find a way. If not, you’ll find an excuse.”

“Eğer senin için önemliyse bir yolunu bulursun; eğer değilse bir bahane bulursun.”

Büyük hayallerimiz vardı ve hayallerimizi gerçekleştirmek için çalıştık yıllardır. Onun içindir ki dikenli, engebeli yolları aşmak için çabaladık durduk. Liselere geçiş sınavına girdik, eteğimizdeki taşları döktük ve hakkımız olana yerleştik.

Bir sınav daha var önünüzde kuzularım, belki bugüne kadar hiç düşünmediğin bir sınav. Meslek seçimi ve buna bağlı olarak alan seçimi…

Annen :“Doktor ol, çocuğum, hem saygın hem de geleceği parlak bir meslek, ahhh ben de ne kadar isterdim doktor olmayı. O beyaz önlüğü giydiğini bir görebilsem…”

Baban:”Yoooooook, benim çocuğum mühendis olacak. Hatta ileride ceyo olacak benim yavrum. Ne işi var doktorlukta. Elalemin sümüğü, tükürüğüyle mi uğraşacak. Al sana mühendislik, saygınlıksa saygınlık, paraysa para…”

Halan:”İşletme seçsin.” diyecek ve sayacak başarılı bir yığın işletmeciyi. Baban durur mu hemen atlayacak,”Yer gök işletmeci, bunu mu layık gördün yani yeğenine.”derken ortalık kızışacak.

Teyzen durur mu o da söyleyecek yeğeni için fikrini değil mi ama. Sonra halan, dayın, amcan, anneannen, babaannen, dedelerin… Meydanı boş bulursa komşular, babanın, annenin arkadaşları.

Kafanı karmakarışık edecekler. İsyan edeceksin birden, aman Allah’ım ne zormuş meslek seçmek.

İş sana düşüyor evlat, istediğin kalbini yerinden oynatan meslekleri alt alta yaz, sonra o mesleklerle ilgili araştırma yap.

Bulunduğun ildeki İş ve İşçi Bulma Kurumuna git, mesleklerin geleceği hakkındaki istatistikleri öğren. Hangi meslek gündemden düşmüş, artık ihtiyaç yok ya da tam tersi geleceğin meslekleri neler ve iş bulma konusunda ne kadar parlak.

Sonra kendi duyguların nasıl bir ölç. Bir yığın mesleğin içinden hangisine daha fazla kayıyor gönlün.

Elbette yaşamadan hangi mesleği seveceğini bilemezsin; ama sana deneme şansı verilmediği için hayali bir seçim yapacaksın.

Sana bir önerim olacak izninle. Hangi mesleği seçmek istiyorsan onun kılığına bürün, nerede çalışılıyorsa kendini orada gör. Sonra içindeki kıpırtıya kulak ver. Her zamanki gibi kalbin, sağduyun sana yol gösterecektir inan.

Rehber öğretmenlerinle bugünlerde görüşmeye çalış.( Coronalı günlerde bırakın soru sormayı; onlara yaklaşmak bile problem olacak. )

Kokmaya, endişelenmeye zaman yok, baktın yüz yüze görüşme şansın yok; açacaksın bilgisayarını ve soracaksın tek tek google arkadaşa… Seni tanıyan, kapasiteni bilen öğretmenlerin kadar ilgi göremeyeceksin ama hiç değilse bu var elinde… Ya olmasaydı.

Hadi bakalım, gözlerinde güzel günlere gebe bir gülümseyişle başla geleceğini ilmek ilmek örecek bilgileri toplamaya.  Ve bu bilgiler ışığında geleceğe gidecek davetiyeyi yaz yüreğinle…

 

YORUMLAR (2)

  1. Battal uyar diyorki:

    Gülseren hanım,bu zor pandemi günlerinde öğrencileri aydınlatmanız önemli ve anlamldır.Kaleminize sağlık

  2. Erdal Sipahioğlu diyorki:

    Umarım meslek seçme aşamasındaki çocuklarımıza ve ailelerine ulaşır. Çok önemli tespitler, kaleminize sağlık.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL