Köşe Yazısı

Olan hep vatandaşa

  Bugünkü yazımda Türkiye’de bankaya borcu ve vergi borcu olanların durumuna değineceğim sevgili okurlarım. Bankaya gerek kredi, gerek kredi kartı borcu ve gerekse vergi, SGK borcu olup ödeyemeyen vatandaşlarımız için..

Olan hep vatandaşa

 

Bugünkü yazımda Türkiye’de bankaya borcu ve vergi borcu olanların durumuna değineceğim sevgili okurlarım.

Bankaya gerek kredi, gerek kredi kartı borcu ve gerekse vergi, SGK borcu olup ödeyemeyen vatandaşlarımız için bankaların ve devletin en büyük korku salma modeli alacakları için icraya başvurmak oluyor muhtemelen.

Tamam tabi ki bu başvurulacak hukuki bir yol. Ama bankalar ve hükümet bu yolu kimler için uyguluyor diyecek olursak da şunu söyleyebiliriz.

Bankalar ve iktidar bu yolu sadece düşük ödeme kalemlerine uyguluyorlar diyebilirim. Mutlaka içimizde bu durumu yaşamış olanlar olabilir.

Mesela 10 bin TL’lik bir borç için icraya verilmiş olabilirsiniz, bununla ilgili banka icraya verir.Ama bankalar örneğin 3-5 milyon ve daha yüksek borçlar için bu yola başvuruyorlar mı? Bunu çok merak ediyorum.

Bankalar gücü yettiklerine bu uygulamayı kolayca yaparken, acaba gücü yetmediklerine ve milyonlarca borcu olanlara bu yolu niye uygulamazlar acaba?

Hatta bazı bankalar imtiyazlı kişileri hep kollama yoluna giderler, kimilerinin bu banka borçları ve vergi borçları hükümet tarafından silinir. Bir de bu yapılan kamuoyuna duyurulur.

Şu şu firmaların banka borçları ve vergi borçları silinmiştir diye.

Nasıl olur da bunlar silinebilir, bu borçların yükünü çeken yine vatandaşlardır.

Bu ülkede bankadan aldığı kredi ile televizyon alan ve bu televizyon kanalı borcunu ödemeyenler var mı dır? Yok mudur? Bunları kamuoyu çok iyi biliyor.

Peki bunlar neden bu borçlarını ödemezler mesela. Hiç düşündünüz mü?

Bu yükleri çeken vatandaşlar kendilerinin vergi ve banka borçlarını iyi niyet çerçevesinde ödemeye kalkarlar. Ama güçleri yetmediği yerde ödeyemezlerse hemen icraya verilirler. Vatandaşın evindeki eşyalar haczedilir, hesaplarına el konulur. Ama ne hikmetse o büyük borçları olanların ise bu borçları zaman zaman silinir ve onlara imtiyaz sağlanır.

Bence bu artık değişmelidir. Bankalara ve devletine borcunu ödemek isteyenlere yapılan acımasızca bu uygulamalar sona ermelidir.

Bir kere de toplumdaki bu tür vatandaşlar için bir kolaylık sağlanamaz mı acaba?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL