TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Güncel Okuma Sayısı: 219

Öldürülen gazeteciler anıldı

– Öldürülen Tüm Gazetecileri Saygı Minnet ve Rahmetle anıyoruz – Onlar sadece gazetecilik yapmışlardı TGC: Gazeteciliği savunmayı sürdüreceğiz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (TGC) 6 NİSAN Öldürülen Gazeteciler Günü nedeniyle..

Öldürülen gazeteciler anıldı
– Öldürülen Tüm Gazetecileri Saygı Minnet ve Rahmetle anıyoruz
Onlar sadece gazetecilik yapmışlardı
TGC: Gazeteciliği savunmayı sürdüreceğiz
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (TGC) 6 NİSAN Öldürülen Gazeteciler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
İSTANBUL – Yazı işleri müdürü ve başyazarı olduğu Serbesti Gazetesi’ndeki yazılarında İttihat ve Terakki yönetimini eleştirdiği için 6 Nisan 1909 günü Galata Köprüsü’nde vurularak öldürülen Hasan Fehmi Bey Türkiye’de ilk basın şehidi olarak tarihe geçti.
Hasan Fehmi Bey’in toprağa verildiği tarih olan “6 Nisan günü” 1997 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla “Şehit Gazeteciler Günü” olarak kabul edildi. 2005 yılında yine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla günün adı “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Hasan Fehmi’nin öldürülmesinin 112. yılında bir açıklama yaptı. Bugüne kadar her siyasi görüşten 66 gazetecinin kurşunlarla, bombalarla öldürüldüğüne dikkat çekilen TGC Yönetim Kurulu açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
“Basın ve düşünceyi İfade özgürlüğü, demokratik toplumun en temel özgürlüklerinden biridir. Kamuoyunu korumanın yolu, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünden geçer. Ancak dünyada ve Türkiye’de tarih boyunca siyasi ve ekonomik iktidar odaklarının basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü hedef seçtiğine ve gazetecilerin öldürüldüğüne tanık oluyoruz.
Serbesti Gazetesi’nde eleştirel yazılarıyla tanınan Hasan Fehmi ilk basın şehididir. 6 Nisan 1909 yılında düşünceleri ve yazdığı yazıları nedeniyle öldürüldü. Hasan Fehmi’nin ardından gazeteci cinayetleri durmadı. Bugüne kadar her siyasi görüşten 66 meslektaşımız maalesef karanlık odakların hedefi oldu ve öldürüldü. Bu meslektaşlarımızın fotoğrafları ve isimleri TGC Basın Müzesi’nde Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde yer alıyor. Gazeteci cinayetlerinin planlayıcılarıyla, tetikçileri ortaya çıkarılamadı. Faili meçhul dosyaları TBMM’de ele alınamadı.
Günümüzde iktidarın demokratik olduğunu söylediği bir ülkede de gazeteciler işsizlik, sözlü ve fiziksel saldırı, gözaltı ve tutuklama baskısı altında halkı bilgilendirmeye çalışıyor. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne tahammül edilemediği için yine çok sayıda meslektaşımız cezaevinde tutuluyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL