Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 380

 OLGUN OLMAK

Olgunluk göreceli bir kavramdır. Yaşla alakası olmayıp, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu durumda küçük bir çocuk olmasına rağmen olgun, bir ayağı çukurda olmasına rağmen olgunlaşmamış insanlarla karşılaşmamız da olağandır. Bunun..

Olgunluk göreceli bir kavramdır. Yaşla alakası olmayıp, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu durumda küçük bir çocuk olmasına rağmen olgun, bir ayağı çukurda olmasına rağmen olgunlaşmamış insanlarla karşılaşmamız da olağandır.
Bunun negatif ya da pozitif enerji barındırmakla alakası var mıdır, bilmiyorum. Ama insanların olgun kişilik sahibi olmaları o kadar da kolay değildir. Bana göre belirli bir olgunluğa erişmiş insanlar, hayatı olumlu olumsuz tüm yönleriyle kabul edip severler. Yaşanmış olayların kritiklerini yapıp, “Öyle olsa daha mı iyi olurdu?,” “Tüh keşke şöyle yapsaydık,” gibi düşüncelerle Kafa yormakla vakit kaybetmez, hayatı ve kendilerini olduğu gibi kabul ederler.

Yakınmak yerine her zaman yanlışı düzeltmekten yana olup, sahtecilikten uzak kişilerdir. Şikayet etmek asla onlara göre değildir, bu yüzden de özgürlüklerine düşkünlerdir. Ne kendilerinin kısıtlanmasını severler ne de sevdiklerini kısıtlarlar. Bir işe imza attıklarında, o işi övülmek için yapmazlar.

Ulaşılacak bir hedefleri varsa, başarıyı kendi gösterdikleri çabalarıyla, tırnaklarıyla kazıyarak kazanmak isterler. Başarısız olmaktan korkmak yerine onu kabullenmeyi bilirler. Kendisinden daha başarılı birini gördüklerinde ise tebrik etmekten kaçınmazlar. Egoları sıfır, tamamen doğal insanlardır. Lafı ağızlarında sakız gibi geveleyip durmak yerine her daim net konuşmaktan hoşlanırlar. Çünkü amaçları insanları memnun etmek değil, onlara doğruyu söylemektir.

Gerçi doğru söyleyeni her daim dokuz köyden kovarlar ama neyse, bu o kadar da önemli değil.Biz yine de doğru yolumuzdan şaşmayalım. Olgunluk deyince nedense hep bir ciddiyet gelir akla…

Oysaki bu bana göre tamamen yanlış bir düşüncedir. Olgun insanlar da gülmeyi ve güldürmeyi severler. Sadece kendilerini korumak adına gereksiz samimiyetten kaçınırlar. Ayrıca merak duyguları sayesinde araştırma yapmaya da bayılırlar ve her şeyi öğrenebilme yetisine sahiptirler. Doğaya ve insanlara olan sevgilerinden kaynaklı müthiş bir enerjileri vardır.

Onların gözünde her insan hata yapabilir, insanların hatalarını kurcalamaktan ziyade kendi doğrularını yaşarlar. Yaşarken mutluluğu bulmak değildir amaçları… Onlar, hayatı iyi ya da kötü fark gözetmeksizin, her anıyla yaşamayı tercih ederler. Yaşamlarının içinde de mutluluğu bulurlar.
Muhakkak olgun insanlarla ilgili benim size anlattığımdan daha fazlası vardır. Ama kendi kalemimden size söyleyeceklerim bu kadar. Dünyada nadir bulunan bu insanlara rastlarsanız, bu özel insanları eminim ki duruşlarından tanırsınız.

“Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz tenkit edin, basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.”
SADİ ŞİRAZİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL