TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 151.342
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.862
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 164
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 7.905
Güncel Okuma Sayısı: 790

Olmaz Böyle Çingenelik!

Avrupa Roman Hakları Merkezi Türkiye Ulusal Gönüllüleri’nden Keşanlı Dündar Kılıç Gülgün ile Bigalı Ayça Tutal  ERRC Turkey National Volunteers  adına Erman Toroğlu‘nun A Spor kanalında “Çingene” kelimesini kullanmasına tepki göstererek..

Olmaz Böyle Çingenelik!

Avrupa Roman Hakları Merkezi Türkiye Ulusal Gönüllüleri’nden Keşanlı Dündar Kılıç Gülgün ile Bigalı Ayça Tutal  ERRC Turkey National Volunteers  adına Erman Toroğlu‘nun A Spor kanalında “Çingene” kelimesini kullanmasına tepki göstererek bir yazılı açıklama yayınladı.

 

Açıklama şöyle;

Birçok konuda mücadele veren Romanların en büyük mücadelesi de Ayrımcılık ve Önyargı üzerinedir. Yüzyıllardır toplum tarafından dışlanmış, hor görülmüş ve ötekileştirilmiştir.
Geçmişe nazaran daha bilinçli bir nesil, daha hümanist bir yüzyıl içerisinde olduğumuzu düşünürsek ırkçılığın olmadığı bir dünyada yaşamak sırf farklılıklarımızdan dolayı ötekileştirilmediğimiz bir toplumda insanca yaşamak istiyoruz.
Ya da yaşamayalım? Çekip gidelim buralardan ama giderken beraberinde Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale AYTAMAN’I da unutmayalım, Sadri Alışık’ı da. Tabi birde Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı ve Kibariye kızar bize onları almazsak.
Sonra mı, Zlatan İbrahimovic ve Quaresma’yı da hatta Andrea Pirlo’yu da katalım peşimize. Charlie Chaplin bir şekilde gelir zaten yanımıza yalnız bırakmaz bizi bu dışlanmada, ötekileştirlmede.
Gidelim! Bu topraklara kattığımız değerlerimizi de alıp ortadan kaybolalım. Hayatın her köşesinde kattığımız değerleri ve renkleri alarak gidelim. Eksik kalmayacak mısınız? Anlamadınız mı artık? Şu küçük mavi noktadan başka yaşayacak başka yerimiz yok…
Ya insanca yaşayacağız ya da tüketeceğiz birbirimizi…
Hem İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin 2. Maddesinde hem de Anayasamızın 10. Maddesi bağlamında Erman Toroğlu’nun söylemlerinden dolayı cezasız kalmamasını, RTÜK’ün ve A Spor’un gerekeni yapmasını, aynı zamanda siyasilerin ve STK’ların da üzerine düşen sorumluluğu alarak hareket etmesini bekliyoruz. Saygılarımızla

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL