TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 168.894
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 6.435
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 159
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.932
Güncel Okuma Sayısı: 463

Online Buluşmalar’ın konuğu Fatma Aksal, Keşan basınının sorularını cevaplandırdı

Keşan Online tarafından hazırlanan ve www.kesanonline.com adresinden canlı yayınlanan “Online Buluşmalar” adlı programın konuğu olan TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, basın mensuplarının..

Online Buluşmalar’ın konuğu Fatma Aksal, Keşan basınının sorularını cevaplandırdı

Keşan Online tarafından hazırlanan ve www.kesanonline.com adresinden canlı yayınlanan “Online Buluşmalar” adlı programın konuğu olan TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, çok sayıda vatandaşın beklediği TOKİ ile ilgili olarak “Çok yakında” ifadelerine yer verdi.

Keşan FM’den Buket Çayır‘ın modaretörlüğündeki programa Gündem Saros Gazetesi’nden İlker Gürel, Volkan Gazetesi’nden Alper Yalçın, Keşan Postası sitesi sahibi Alpcan Demir ile Keşan Online’den Emre Akarca, Keşan FM’den Nuray Buruk, Ceyhun Yüzer ve Keşan FM sahibi Tolga Mercan katıldı.

9 Ocak 2020 Cumartesi günü saat 20.00 sıralarında, internet ortamındaki canlı yayın; Keşan FM Yayın Sorumlusu Buket Birsen Çayır moderatörlüğünde başladı. Aksal, programın başında, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarken, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde şehit düşen askerimize de başsağlığı diledi.

“Seçim döneminde ilk takip edeceğim proje OSB demiştim”

Programın devamında, baın mensuplarının sorularını cevalayan Fatma Aksal, ilk olarak, Keşan’da yapılacak olan Gıda İhtisass OSB’nin ne aşamada olduğu ile ilgili “Gıda ihtisas OSB Trakya’da ilk ve tek olacak, tüm Türkiye’ye hitap edecek. Verimli topraklarımız, su kaynaklarımız var. Dünyada tarım ürünleri üretiminde 7, gıda üretiminde 26. sıradayız. Üretiyoruz ama işleyip satamıyoruz. Katma değer katmak çok önemli. Ayrıca Keşan güzergâh olarak çok iyi bir konumda. Bir tarafı İstanbul bir tarafı Avrupa’ya açılan kapı. Daha önce düşünülmüş ama bir türlü çözülememiş. Seçim döneminde ilk takip edeceğim proje OSB demiştim. İlk ziyaretimi de Tarım ve Orman Bakanımıza yaptım ve durumu anlattım. Çok değerli bir proje dedi ve görüşmemizden bir ay sonra projenizi onaylıyorum dedi. Kendisine de çok teşekkür ederim. Son olarak valimizin başkanlığında Müteşebbis Heyeti kuruldu. Süreç ilerliyor. İnşallah bu dönemde hayatageçecek.” dedi.

“Demir İpek Yolu Projesiyle hem insan taşımacılığı hem de yük taşımacılığı yapılacak”

Bölgede yapımı devam eden Hızlı Tren Projesi ile ilgili soruyu da cevaplandıran Aksal“Hızlı Tren Edirne için Cumhuriyet tarihinin en büyük projesidir. Edirne ulaşımı çok kolay olmayan bir il. İstanbul’a yakın olduğu için havayolunun karlı çalışması çok zor. Edirne için ideal olan hızlı trendir. Cumhurbaşkanımızla bu konuyu görüştüğümde çok önemli, takip edelim dedi. Projenin şuan Kapıkule ile Çerkezköy arası yapılıyor. En kısa sürede de Çerkezköy ile Halkalı bağlantısı yapılacak. Hattın yaklaşık% 25’i tamamlandı. Hiçbir aksaklık yok. Çalışmalar devam ediyor. Hızlı tren projesi tamamlandığında Edirne İstanbul arası 1 saate düşecek ve Edirne İstanbul’un bir semti haline gelecek. Bu projeye sadece İstanbul ulaşımı olarak bakmamak gerekiyor. Bu hızlı Tren Londra’dan Pekin’e kadar giden projenin bir parçası. Demir İpek Yolu Projesiyle hem insan taşımacılığı hem de yük taşımacılığı yapılacak.” diye konuştu.

“Hem Yenimuhacir hem Esetçe hem de Yenikarpuzlu için çok yakında inşallah TOKİ müjdesi vereceğiz”

Basın menuplarının, Keşan’da birçok kişinin merakla beklediği TOKİ yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruyu cevaplandıran Fatma Aksal, şunları söyledi; “TOKİ için çok ciddi bir beklenti var Keşan’da. AK Parti olarak Türkiye genelinde her yıl 100 bin TOKİ konutu sözümüz var. Geçen yıl Lalapaşa ve Edirne merkezde başladık. İnşallah bu dönemde Keşan’da başlayacağız. Bilindiği gibi TOKİ için ilk önce yeri hazırlamanız gerekiyor. Keşan’da da bir imar çalışması vardı.  Belediye tarafından yapılan bu imar çalışmaları bitti. Hem Yenimuhacir hem Esetçe hem de Yenikarpuzlu için çok yakında inşallah TOKİ müjdesi vereceğiz.”

“Suyu daha tasarruflu kullanmamız gerekiyor”

Ülke genelinde olduğu gibi bölgede de yaşanan kuraklık ile ilgili konulan Aksal“Yıllardır küresel ısınmadan bahsediliyor ama hayatımıza idrak etmeyince çok ciddiye alınmıyor. Ben Edirne merkezde alarm boyutunda olduğunu düşünmesem de dikkatli olmazsak sıkıntı yaşayabiliriz. Tarımda damla sulamalara geçmemiz gerekiyor. Suyu daha tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Ayrıca İklim Koruma Kanunu çalışmaları devam ediyor.” şeklinde konuştu.

“İnşallah önümüzdeki dönemde Edirne’yi kazanacağız”

Keşan Belediyesi’nden sonra gelecek seçimde Edirne Belediyesi’nin de, Edirne halkına güzel hizmet için AK Parti’ye geçmesini istediğini ifade eden Fatma Aksal, şunları söyledi; “İnşallah önümüzdeki dönemde Edirne’yi kazanacağız. Biz hizmet her zaman yerelde başlar diyen partinin mensuplarıyız. Genel siyasette büyük işler yapıyorsunuz ama insanın günlük hayatına dokunan hizmetleri belediye eliyle yapıyorsunuz. Daha önce Enez, Meriç, İpsala Belediyeleri bizdeydi. Bu ilçeleri kaybetmememize üzüldük ama bunun yanında Keşan gibi büyük bir ilçemizi kazandık. Keşan, bölgenin de merkezidir. Mustafa başkanım da çok çalışıyor. Bizim de desteğimizle Edirne’ye ve tüm bölgeye örnek olacaktır.”

“Osmanlı’ ya başkentlik yapmış ilin gerçekten bu kadar kötü yönetilmesi beni çok üzüyor”

Sözlerinin devamında, muhalefeti eleştiren Aksa“Türkiye’de en büyük ekiklik, muhalefettir. CHP ‘Atatürk’ün partiiyiz’ diyor. İstanbul İl Başkanları ‘Atatürk demekten imtina ediyorum’ diyor. Teşkilatlarında kadınlar konusunda yaşanan olaylar gerçekten kabul edilemeyecek olaylar. Tabi ki farklı partiler olacak yeterki hizmet etsinler. Ben milletvekili olduğumda her belediyeye hizmet edeceğim dedim. Biliyorsunuz Edirne’nin çok ciddi bir alt yapı sorunu var, içme suyu sorunu var. Çeşmelerden kirli su akıyor. Altyapısı bu kadar kötü olan belki de başka bir il yok. Edirne Belediyesi’ne destek de verdim ama gittiğinizde Edirne hala çöp, çamur, çukur içinde. Bizim Edirne Belediyesi’ni ve diğer belediyeleri almak istememizde ki en büyük amaç bölgeye hizmet etmek. Başka illere gittiğimde gerçekten üzülüyorum.  Osmanlı’ ya başkentlik yapmış ilin gerçekten bu kadar kötü yönetilmesi beni çok üzüyor.” dedi.

“Nisan, Mayıs gibi bir nebze de olsa normale döneceğimizi tahmin ediyorum”

Fatma Akal, basın mensuplarının, Türkiye genelideki coronavirüs vak’a sayılarında yaşanan düşüş ve aşılama çalışmalarnın kısa süre içerisinde başlayacak olmasıyla normale dönüş sinyallerinin ne zaman verileceği yönündeki soruyu şöyle cevapladı; “Dünyayı ve ülkemizi etkileyen hiç kimsenin tahmin etmediği Covid 19 süreci yaşıyoruz. Ekonomik olarak belli kesimler çok fazla etkilendi. Birileri ‘ülkeyi tamamen kapatalım’, birileri ise ‘açalım’ diyor. Ancak bunun ekonomik bir boyutu var. Çok gelişmiş ülkeler bile bu işin altından kalkamıyor. Bugün Amerika’da bile Covid 19 tedavisi paralı. En yakın arkadaşım İtalya’da inanın ilaç bulamadı. Birinci hedefimiz bu krizi sağ salim atlatmak. Onun için belli kısıtlamalardan belli sektörler etkileniyor. Biz bugüne kadar çok ciddi destek verdik. 45 milyon TL’nin üzerinde sosyal koruma kalkanı adı altında vatandaşımıza para dağıttık. Edirne’ye de 200 milyon TL üzerinde destek geldi. Vatandaş haklı olarak açılmasını istiyor ama iki ucu keskin bıçak. Uzaktan eğitim yüz yüze gibi olmuyor, esnaf ekonomik olarak zor durumda açalım diyoruz ama açtık bir baktık vak’a sayıları tavan yaptı. Ölüm haberleri hemen hemen herkesin ailesine yakınlarına dokundu. Ben umudunu aşıya bağlayanlardanım. İnşallah aşılamayla birlikte daha rahatlayacaktır. Okullar için Şubat 15 konuşuluyor. O gün geldiğinde tekrar değerlendirilecektir. Hepimizin arzusu bir an önce normale dönmek. Bu ayın ortası aşılama çalışmalarına başlıyoruz. Nisan, Mayıs gibi bir nebze de olsa normale döneceğimizi tahmin ediyorum.”

“Keşan Devlet Hastanesi’nde de bir program yapıldığını biliyorum”

Keşan Devlet Hastanesi’nin coronavirü sürecini iyi yönettiğini kaydeden Aksal“Keşan süreci iyi yönetti. Devlet Hastanesi’nde bazı pandemi servisleri kapandı. Bütün hastanelerde bir aşılama programına geçilecek. Keşan Devlet Hastanesi’nde de bir program yapıldığını biliyorum. Sağlık çalışanlarından başlamak üzere aşılma çalışmalarına geçilecek.” diye konuştu.

Hastanenin eski binası için Halk Sağlığı Merkezi çalışması yapılıyor

Aksal, Keşan Devlet Hastanesi’nin eski binasının nasıl değerlendirileceği yönündeki soru üzerine, bahse konu bölgede 2 bina bulunduğunu bu binalardan birinin, Halk Sağlıı Merkezi olarak değerlendirilmesi için çalışma olduğunu bildirdi.

“Kesilen ağacın çok daha fazlasını o bölgeye dikeceğiz”

Sazlıdere Sahili’nde yapılan FSRU Gemi İskelesi ile ilgili olarak yapılan eleştiriler hatırlatılan Fatma Aksal, sözlerini şöyle sürdürdü; “Doğa hepimiz için çok kıymetli ama yaşam standartlarımız,beklentilerimiz değişiyor. 5 yıl önce Keşan’da doğal gaz yoktu. İyi ki geldi hava kirliği çok yüksekti. Bu doğal gazın bir şekilde bölgeyeulaştırılması gerekiyor. O da talep ediliyor. Bizim doğal gaz arz güvenliğini sağlama gibi zorunluluğumuz var. Basında yansıtıldığı gibi değil. ÇED süreci işledi. 2019 yılının Nisan ayında ÇED olumlu raporu alınıyor. Daha sonra 26 Şubat 2020 tarihinde Edirne İdare Mahkemesi kararı durduruyor. Danıştay da Edirne kararını iptal ediyor. Bazı siyasilerin söylediği gibi yasal olmayan bir şey yok. Çevreye tabi ki birazcık zarar veriyor. Çok fazla ağaç kesilecek diyorlar. Kesilen ağacın çok daha fazlasını o bölgeye dikeceğiz. Her gün arabaya biniyoruz. Oda çevreye zarar veriyor. Bir tercih yaptığımızda, artısını eksisini değerlendirdiğimiz de bu projenin bölgeye artı olacağına inananlardanım. Bir kamulaştırma yapılıyor. Orada mağdur olan vatandaşlarımız varsa bizzat görüşebilirim ve takipçisi oluruz bana kimse bu konuda gelmedi.”

“Şuan an için en kolay yol bir tane kooperatif kurmaları”

Yayla Sahili’ndeki balıkçı barınağı ile ilgili olarak çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Aksal, Siğilli Bamyası’na Coğrafi İşaret Belgesi alınması ve üreticilerin 5 dönümlük bir arazi talebi olduğu hatırlatılmaı üzerine, “Her zaman markalaşmanın önemine dikkat çekiyoruz. Aynı ayakkabı üretiyorsun üzerinde bir marka varsa belki 10 katına satıyorsunuz. Değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Satır etten ten sonra bamya da tescillendi. Burada bizim Roman kardeşlerimiz 5’er dönüm yer istiyorlar ama bu işin belli yolu var. Şuan için toprak reformu gündemde değil. Belli dönemlerde toprak reformu gündeme geliyor. Bir köy için bu yapılmaz. Şuan an için en kolay yol bir tane kooperatif kurmaları. Hazineden ucuza yer kiralayın, ondan sonra da belki mülkiyet konusu gündeme gelir. Yani devlet öyle kolay kolay herkese malını mülkünü vermiyor tabi ama çok ucuz rakamlarla kooperatif ilehazineden yer kiralayabilirler. MaalesefTürkmen muhtarı buna çok yanaşmadı her türlü desteği vereceğimi söylememe rağmen.Üreticileri kooperatif kurarlarsa belki, satın alma imkanları olur ama onun haricinde devletin şuan onlara 5 dönüm arazi verme durumu yok. Ben yine buradan Türkmen köyüneve Özellikle muhtara çağrı yapmak istiyorum. Bu işin en kolay yolu kooperatif kurmaktır.” diye konuştu.

“Ben şahsen bu zihniyetin hiç değişmediğini düşünüyorum”

Baın mensuplarının, CHP’li Fikri sağlar’ın “Türbanlı hâkim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var.” söylemlerini hatırlattığı Fatma Aksal, şu ifadeleri kullandı; “Başörtüsü nedeniyle bu ülkede özellikle genç kızlarımız eğitim hakkından mahrum kaldılar. Ben evladının yemin törenine gidemeyen anneleri hatırlıyorum. Tam unuttuk, arkamızda kaldı, bu sorunu çözdük dediğimiz bir dönemde Fikri Sağlar çıktı ve böyle bir açıklama yaptı. Ben şahsen bu zihniyetin hiç değişmediğini düşünüyorum. Unutmamamız gerektiğini bana hatırlattı. Zihniyet hiç değişmedi. Ellerine fırsat geçerse yine aynı olayların yaşanacağı duygusunu bende uyandırdı.”

“Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile Keşan Belediyemiz ortak bir çalışma yapabilir”

Gökçetepe ve Sazlıdere sahillerinin Keşan Belediyesi mücavir alanına kazandırılması ve bunun yanında bu bölgede yaşanan imar sorununun çözüme kavuşturulması adına yapılan ya da yapılabilecek çalışmalar hakkında görüşleri sorulan Fatma Aksal, şunları kaydetti; “Bir talep varsa yasal olarak da çok büyük bir engel yoksa her türlü desteği veririz. İl Özel İdaresiyle de görüşülür bir çalışma yapılabilir. İmar konusuyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile Keşan Belediyemiz ortak bir çalışma yapabilir.”

“6284 sayılı kanun 2012 yılında AK Parti iktidarı döneminde çıkmıştır”

Çiftçi borçlarıyla ilgili olarak TBMM’de çalışmaların devam ettiğini kaydeden Fatma Aksal, KEFEK çalışmaları ile ilgili olarak “Bütün dünyada olduğu gibi kadına karşı şiddet, taciz, tecavüz çok fazla. Türkiye’de çok bu bizi derinden üzen bir mesele ve bu konuyla ilgili AK Parti iktidara geldiği günden beri çok ciddi çalışmalar yaptı. 6284 sayılı kanun 2012 yılında AK Parti iktidarı döneminde çıkmıştır. Bu kanun kadının beyanını esas alır. Kadın cinayetleri ve kadınlar şiddete daha çok maruz kaldığı için kadınlar gündeme geliyor. Bir erkeğe şiddet de kabul edilemez. Çocuğa şiddeti de kabul edemeyiz. Şiddetin her türüne karşıyız ve mücadele ediyoruz.  Bu konuda yine 5 bakanlığımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın ortak bir çalışması var. İçişleri Bakanlığımızın KADES uygulaması var. Eğitim ve istihdam çok önemli. İnşallah daha çok kadınımızı eğittikçe daha çok kadınımızı istihdam yarattıkça bu şiddet olayları da azalacaktır. Kadınların hayatın her alanında aktif olarak yer almaları gerekiyor. Çünkü bizim en büyük gücümüz kadınlarımızın. Yani ekonomide olduğu gibi siyasette de kadınlarımız daha fazla yer almalı. Bugün baktığımızda arzu ettiğimiz seviyede değil. Geçen gün bütçe görüşmeleri sırasında sanıyorum bir CHP milletvekili,  ‘KEFEK’e sesleniyorum, nüfusun yarısını oluşturan kadınların meclisteki temsil oranı yüzde 17’ dedi.  17 de kendi partisine bakması gerekiyor. Şuan CHP’nin meclisteki temsil oranı yüzde 12 meclis ortalamasının altında inşallah daha çok kadınımızı mecliste yer alır, yerel yönetimlerde yer alır. Yerel yönetimlerde özellikle arzu ettiğimiz düzeyde değil, istihdamda kadın istihdamında Edirne en iyilerden bir tanesi şu an için yüzde 40 civarında. Ama yine yeterli mi yeterli değil tatbikî yani kadınımızın ne kadar ekonominin hayatın bir parçası haline getirirsek ülke olarak da o kadar gelişiriz bizim de KEFEK olarak amacımız, hedefimiz kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması ve kadın haklarının korunması. Bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz.” derken, minibüsçü esnafının araçlarını yenilemesi nedeniyle 7 milyon TL’lik kredi çektiklerini ve kredi ödemelerinde zorlandıkları için erteleme talebi ile ilgili olarak da, yapılacak bir şey olması durumunda gereken desteğin verileceğini söyledi. Zaman zaman izleyicilerden gelen soruları da cevaplayan Fatma Aksal, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak’ın esnafa yönelik bir defaya mahsus olmak üzere 20 bin TL hibe verilmesini yönündeki talebini şöyle cevapladı; “En çok etkilenen sektörlerden bir tanesi de lokantacı esnafımız oldu. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı esnaf paketinde 5 milyar TL yardım açıklandı. Esnafımızabin TL ödeme yapıyoruz. Kira yardımı yapıyoruz.” Program, soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Haber: İlker GÜREL-Gündem Saros

 

İLANIN DETAYLARINI GÖRMEK İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL