TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 362.213
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.465
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 198
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.160
Manşet Siyaset

Orhan Çakırlar “Esnafın Hali Perişan”

  Edirne Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, yaptığı yazılı açıklama ile esnafın çok zor durumda olduğunu belirtti.   Ülkemizde yaşanan Koronavirüs salgını ile birlikte alınan önlemler neticesinde..

Orhan Çakırlar “Esnafın Hali Perişan”

 

Edirne Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, yaptığı yazılı açıklama ile esnafın çok zor durumda olduğunu belirtti.

 

Ülkemizde yaşanan Koronavirüs salgını ile birlikte alınan önlemler neticesinde iş hayatındaki her sektörde ekonomik olarak küçülmeler gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Koronavirüs (Covid-19) virüsü çok hızlı yayılmasından dolayı gerekli tedbirler kapsamında virüsün insanlar arasında etkileşim yaşamaması için haklı olarak birçok iş yeri sahibi kepenk indirmek zorunda kalmıştır.

Lakin, Devletin aldığı kararların doğuracağı sonuçları öngörmesi ve bu olgulara çözüm üretmesi gerektiğinin farkına ne zaman varacağı merakla beklenmektedir. Ülkemizde birçok küçük esnafın kepenk indirmesi,onların ekonomik olarak zor günler geçirmesi anlamına gelmektedir.. Esnaf için halen daha rahatlatıcı bir çözüm üretilememiştir. Kamu bankaları tarafından esnafa verilen ertelemeli krediler üzerinden esnafa nefes aldırmaya çalışmak ilerleyen zamanlarda daha vahim tablolarla karşı karşıyakalınması esnaf açısındankaçınılmaz olacaktır.

Şu an birçok çalışan(çalışamayan) yarını hesaplayamamaktadır. Ülkemizde Taksici, berber, garson ve yevmiyeci gibi günlük gelirleriyle hayatlarını idame ettirmek zorunda olan birçok çalışan vardır. Salgın süresince dükkanları kapalı olan berberler, lokantalarda insana hizmet için var olan garsonlar gibi bir çok iş koluna ait çalışanlar işsiz vaziyettedir. Normalleşme sürecinde dahil bu iş gruplarındaki çalışanlar, insanlara yakın etkileşimin önüne geçilmesi için fazlalık olarak görülecek veişten çıkarma süreci geçtikten sonra, köklü bir değişiklik yapılmaması durumunda işlerini kaybetmekle yüz yüze kalacaktır.

Kamu bankaları üzerinden verilen desteklerde şartlar sunulmasından dolayı birçok iş yeri sahibi ve çalışanlar ilan edilen kredileri kullanamamakta veya %20-50 arası bir ödenek aldıklarını belirtmektedir.

Esnafın ve çalışan vatandaşlarımızın devletten beklentisiekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlarına acil eylem paketi adı altında sunulan desteğin kredi olmaması hibe olması gerektiğidir. İlla bir kredi verilecekse bu kredinin faizi devlet tarafından karşılanmalı, aynı zamanda esnafın çalışmadığı aylarda kirasını devletin karşılaması, salgının başladığı tarih olan mart ayından itibaren 1 yıl boyunca elektrik, su ve doğalgaz ücretlerinin en az %50’sinin karşılanması gibi destekler sağlanmalıydı 3 aylık ertelemeler çare olmayacak, normalleşme süresince ekonomik problemler devam edecektir.

Özellikle Edirne gibi insan sirkülasyonunun nüfus olarak az olduğu şehirlerde küçük esnafın sıkıntısı anlatılacak gibi değil, Edirne esnafımız müşterilerinin büyük bir kısmını oluşturan öğrenci ve turist eksikliğini çok fazla yaşayacaktır, hatta uzun bir süredir yaşamaktadır.27 Şubat tarihinden itibaren Ülkemizde yaşayan düzensiz göçmenlere sınır kapılarının açılmasının ardından Yunanistan’ın göçmenleri ülkesine kabul etmemesi sebebiyle sınır güvenliği olarak kapılarını kapatması sonucunda, şehrimize alışveriş amaçlı ve turistik gezi için gelen komşu ülke vatandaşlarının eksikliği esnaf tarafından hissedilmiş, 15 gün kadar sonra ise hem üniversitelerin zorunlu ara vermesi ve vatandaşlarımızın kendilerini izole etmek için evden çıkmamaları esnafın varlığını bitirme noktasına getirmiştir. Bu sebeplerle büyük bir ekonomik çıkmaza giren esnafımızın dertlerini ve problemlerini Tekalif-i milliye diyerek sarfınazar etmek, devlet ricaline hiç ama hiç yakışmaz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL