Siyaset

Orhan Çakırlar, TBMM’de hükümeti erken seçime davet etti

İYİ Parti GİK Üyesi ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar TBMM’de yaptığı konuşmada Türkiye’nin ekonomisine değinerek zor bir süreçten geçildiğini belirterek hükümeti bir an önce erken seçime davet etti. Sayın Başkan,..

İYİ Parti GİK Üyesi ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar TBMM’de yaptığı konuşmada Türkiye’nin ekonomisine değinerek zor bir süreçten geçildiğini belirterek hükümeti bir an önce erken seçime davet etti.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin 10.maddesi üzerine İYİ Parti Grubu adına söz almış bulunuyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Sözlerime başlamadan önce dün Azerbaycan’da tatbikat sırasında düşen helikopterde hayatını kaybeden 14 şehidimize yüce Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, Azerbaycanlı kardeşlerimize başsağlığı diliyorum.

30 Kasım 1925 tarihinde TBMM Genel Kurul salonunda kürsü arkasına “HakimiyetBila Kayd-u Şart Milletindir.” Yani Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir, yazılmıştır. Milletimizin dertlerini görmezden geldiğiniz bugünlerde sizlere bu cümleyi hatırlatarak konuşmama başlayacağım.

 Değerli Milletvekilleri

25 Kasım 1922’de dördüncü defa kurtarılan Edirne 1828-1829-Rus,  1877-1878 Rus,  1912-1913 Bulgar, 1920-1922 Yunan, işgali görmüştür.Birçok acının yaşandığı bu topraklar, yakın dönemde bazı aklı evvellerin şehrin ismini bir türlü doğru söyleyememeleri bu toprakları savunmuş ecdadımızın kemiklerini sızlatmaktadır.

Edirne hem kahraman, hem gazi, hem de şanlı bir unvanı hak eden Osmanlı payitahtıdır. Yani bazılarının dediği gibi ne Odrin ne de  Hadrianapolis’tir.

Değerli Milletvekilleri,

Gelelim günümüze, vatandaşlarımız gün geçtikçe yoksulluk altında inim inim inlemekte. Çiftçi, esnaf, emekli, asgari ücretli, işsiz gençler, herkesin ortak derdi geçinebilme ve barınma.

Özellikle son yıllarda yoksulluk acı bir şekilde hissedilmektedir. Bazı aklı evvellerin dediği gibi, tane ile alın, porsiyonlarınızı küçültün, peynir yerine lor, kesik  yiyin gibi vatandaşının aklı ile dalga geçen ifadeleri daha ne kadar kullanacaksınız.

Çare nedir, çare?

Çare biziz, sizin çare bulmak gibi bir derdiniz yok.

Çare seçim, koyun sandığı vatandaş çaresini bulsun.

Sosyal devletin gerekliliğini yerine getirecek adımlardan kaçınırsanız yarın bunun hesabını size sorarlar.

Seçim zamanı makarna kömür dağıtmakla sosyal devlet olunmaz.

Sayın Milletvekilleri,

Hepimizin bildiği gibi bu sene üniversite öğrencileri kira yüksekliği ve yurt sorunları gibi ekonomik nedenlerden dolayı eğitimlerine ara vermek veya yarım bırakmak zorunda kalmıştı.

Bu öğrenciler öncelikle bizlerin evlatları şimdi bu çocuklar, ülkemizde ne gibi bir gelecek görebilir, ne hayal edebilir? Bu sebeplerle birçok gencimiz nasıl yurt dışına gidebilirim, düşüncesiyle geleceklerini ülkemizden farklı yerlerde planlamaktadır. Sadece gençlerimiz değil, artık birçok vatandaşımız yurtdışında iş ve gelecek planlaması yapmaktadır.

Bir örnek vermek isterim. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen ve TOEFL’ı 98 olan bir genç adamdan YÖK Dil Sınavı isteniyor.TOEFL uluslararası kabul görmüyor demek ki,bunun adı beyin göçü… Bu sizi hiç mi rahatsız etmiyor.Bir ülke insan kaynaklarını iyi planlayamıyorsa vay o ülkenin haline…

 Değerli Milletvekilleri,

Diyoruz ya, ülkemizde insanlarımız fakirleşiyor, alım gücü geriliyor, geçinemiyor. İşin daha kötüsü ne biliyor musunuz? İnsanlarımız sizin yüzünüzden umutlarını kaybediyor.

İcra dairelerindeki dosya sayısı 25 milyona yaklaştı, karşılıksız çekler her geçen gün artmakta ticari hayat alt üst duruma gelmiştir.

Merkez Bankasının Eylül ayından bugüne 400 Baz puan faiz indirimi  istenilen beklentiyi yakalayamamış ve döviz kuru sonu olmayan bir tırmanışa geçmiştir. Bu sebeplerle her geçen gün gelen zamlar karşısında vatandaşın cebindeki para erimiş ve alım gücü ortadan kalkmıştır…

Genel kurulu saygılarımla selamlıyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL