Bölgeden Güncel Manşet

Osmanlı Saray mutfağı Edt Expo’da yarışacak

Osmanlı Saray mutfağı Edt Expo’da yarışacak

Osmanlı Saray mutfağı Edt Expo’da yarışacak

 

  • Osmanlı Mutfağı Yarışmasında;Çeşnicibaşı ödülü, “En iyi mönü”, “En iyi sofra”, “En iyi ana yemek”, “En iyi şerbet”, “En iyi başlangıç”, “En iyi tatlı”, ve “En iyi hijyen”olarak ödüller  dağıtılacak.

 

Özgür Güvenç

 İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)- Edt  Expo – Ev Dışı Tüketim Ürünleri, Ekipmanları, Sarf Malzemeleri Üreticileri ve Tedarikçileri Fuarı, 28-31 Mart 2013 günlerinde  Cnr ve Etüder  birlikteliğinde  İstanbul’da açılırken bir çok yarışmaya da ev sahipliği yapacak.

Türkiye’de 16 milyar dolarlık  büyüklüğe ulaştığı belirtilen ev dışı tüketim ürünleri pazarı ve  yemek tüketiminin artması nedeniyle  otel ve restoranlar başta olmak üzere her türlü işyerinin temizlik, gıda ve sarf malzemeleri tedariğinin sağlandığı bu yeni pazar, yıldızı parlayacak sektörler olarak gösteriliyor.

Osmanlı Saray mutfağı da fuarda

Fuar sırasında 5 yıldızlı otel şefleri, “Osmanlı Mutfağı Yarışması”na katılacaklar ve  Osmanlı mutfağının zengin yemek kültürünü günümüze modernize ederek getirecekler.

 Chefs preparing breakfast

Fuarda ,  sektörce tanınan önemli isimlerin katılacağı paneller, yarışmalar ve tadım showlarla da katılımcı ve ziyaretçileri bilgilendirecek ve eğlendirecek.

 

Fuar kapsamında  Food in Life Gastronomi yayınları ‘Osmanlı Mutfağı Yarışması’ Osmanlı’nın saray mutfağının zenginliğini günümüze taşıyacak.  Türkiye’nin en iyi gurmelerinin jüri üyesi olacağı yarışmanın jüri başkanlığını Türk mutfağı araştırmacısı Vedat Başaran yapacak.

 

 

Yarışma için  Vedat Başaran, “Büyük otel aşçıları, 150 yıl önceki Osmanlı saray mutfağı yemeklerini günümüze modernize ederek, tasarlayacaklar” dedi. Osmanlı Mutfağı Yarışması’nın geçmişle günümüz arasında bir köprü görevi üstlenecek. Bu yalnızca bir yarışma değil, menü tasarımından, sofra düzenine kadar, konseptlerin oluşturulduğu kısacası yeni Türk mutfak felsefesinin oluşturulduğu bir yer olacak” diyerek bilgiler veriyor.

 

Hilton Otel İstanbul, Conrad Otel İstanbul, Crown Plaza Asia, BTA (Airport Otel), Ceylan Hotel Intercontinental, Rixos Hotel İstanbul, Sheraton Otel Ankara ve The Marmara Hotel İstanbul gibi ünlü otellerin mutfağında çalışan başarılı aşçıların katılacağı yarışmada ödüller çeşitli kategorilerde yapılan değerlendirmeler üzerine dağıtılacak. Ödüller: İlk üç sıralamasının dışında mansiyon (çeşnicibaşı ödülü), “En iyi mönü”, “En iyi sofra”, “En iyi ana yemek”, “En iyi şerbet”, “En iyi başlangıç”, “En iyi tatlı”, ve “En iyi hijyen”olarak dağıtılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL