TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 356.254
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 20.874
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.883
Köşe Yazısı
 • Okuma Sayısı: 157

 • OSMANLIDA RESTORASYON VE EĞİTİM.. (1)

  Yaşadığımız bu günlerde; kendilerini gül suyu dökerek aradığımız, rahmetli Sayın Özal’ı; ucu açık ve tamamen köklerinde ve felsefesinde emek sömürüsü yatan Liberal yapılanmayı ülkemize dayattığı için hiç sevemedim! Aslında Sayın..

  OSMANLIDA RESTORASYON VE EĞİTİM.. (1)

  Yaşadığımız bu günlerde; kendilerini gül suyu dökerek aradığımız, rahmetli Sayın Özal’ı; ucu açık ve tamamen köklerinde ve felsefesinde emek sömürüsü yatan Liberal yapılanmayı ülkemize dayattığı için hiç sevemedim! Aslında Sayın Demirel’i de sevemedim! Ama; “yiğidi öldür, hakkını ver!” diye bir söz vardır. Sayın Demirel, bazı tespitlerine dayalı olarak söylediği sözler ile günümüze de ışık tutmuştur! Tarihe geçen bu sözlerinden biri de şudur: “ Bir şeyin ne olduğunu anlamak için önce; ne olmadığını bilmek lâzım!”

  Bu yazımı Sayın Demirel’in bu sözünden hareketle yazıyorum. Öyle ya: Önce; yöneticilerimizin bir restorasyon ile bizi döndürmek istedikleri eğitim sistemini bir bilelim ki; bu günü daha iyi değerlendirebilelim!.

  Osmanlı’da uygulanan devşirme sistemi:

  Devşirme, Osmanlı İmparatorluğu’nun ele geçirdiği özellikle Rumeli ve Balkanlardaki Hristiyan topraklardan genç ve yetenekli çocukların toplanarak, sıkı bir eğitim altında üstün bir asker ve yönetici sınıfı oluşturma sistemidir.

  Osmanlılar; genç ve yetenekli çocukları seçerken sarışın olanları seçmeyip, dikkat çekmeyecek olan esmerleri seçerlerdi. Ayrıca çocukları seçerken alınacak olan çocuğun evdeki tek erkek çocuk olmaması şartı ile alınırdı.

  Devşirmeler, Yeniçeri Ocağı ve Bostancı Ocağı’nın temelini oluşturur. Devşirme, Osmanlı’da fethedilen bölgelerdeki yabancı ailelerin çocuklarının 1/5 ini alarak onları yetiştirip yeteneklerine göre; eğer güçlü ve dövüşmeye yatkınsa Yeniçeri, devlet işlerine yatkınsa Saray’a alınırdı. Osmanlı tarihindeki büyük komutanların, devlet adamlarının vezirlerin pek çoğu devşirme sisteminden gelmekteydi.

  Sarayda gelişen kölelik orduda da işletiliyordu Selçuklularda görülen gulam sistemi Osmanlılarda 1362de benimsenen pençik kanunu gereğince acemi oğlanlar olarak karşımıza çıkıyor Fetihlerle elde edilen esirlerin bir bölümü acemi teşkilatına alınır ordu için yetiştirilirdi Bir bölüm esirde saraya devlet hizmetinde eğitilmek üzere ayrılıyordu. Saraya ayrılanlar, Edirne sarayı, Galata sarayı ve At meydanındaki İbrahim paşa saraylarında eğitiliyorlardı. Bosnalı Müslümanlar doğrudan saray hizmetine alınıyorlardı

  1. b) Devşirme Usulü ve Acemi Oğlanları: Çeşitli hizmetlerde kullanılmak üzere Osmanlı tebaası bazı Hıristiyan çocuklarının toplanmasıdır II Murat zamanında kanunlaştırılmıştır.. Devşirme kanununa göre devşirilen çocuklar önce Müslüman olur, adları Türkçe olarak değiştirilirdi Becerikli ve seviyeli olanlar saray için seçilirdi, diğerleri Türk köylerine dağıtılırdı Türk köylerine dağıtılan çocuklar Türk ailelerin yanında hizmet ederler, İslamiyeti ve Türkçeyi öğrenirler daha sonra acemi oğlanı yazılırlardı Devşirme kanuna uygun yapıldığı sürece iyi sonuçlar vermiştir. Daha sonra rüşvet karışmış ve devşirme sistemi bozulmuştur Devşirme sisteminin bozulması yeniçeri ocağının da bozulmasına sebep olmuştur.
  2. yüzyıl ortalarına gelene kadar Osmanlı toplumunda eğitim öğretim faaliyetleri – Enderunve birkaç büyük medrese hariç- devletin görev alanının dışındaydı.

  Şimdi; Ülkemizin asla Osmanlı dönemine dönüşemeyeceğini savunanlara bir soru sormak istiyorum:

  TÜRGEV Ne ola ki? Devşirme okulları olamaz mı!?

  Devam edecek..

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

  ÜYE GİRİŞİ

  KAYIT OL