Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 15

ÖTV VE GÖTV..

       Hilmi DİNÇER  hdincer@kesanpostasi.com   Efendim, hepinizin bildiği gibi; ÖTV’nin açılımı “özel tüketim vergisidir.” Bu verginin koyulmasında kanun koyucu iktidar sözüm ona şunu amaçlamış veya topluma böyle yutturmaya..

ÖTV VE GÖTV..

       Hilmi DİNÇER

 hdincer@kesanpostasi.com

 

Efendim, hepinizin bildiği gibi; ÖTV’nin açılımı “özel tüketim vergisidir.” Bu verginin koyulmasında kanun koyucu iktidar sözüm ona şunu amaçlamış veya topluma böyle yutturmaya çalışmıştır.

Gerekçe şu: Bu ülke insanlarının yüzde yirmi beşi ülke gelirinin yüzde yetmiş beşini almaktadır. Öyleyse; sosyal adaleti sağlamak için, bütçeden en fazla payı alan yüzde yirmi beşlik kesimin harcamalarına ÖTV adı altında bir vergi koyalım ve elde edilen geliri halkımızın geri kalan yüzde yetmiş beşine verelim. Verelim ki; yukarıdakilerde gözü kalmasın!

Heyhat! Uygulamaya gelince; pırlantadan ÖTV almayan, gemilerin aldığı  akaryakıta ÖTV uygulamazken, çiftçinin kullandığı akaryakıta, kullandığı tohuma, gübreye v.s ÖTV uygulayan ve günümüzde halkın temel besin kaynağı olan kuru fasulyenin on altı liraya çıkmasına neden olması yetmemiş gibi; halkın içtiği en ucuz sigaraya ve geleneksel olarak kullandığı rakıya en fazla ÖTV’yi uygularken, ithal şarapları vergi dışı bırakıp, ÖTV gelirlerinin en büyük kısmını (sözüm ona, halkı rahatlatmak için alınacağı söylenen) halktan alanlar utanmalıdır.

Ey iktidar! Ve: “Görüyorsunuz! Yunanistan çöküyor! O’nun gibi mi olalım. Bu tedbirleri almak zorundayız!.” Diye bağıranlar, Yunanistan’daki yaşamı ve rakı fiyatlarını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, gelin bir gün sizi, fazla uzağa değil, İskeçe’ye bir gün ve gece götürelim. Eğer batmak bu ise; böyle batmak dostlar başına!

Efendim, gelelim GÖTV’nin açılımına: Sizler nasıl bir açılım düşündünüz bilmiyorum ama; bunun açılımı Götürenler Özel Tüketim Vergisi’dir ve finans kaynağını ÖTV oluşturur!

Gün geçmiyor ki, ülkemizde bankalarda yapılan yolsuzluklar nedeniyle, veya; Demiryollarında, Deniz Yollarında ve de Gümrük kapılarında yapılan yolsuzluklar ile ilgili bir haber almayalım..

İşte bu yolsuzlukları yapanlar mevcut gelirleriyle yetinmeyip, daha lüks ve dolayısıyla toplumdan ayrıcalıklı bir özel yaşam sürmek isteyenlerdir ve bu amaçla; devlet kasasından götürdükleri GÖTV kapsamına, yani; götürenlerin özel tüketim vergisi! Kapsamına girer ki; bunların meydana getirdiği bütçe açığı kaçınılmaz olarak ÖTV ile kapatılmaya çalışılır. Yani; GÖTV finans kaynağını ÖTV’de bulur..

10.01.2014    Hilmi Dinçer

Efendim, üstteki tarihten de anlaşılacağı üzere yukarıdaki yazım eski bir yazım. Ancak; ülkemizde emekçiden yana hiçbir gelişme olmadığı gibi, tersine bir kötüleşme var.

En son bilgime göre; otomobillerden ÖTV vergisinden indirim yapılmış ve bir ayda satılacak otomobil miktarı kadar otomobil iki günde satılmış.. Bu kulağa hoş geliyor değil mi?

Durun acele etmeyin ve düşünün: İktidar bu durumda ÖTV’den zarar etmiştir! Peki; bu zararı nasıl karşılayacaktır? Gayet basit: Sıfır KM. araba alanlardan yaptığı ÖTV indirimini kredi kartı ile akaryakıt alanların yüksek fiyatla akaryakıt almalarını sağlayarak, ÖTV zararını geniş halk kitlelerinin ödemesini sağlamıştır.

Yani: “Alavere-dalavere! Kürt Mehmet nöbete!”

NOT: 2014 yılında Ero ucuz olduğu için biz sınırda yaşayanlar, Yunanistan’a gidiyorduk. Şimdi bu mümkün değil! Ero bizim için ulaşamayacağımız bir noktada. Yaşadığımız bu günlerde tam tersi oluyor. Yunanlılar ellerindeki üç -beş Ero ile Türkiye’ye gelip, aylık ihtiyaçlarını karşılıyor.

REKLAM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL