Güncel Kültür Sanat Manşet

Oyunbaz’dan iki oyun

Oyunbaz’dan iki oyun

  

 

İstanbul(Anayurt)- Tiyatro sezonuna iki oyun ile başlayacak olan Oyunbaz, geçen sezondan “Bernarda Alba’nın Evi” ile merhaba diyecek. Oyunbaz, 18’inci İstanbul Tiyato Festivalinde sahnelenen oyunu “Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler” adlı eseri de seyircisi ile buluşturacak.

 

“Bernarda Alba’nın Evi”

A.Turan Oflazoğlu, Hale Toledo ve Caridad Svich çevirilerinden faydalanarak Oyunbaz tarafından derlenen Bernarda Alba’nın Evi, 20. yüzyılının en büyük İspanyol şairlerinden biri olarak kabul edilen Lorca’nın öldürülmeden önce kaleme aldığı son oyun.

 

Oyun üzerine bir kaç söz: İspanya İç Savaşı’nda faşist rejim askerleri tarafından “eşcinsel bir komünist” olduğu gerekçesiyle infaz edilen Lorca, bu oyunda kurguladığı “ev”ile iç savaş öncesi maruz kaldığı toplumsal yapıyı adeta yeniden betimler. Bu kendi içine hapsolmuş yapıda tutkularının peşine düşenler için trajedi kaçınılmazken, arzularını dizginleyebilenler, sustukları sürece, ne kendilerini ne de düzeni tökezletirler. 

 

Evin “erkeğinin” ölümü üzerine sekiz yıl sürecek bir yas ilan eden Bernarda, beş kızını ve kendini ata ocağına hapseder. “Artık kapılardan, pencerelerden hava bile sızmayacaktır içeri”. Çünkü “dedesinin evinde de böyle olmuştur, babasının evinde de”.

 

Babaları ile birlikte diri diri gömülen bu beş “dilsiz kurbağa” için ise susmak ve beklemek dışında bir seçenek yoktur. Ne yapmaları gerektiğini bil(e)mezler,  eyleme geç(e)mezler. Yaşarken yavaş yavaş çürürler.Bernarda Alba’nın Evi, insanın kendi elleriyle inşa ettiği bir cehennemin anlatımıdır..

 

“Rosencrantz ve

Guildenstern Öldüler”

 

Çağdaş İngiliz Tiyatrosunun dahi isimlerinden Tom Stoppard tarafından yazılan, Abdullah Cabaluz’un yönettiği ve Hamit Çalışkan’ın çevirisi temel alınarak Oyunbaz tarafından derlenen oyun,önümüzdeki günlerde  tekrar oynanacak.

 

Oyun üzerine bir kaç söz: Oyun için “Hamlet’in iki önemsiz figürünü merkezine yerleştiren oyun, en basit haliyle “tiyatronun tiyatrosu” olarak tanımlanabilir. Yazgıları Shaekspeare tarafından yüzyıllar öncesinde yazılmış iki oyun karakterinin, Hamlet metni içerisinde varolma çabasına şahit oluruz. Ancak, bir tiyatro oyununun parçası olduklarının farkında bile değildirler. Kim olduklarını bilmezler; bir geçmişleri yoktur; bir geleceklerinin olmadığını da er ya da geç anlayacaklardır. Amaçları hakkında ise ancak “diğerlerinin kendilerine aktardığı” kadar fikir sahibidirler.

 

Modern toplumların trajik koşulları düşünüldüğünde “tek başlangıcın doğum, tek sonun ise ölüm olduğu” bir iz sürme macerasına dönüşmüş olan çağdaş insan hayatına salvolar atan oyunun bu iki “küçük” kahramanı, belirsizliğin içinde endişe ve korku ile yaşamaktansa, belirlenmiş bir dünyada özgürlüklerinden ve iradelerinden vazgeçmeyi göze alarak, her replikte mutlak sonlarına doğru adım adım ilerlerler… Hamlet’in trajedisi parodiye, kahramanlarımızın parodisi ise trajediye dönüşür. ” deniyor.

Oyunbaz’ın oyunlarını; Kumbaracı 50, Kumbaracı Yokuşu No:50 Beyoğlu, İstanbul da seyredebilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL