Güncel

Özacar, “Namık Kemal’i Minnetle Anıyoruz”

Özacar, “Namık Kemal’i Minnetle Anıyoruz”

 

“Namık Kemal, etkileri nesiller boyu devam etmiş olan bir büyük edebi şahsiyettir” diyen Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, vatan şairini ölmününün 128.yıldönümünde saygıyla andıklarını kaydetti.

unnamed-9Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, vatan ve hürriyet şairi, fikir adamı Namık Kemal’in ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Özacar’ın mesajı aynen şöyle: “Gelibolu topraklarında yaşamış ve Gelibolu Bolayır’da ebedi istirahatgahı bulunan, kalemini özgürlük, çağdaşlık ve demokrasi mücadelesi için kullanmış, eşsiz bir bilgi birikimin sahibi olan Namık Kemal’in ölümünün 128. yıldönümündeyiz.

Namık Kemal; devrinin problemlerini dile getiren, çözüm yolları geliştiren, günümüze ışık tutan bir aydındır. Fikirleriyle ve yazılarıyla sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü değil, devrin gençliğini ve gelecek kuşakları da etkilemiştir. Atatürk’ün ‘Duygularımın Babası’ diye ifade ettiği Namık Kemal, bu toprakların büyük iftiharıdır.  Gazetecilikten, roman yazarlığına, şairlikten, tiyatro yazarlığına geniş yelpazede pek çok alanda yeteneğini sergilemiş ve nice yeteneklerin doğmasına aracılık etmiş böylesine bir değerle övünç duyuyoruz.

Şiir, roman ve tiyatro eserlerinin yanında 500 den fazla gazete yazısı ile de hemen her alanda kalem oynatmış olan Namık Kemal, döneminde pek çok edebiyatçının yetişmesinde rol oynamış ve etkileri nesiller boyu devam etmiş olan bir büyük edebi şahsiyettir. Hak arayışının öncüsü, sözünü sakınmazlığın anıtlaşmış hali, hürriyet sevdalısı vatan şairi Namık Kemal’in vefatının yıldönümünde saygıyla rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL