Güncel

ÖZACAR’DAN 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

ÖZACAR’DAN 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

 

 

Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, yazılı bir açıklama yayınlayarak “İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için hayata geçirildiği bir ülke ve dünya özlemiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun” dedi.

insanhaklari_grsl_002 mustafa-ozacar_makam-fotoGelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, bu günün insan olmanın getirdiği, insan onurunun doğal bir sonucu olan insan haklarının özel ve anlamlı bir günü olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Özacar’ın mesajı şöyle : “İyi, onurlu ve güzel bir yaşam, hiç şüphesiz insan haklarının gözetilmesinden geçer. Ülkemiz, Birleşmiş Milletler’in kurucu üyelerinden birisi olarak ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer almış ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuştur. Bu önemli, değerli ama başlı başına yeterli olmayan bir durum olup gereği pratikte de yerine getirilmelidir. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi önceliğimiz olmalıdır.

Eşitliğe dayanmayan, ötekileştiren, ayrımcı bir anlayışı reddeden insan hakları, ülkemizin derin tarihi birikimi ve kültürel varlığında da öteden beri vardır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün altı ilkesinden bir olan ‘Halkçılık’, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri bize devlet işlerinde eşitliği öğütleyen temel bir insani göreve dikkat çekmektedir. Mevlana’nın öğretisi ise yine insanı yücelten bir öğretidir.

Gelibolu Belediyesi olarak işte böyle güçlü dayanaklarla insan haklarına duyarlı, eşitliği ve adaleti gözeten yerel yönetim anlayışı sürdürdüğüne inanmaktayız. Cinsiyete, ırka, renge, dile, dine, siyasal ya da başka düşünceye, toplumsal ya da ulusal kökene, azınlık olmaya, servete ya da diğer tüm durumlara dayanan herhangi bir ayrım gözetmeden sürdürülen yerel yönetim anlayışımız insan temeli üzerine dayanmaktadır. Her türlü uygulamamızda değerli halkımıza hoşgörü ve nezaketle yaklaşılmasını sağlamak hem yükümlülüğümüz, hem de insan haklarından doğan sorumluluğumuzdur.

İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için hayata geçirildiği bir ülke ve dünya özlemiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL