Bölgeden

Özacar’dan Devrim Şehidi Kubilay’ı Anma Mesajı

Özacar’dan Devrim Şehidi Kubilay’ı Anma Mesajı

BAŞKAN ÖZACAR’DAN DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY’I ANMA MESAJI

 

Belediye Başkanı Özacar, Şehit Asteğmen Kubilay ve arkadaşları, Cumhuriyet’in hayatiyetini tazeleyen ve kuvvetlendiren bir simge olarak halkımızın gönlünde yerini her zaman korumaktadır”  dedi.

 BAŞKANMAKAM_ kubilay

Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli  irtica olayı olan “Kubilay Olayı”nın 85.yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayımlayan Belediye Başkanı Mustafa Özacar, asteğmen ve öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın Menemen olaylarında Cumhuriyet değerlerini korurken canı pahasına gösterdiği kararlılıkla ‘devrim şehidi’ olarak simgeleştiğini,  yurttaşların gönlünde ölümsüzlüğünü her zaman koruduğunu bildirdi.

Başkan Özacar’ın yazılı açıklaması şöyle:

“23 Aralık 1930 tarihinde gerçekleştirilen Menemen Olayı, Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve  inkılaplarına karşı yapılmış gerici bir olaydır. Laik Cumhuriyetimize ve onun yılmaz savunucularına karşı bir grup yobazın başlattığı Menemen olaylarında acımasızca katledilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı ‘devrim şehidi’ olarak aramızdan ayrılışının yıldönümünde en acı duygularımızla anıyoruz.

  1. yıl önce canları pahasına Asteğmen Kubilay ve arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkma kararlılığı bugün de cumhuriyet ile ulusal birliği koruma ve savunma kararlılığının temel harcıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, Menemen olaylarında ‘Kubilay temiz kanı ile Cumhuriyet hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiştir.’

Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği aydınlık yoldan hiçbir zaman sapmayacağımızı, tam bağımsızlık, toprak bütünlüğü, ulusal birlik ülküsünden ayrılmayacağımızı belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’ni canı pahasına savunan şehit asteğmen Kubilay’ı ölümünün 85. yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyorum.”

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL