Güncel

ÖZACAR’IN “KADIN HAKLARI GÜNÜ” MESAJI

ÖZACAR’IN “KADIN HAKLARI GÜNÜ” MESAJI

 

Türk kadınına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen seçme ve seçilme hakkının 82.yıldönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımlayan Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, “Kadın elinin değdiği her yerde, başarı ve güzellik vardır.” dedi.

CC Net Bili?im Dan??manl?k Hizmetleri dsc_0311Türk kadınına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından seçme ve seçilme hakkı verilişini simgeleyen “5 Aralık Kadın Hakları Günü” nedeniyle bir mesaj yayımlayan Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, 1934 yılında kadına tanınan hakların Atatürk’ün Türk kadınlarına duyduğu güveni ve kadın-erkek eşitliğinin kabulünün temelini oluşturduğunu vurguladı.

“Kadın elinin değdiği her yerde ve her işte başarı ve güzellik vardır” vurgusunda bulunan Başkan Özacar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Sadece kadınlar için değil demokrasi ve millet egemenliği adına önemli bir yıldönümündeyiz. 5 Aralık 1934 tarihinde, Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ve eşitlikçi yaklaşımı sayesinde, Türk kadını bu hakka diğer ülkelerin kadınlarından çok daha önce kavuşmuştur. Bununla birlikte 1926’da kabul edilen Medeni Kanunun da kadınlarımıza; mirastan, toplumsal yaşama katılmaya, evlilikten kamuda eşitliğe kadar birçok gelişmede değerli imkanlar sunduğunu vurgulamamız gerekir.

Kadın haklarının eksikliğini, insan hakları eksikliği ile bir tutuyorum. Kadınların sosyal ve özellikle siyasal yaşama katılımlarının artırılmasını arzu ediyorum. Türkiye’nin aydınlık yarınları için bu konunun büyük önem taşıdığına inanıyorum.

Onurluyuz ve mutluyuz ki tarih boyunca hiçbir lider, kadın hakları konusunda Atatürk kadar önsezili ve ön görüşlü olmamış, onun kadar uğraş ve savaş vermemiştir. Bu vesileyle Türkiye’de kadınların genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 82. Yıldönümünü kutluyor, kadınlarımızın eşit şartlarda birey olmalarının yolunu açan Ulu Önderimiz Atatürk’ü de bir kez daha saygı ile anıyorum.”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL