Güncel Manşet

Özcan, Bulgaristan’daki ayrıştırma tesislerini inceledi

Özcan, Bulgaristan’daki ayrıştırma tesislerini inceledi

 

 

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, 13 Kasım 2012 Salı günü   yaptığı açıklamada, Bulgaristan’daki bazı ayrıştırma tesislerinde yaptığı incelemeler ile Roman ve yoksul vatandaşlara yönelik inşa edilen Karanlıkdere Mevkii’ndeki TOKİ şantiyesinin bulunduğu alanda yıkılması gereken konutlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“BİZİM DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ GİBİ ÇIKMADI”

Başkan Özcan, Bulgaristan’ın Yambol kenti çevresinde ayrıştırma tesislerinin bulunduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bölgeye giderek incelemeler yaptık ama bizim düşündüğümüz gibi çıkmadı. Yambol, Svilengrad ve Burgaz’ın büyük bölümünü tek noktada birleştiren vahşi çöplüğün yanına bir ayrıştırma tesisi kurulmuş. Sokaklara da belediyelerden izin alınıp konteynerler konmuş, %25’ini ayıklıyor. Ne gaz bacası var ne de farklı bir şey. Burada gördüğümüz özel sektörün kendi imkanlarıyla belediyeden izin alarak şehir içerisinde topladığı çöpleri ayrıştırarak, presleyerek işleme tesislerine gönderme sisteminde bir işlem. Zaten bunlar bizde var. Orada özel sektör biraz daha organize olmuş. Orada da çöplerden ayrıştırılacak maddeleri toplayan insanlar gördük. Böyle bir manzara istemiyorum.”

“BÜNYEMİZE UYGUN ELBİSEYİ DİKECEĞİZ”

Keşan’da yapılacak olan tesisin ana hatlarıyla belirlendiğini de kaydeden Mehmet Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne kadar ayrıştırma yapılacağı, ne kadar enerji üretileceği ile ilgili bize firmalar geliyor. Belki bir teklif daha alıp İspanya gibi ülkelere gidip gezeceğiz. Bünyemize uyan en uygun elbiseyi o zaman dikmiş olacağız.”

“5 KONUTU YIKTIK”

Daha sonra basın mensuplarının TOKİ Karanlıkdere Şantiyesi alanında bulunan ve yıkılmayan konutlar ile ilgili sorusuna yanıt veren Özcan, şöyle konuştu: “Köprünün geçeceği alandaki 5 konutu yıktık. Diğer konutları da yıkacaksın ama burada yaşayan insanlar kedi yavrusu değil ki. Yıktıktan sonra yerine onlara ev yapmak lazım. TOKİ konutlarından burada yaşayan vatandaşlarımıza daire versinler biz de çıkartıp onları oraya yerleştirelim. Ondan sonra yıkalım.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL