Manşet Okuma Sayısı: 27

Özcan, “Edirne’ye Modern Bir Öğretmenevi Yapılması Planlanıyor”

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, yazılı bir açıklama yaparak yıkılacak Edirne Öğretmenevi’nin yerine yeni bir modern Öğretmenevi Binası yapılacağını açıkladı. Özcan’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle; İlimiz Merkez Öğretmenevi ASO..

Özcan, “Edirne’ye Modern Bir Öğretmenevi Yapılması Planlanıyor”

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, yazılı bir açıklama yaparak yıkılacak Edirne Öğretmenevi’nin yerine yeni bir modern Öğretmenevi Binası yapılacağını açıkladı.

Özcan’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

1246 ozcan_edirne_444e_hazir_h2524

İlimiz Merkez Öğretmenevi ASO binası yerinde dökme betonarme bir sistemle, bir bodrum kat, bir zemin kat, üç normal kat, bir teras kat olmak üzere altı katlı olarak 1994 yılında inşa edilmiştir. Ortalama kat yüksekliği 3,35 metre olan bina herhangi bir binaya komşu olmayıp ayrık nizamdadır.

Söz konusu yapıyla ilgili olarak, 2016 yılı Şubat ayında İstanbul Aydın Üniversitesince depremsellik analizi yapılmış, yapılan analiz sonrasında teknik elemanlarca hazırlanan raporda, binanın sadece deprem durumunda değil, ağır işletme yükleri altında da can güvenliği tehlikesi olabileceğinden yıkılarak yenisinin yapılması önerilmiştir.

Yapılan bu performans analiziyle, kullanım amacı “İnsanların uzun süreli ve yoğun olarak bulunduğu binalar” dan olan Merkez Öğretmenevi ve ASO binasının geleceği ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığından görüş istenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı’nın 04.04.2016 tarihli yazısı ile söz konusu binanın İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından bir kez daha değerlendirilmesi ve bu değerlendirme sonrası Valilikçe karar oluşturulması bildirilmiştir.

Buna istinaden İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Riskli Bina Tespit Komisyon Başkanlığı Teknik Heyeti tarafından yeniden inceleme yapılmış ve yapılan değerlendirme sonrasında taşıyıcı sisteminde ciddi zayıflıklar bulunan binanın beton basınç dayanımı da vasatın altında olduğu tespit edilerek, Edirne Merkez Öğretmenevi ASO binasının yıkılmasının uygun olacağı kanaatine varmıştır.

Müdürlüğümüz, İstanbul Aydın Üniversitesince yapılan deprem analizleri ve performans tespit raporu ile kalmayıp ayrıca Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden de binanın deprem tahkiki yapılmasını talep etmiştir. Edirne Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Teknik Elemanları binada yaptıkları inceleme sonrasında düzenledikleri 26.05.2016 tarihli raporda söz konusu binanın can güvenliğini sağlayamaması ve beton kalitesinin düşük olmasından dolayı binanın yıkılarak yenilenmesinin uygun olacağı kanaatine varmışlardır.

İstanbul Aydın Üniversitesi Teknik Heyeti ve Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Teknik Elemanlarınca hazırlanan teknik raporda, binanın sadece depreme bağlı olmayıp, can güvenliğini sağlayamaması ve beton kalitesinin düşük olmasından dolayı yıkılmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Yapılan bu tespite istinaden can güvenliği sebebiyle Edirne Merkez Öğretmenevi ve ASO binası Edirne Valiliğinin onayı ile 31.05.2016 tarihinde ivedilikle boşaltılması kararı alınmıştır.

Bununla birlikte ilerleyen günlerde yıkımı gerçekleştirilecek Merkez Öğretmenevi ve ASO binasının mevcut yerine veya şehrimizin uygun bir yerine daha modern, öğretmenlerimizin daha rahat edeceği sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek kompleks bir binanın yapılması planlanmış olup, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde gerekli çalışmalar başlatılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL